میوه قاچاقی داریم چون خریدار دارد

    •••••  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۱ کد مطلب : 42452/a   

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار در پاسخ به دلیل فروش میوه‌های قاچاق در بازار با وجود تولید مناسب و مشابه داخلی گفت: متقاضی خرید این میوه‌های خارجی در بازار مصرف وجود دارد.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسین مهاجران اظهار کرد: میوه‌های داخلی قیمت مناسبی در بازار مصرف دارند و نوسان آن‌چنانی ندارند.


وی افزود: میان میوه‌های مصرفی مردم در میادین مرکزی میوه و تره‌بار تنها قیمت لیموترش، نارنگی و پیاز بالا است که قیمت محصول پیاز تا چند روز آینده با آمدن تولیدات جدید کاهش می‌یابد.


رئیس اتحادیه فروشندگان  میوه و تره‌بار ادامه داد: در حال حاضر هر کیلوگرم پیاز در میادین مرکزی میوه و تره‌بار هزار و 400 تا هزار و 800تومان و سیب‌زمینی 600 تا هزار، خیار هزار و 500 تا 3هزار تومان و گوجه‌فرنگی 800 تا هزار و 800 تومان به فروش می‌رسد.


دلیل افزایش قیمت نارنگی

مهاجران خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه برداشت نارنگی شمال به پایان رسیده است و این محصول کمتر به بازار عرضه می‌شود و نارنگی جنوب بی‌رقیب مانده است هرکیلو از این محصول 6 تا 8هزار تومان به فروش می‌رسد.


وی تصریح کرد: قیمت پرتقال نیز کماکان با توجه به فراوانی عرضه این محصول در بازار ارزان است به‌طوری که هر کیلوگرم پرتقال شمال هزار و 500 تا 3هزار تومان، پرتقال جنوب 2هزار تا 2هزار و 500 تومان و پرتقال جنوب کوهستان 5هزار تا 5هزار و 500 تومان و لیموترش 5هزار و 500 تا 6هزار تومان به فروش می‌رسد.


قیمت میوه‌های پرمصرف قاچاق

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار با اشاره به اینکه میوه‌های خارجی قاچاق به‌وفور در بازار کشور مشاهده می‌شود، افزود: هر کیلوگرم نارنگی پاکستانی حدود 4هزار و 200 تومان، لیموترش پاکستانی 10هزار تومان و پرتقال مصری 6هزار تومان به فروش می‌رسد.


مهاجران اظهار کرد: در حال حاضر میوه‌های دیگری حتی میوه‌های غیرفصل خارجی مانند: هلو و آلوی  ترکیه، گلابی چینی و انگور شیلی به‌صورت قاچاق در بازار عرضه می‌شود.


تقاضا توجیه فروش میوه قاچاق

این مقام مسئول در حوزه خرده‌فروشی میوه و تره‌بار در پاسخ به این سؤال که چرا این میوه‌های خارجی با وجود ممنوعیت ورود به کشور در بازار عرضه می‌شود، گفت: متقاضی خرید این میوه‌های خارجی در بازار مصرف وجود دارد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وضعیت تولید مرکبات در سال جاری مناسب و اصطلاحاً سال آور آن است به‌طوری که میزان تولید مرکبات بیشتر از نیاز بازار مصرف است و قیمت فروش این محصول برای باغدار به‌صرفه نیست. در چنین شرایطی ما شاهد آن هستیم که پرتقال مصری یا نارنگی پاکستانی، کماکان در بازار مصرف عرضه می‌شود.


رئیس اتحادیه فروشندگان  میوه و تره‌بار همچنین با اشاره به انجام عملیات ذخیره سازی میوه برای ایام پایانی سال، گفت: ذخیره سازی میوه برای شب عید کماکان درحال انجام است و منتظر اعلام سیاست‌های دولت در این زمینه هستیم.