آلودگی هوا، بلای جان سه میلیون نفر در سال

    •••••  پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۸:۱۱ کد مطلب : 432/a   

یک کارشناس بهداشت هوا گفت: سالیانه سه میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که 90 درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند و این مرگ و میر به طور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی‌ نفس، حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران، مهندس ذائبی کارشناس بهداشت هوا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: آلاینده‌ها ممکن است طبیعی و یا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند.

ذائبی اصلاح عملکرد نوع بشر را بر کاهش آلودگی هوا را موثر دانست و افزود : جهت بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامت محیط زیست و موجودات زنده باید در خصوص جایگزینی استفاده از دوچرخه به جای خودرو فرهنگ‌سازی شود.

این کارشناس بهداشت هواگفت : همچنین اقداماتی دیگری از جمله کاهش درجه حرارت وسایل گرمایشی به جای باز کردن درب و پنجره‌ها در زمانی که داخل منزل گرم است و یا اصلاح خودروی دارای مشکل فنی می‌تواند تا حد زیادی در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

مهندس ذائبیتوصیه کرد: افراد از گرم کردن خودرو داخل پارکینگ خودداری کنند و برای گرم کردن آن چند ثانیه پس از روشن شدن خودرو اقدام به حرکت آهسته تا فاصله یک کیلومتر نمایند.

ذائبی کاشت درخت را نیز در افزایش کیفیت هوا با از بین بردن مواد مضر در هوا بسیار موثر دانست و از همه افراد خواست تا حداقل یک درخت را در حیاط منزل خود داشته باشند.

کارشناس بهداشت هوا گروه سلامت بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین از شهروندان خواست برای حفظ سلامت خود در زمانی که هوا در وضعیت نامناسب قرار دارد حتی الامکان از تردد در محدوده‌های مرکزی و پر ترافیک شهراجتناب کرده و وسایل حمل و نقل عمومی را در سفرهای روزانه درون شهری خود جایگزین خودروهای شخصی کنند.

ذائبی افزود: در روزهایی که آلودگی هوا تشدید شده فعالیت یا بازی کودکان در محیط‌های باز باید محدود شود و افراد مسن یا افراد با بیماریهای قلبی- ریوی نظیر آسم، برونشیت مزمن و نارسائی قلبی از خروج از خانه اجتناب کنند.

وی بر افزایش مصرف شیر و مایعات در زمان افزایش میزان ذرات معلق در هوا تاکید و توصیه کرد: افراد در زمان بروز پدیده ریزگردها چنانچه مجبور به خروج از منزل هستند حتما از ماسک های استاندارد استفاده کنند و در داخل وسیله نقلیه نیز شیشه پنجره خودرو را بالا نگه دارند.

ذائبی در پایان همچنین افزود: ساکنین کلان شهرها و شهرهای درگیر معضل بحران ریزگردها در صورت امکان می‌توانند داخل منزل از دستگاه‌های تصفیه هوا نیز استفاده کنند.

 ا.ا