اروپا : تحریم های جدید بازگشت به عقب است

    •••••  پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۲:۴۰ کد مطلب : 434/a   

«لوران فابیوس»،«فیلیپ هاموند» و «فرانک والتراشتاین مایر» وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان و نیز «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کردند: اعمال هرگونه تحریم جدید علیه ایران بازگشت به عقب است و فرصت تاریخی حل موضوع هسته ای ایران از دست می رود.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، وزیران امور خارجه فرانسه ، انگلیس و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای مشترک که در روزنامه واشنگتن پست به چاپ رسیده ، نوشتند: توافق موقت گروه 1+5 ( انگلیس، آلمان، امریکا، فرانسه، روسیه، چین) به ما زمان و فضا داده است که تلاش کنیم درباره حل درازمدت موضوع هسته ای ایران مذاکره کنیم که برای آینده امنیت منطقه ای و بین المللی مهم است.
وزیران خارجه کشورهای اروپایی درمقاله مشترک خود نوشتند : امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان به تایید این که ایران به تعهداتش پایبند است، ادامه خواهد داد. در مقابل ما داریم تعهداتمان را انجام می دهیم تا تسهیل محدود تحریم ها را برای ایران فراهم آوریم. در سال گذشته شش شریک در مشاوره نزدیک با یکدیگر و با متحدان مان برای حفظ مذاکرات کار کردیم، تا ببینیم که آیا می توانیم به یک راه حل جامع و ماندگار برای برنامه هسته ای ایران دست یابیم.
آنان در این مقاله تاکید کرند که هدف ما روشن است. ما خواهان راه حل جامعی هستیم که هم حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای را به رسمیت بشناسد و هم اجازه دهد جامعه بین المللی از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان حاصل کند.
این چهار مقام اتحادیه اروپا همچنین گفتند : هر توافقی باید تضمین های محکم، تحقق پذیر و پایدار بدهد که برنامه هسته ای ایران به طور کامل صلح آمیز هست و خواهد ماند. اختلاف های اساسی بین ایران و جامعه بین المللی باید مورد توجه قرار گیرد و به همین دلیل است که مذاکرات را در سال جاری تمدید کردیم.
در این زمینه مسوولیت ما این است که اطمینان دهیم دیپلماسی ممکن ترین فرصت را برای کامیابی داده است، اما معرفی موانع جدید در این مرحله حساس از مذاکرات از جمله وضع قانون تحریم های اضافی بر ایران مرتبط با برنامه هسته ای، تلاش های ما را در این مرحله حساس به خطر می اندازد.

فابیوس، هاموند، اشتان مایر و موگرینی در این نوشتار افزودند: قانون تحریم های جدید در این زمان به جای تقویت موضع مذاکرات ، ما را به عقب برمی گرداند.ما یک فرصت تاریخی داریم که ممکن است دوباره بدست نیاید. چشم های دنیا روی ماست ، باید تعهدمان به دیپلماسی و تلاش برای حل موضوع هسته ای ایران را در مهلتی که تعیین کرده ایم، نشان دهیم. این مطمئن ترین مسیر برای رسیدن به یک توافق جامع و اخرین راه حل است که دنیا و منطقه را امن تر خواهد کرد.

در همین راستا برخی از جمهوری خواهان و طرفداران جنگ تحت فشارهای لابی صهیونیستی در کنگره آمریکا تلاش می کنند با بهانه تراشی هایی بر سر مذاکرات هسته ای با ایران ، تحریم های جدید علیه تهران وضع شود و این درحالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی چند روز قبل خود در کنگره نیز در قبال اتخاذ چنین سیاستی به جمهوریخواهان هشدار داده است.
ا.ا