ارتش عراق: برای آغاز عملیات آزادی موصل آماده‌ایم

    •••••  یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۹ کد مطلب : 44262/a   

منابع عراقی از کشته شدن 60 تن از اعضای داعش از جمله تعدادی از رهبران این گروه تروریستی در کرکوک خبر دادند. در همین حال فرماندهی عملیان نینوا اعلام کرد ارتش عراق برای آغاز عملیات گسترده آزادسازی موصل آماده شده و تجهیزات و سلاح‌های لازم را گرد آورده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از شبکه خبری المیادین، منابع عراقی اعلام کردند که در پی حمله ائتلاف ضد داعش به تجمع اعضای این گروه تکفیری در اطراف کرکوک 60 تروریست از جمله تعدادی از سرکرده‌های داعش ازپای درآمدند.

 

همچنین علی داوود، رئیس شورای شهر "خالدیه" در استان الانبار اعلام کرد که محمد ثامر البدراوی، مسئول مالی داعش در شهر رمادی و چهار تن از معاونانش در عملیات نیروهای عراقی کشته شدند.

 

رهبران داعش در حال برگزاری نشستی در منطقه "السجاریه" در شرق رمادی بودند که توسط نیروهای عراقی هدف قرار گرفتند.

 

از سوی دیگر، منابع عراقی اعلام کردند که داعش روز شنبه اعضای دو خانواده عراقی در جنوب موصل را سر برید. این دو خانواده شامل 17 نفر بودند.

 

داعش این خانواده‌ها را در حین فرار از موصل به سمت بغداد بازداشت و بعد آن‌ها را اعدام کرد.

تروریست‌های داعش همچنین سه کودک را به اتهام دشنام دادن به تروریست ها با شلیک گلوله اعدام کردند.

 

علاوه بر این نجم الدین الجبوری، فرمانده عملیات نینوا در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای عراقی آماده آغاز عملیات گسترده برای آزادسازی شهر موصل از چنگال داعش هستند.

 

وی گفت: یگان‌های حاضر در محور "مخمور" کاملا آماده آغاز عملیات هستند و این یگان‌ها آموزش‌های لازم را کسب کرده و تجهیزات مورد نیاز را نیز به همراه دارند.

 

این مسئول عراقی در ادامه خاطر نشان کرد: میان فرماندهی عملیات نینوا و نیروهای داوطلب مردمی و عشایر در جنوب موصل همکاری‌ها و هماهنگی لازم برای آزادسازی سایر مناطق از اشغال داعش وجود دارد.

 

این در حالی است که پیشتر استیو وارن، سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد داعش در کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی در بغداداعلام کرد آمریکا برای آزاد کردن شهر موصل در عراق نیز به آموزش 10 گردان نظامی از نیروهای امنیتی عراق نیاز دارد و این عملیات دستکم تا چند ماه آغاز نمی‌شود.

از سوی دیگر، سفیان العیثاوی، مشاور استاندار الانبار در امور عشایر اعلام کرد: هر لحظه امکان وقوع درگیری‌های شدید میان عشایر الانبار درباره سیطره بر مناطق آزاد شده وجود دارد. این درگیری‌ها میان عشایری که از تظاهرات در الانبار حمایت کرده‌اند و عشایری که علیه داعش جنگیده‌اند، رخ می‌دهد.

 

العیثاوی گفت: 96 حکم بازداشت علیه شخصیت‌های عشایری که حامی داعش هستند صادر شده است و نگرانی‌هایی درباره تبدیل اختلافات به درگیری مسلحانه به ویژه با بازگشت ساکنان به منازل ویران شده خود وجود دارد.

 

وی گفت: راه حل اصلی پرداخت غرامت به ساکنان آسیب دیده برای کاهش تنش در میان عشایر است.

 

کمیته امنیتی در شورای استان بصره نیز از رسیدن یک نیروی نظامی مجهز به تجهیزات ویژه به این استان خبر داد.

 

این اقدام در زمانی صورت می‌گیرد که دولت محلی در حال برقراری امنیت به دلیل تنش‌های داخلی اخیر است.

 

این کمیته اعلام کرد که این نیرو با دستور وزیر دفاع برای برقراری امنیت در مناطقی که شاهد درگیری میان عشایر هستند به این استان رسیده است.

منبع:ایسنا