نرخ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک در سال ۹۵ تعیین شد

    •••••  یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۹:۲۴ کد مطلب : 44345/a   

با تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز بهای عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک برای خودروها، کامیون‌ها و نیز بهای طرح روزانه و هفتگی تعیین شد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شورای شهر، در دویست و سی و دومین جلسه شورا بررسی «لایحه تعیین نرخ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک» در دستور کار قرار گرفت.


احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا در تشریح این لایحه گفت‌: در این موضوع شهرداری کار خوبی که انجام داده این بوده که طرح را به‌صورت روزانه تفکیک کرده تا موجب کاهش تقاضا برای ورود به محدوده طرح ترافیک باشد.


وی ادامه داد: بر این مبنا متقاضیان طرح در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از یکی متقاضیان 90روزه‌، 190روزه و 290روزه که همان طرح سالیانه است. البته طرح‌های روزانه و هفتگی نیز به‌قوت خود باقی هستند. ما با این کار حق انتخاب را به مردم داده‌ایم تا آنها بر اساس میزان روزهایی که نیاز به ورود به محدوده دارند اقدام به پرداخت عوارض کنند.


رئیس کمیسیون عمران شورای شهر افزود: در ماده واحده این لایحه ذکر شده که عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک به‌منظور جبران عوارض زیست‌محیطی و ترافیکی ناشی از ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک و طرح اضطرار و نیز اعمال مدیریت هوشمند در محدوده‌های فوق از طریق به‌کارگیری امکانات و تجهیزات لازم، به شهرداری تهران (سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران ) اجازه داده می‌شود نسبت به اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک از متقاضیان اقدام کند.


بر اساس این گزارش، به‌موجب تبصره یک این لایحه متقاضیان دریافت مجوز سالیانه موظفند هم‌زمان با ارایه درخواست نسبت به انتخاب روزهای مورد نظر جهت ورود به محدوده طرح ترافیک اقدام کنند.


در ادامه جلسه تعرفه عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک در چند بخش با رأی اعضای شورا تعیین شد.


بر این اساس نرخ عوارض سالانه درباره تقاضاهای از یک تا نود روز عبارت است از حاصل‌ضرب نرخ پایه در تعداد روزهای درخواستی در ضریب پیشنهادی که در این مورد ضریب 1.6 پیشنهاد شد که با رأی موافق اعضا به تصویب رسید.


برای تقاضاهای از یک تا صد و نود روز نیز پیشنهاد ضریب 1.8 داده شد که اعضا این پیشنهاد را نیز به تصویب رساندند. در خصوص تقاضاهای از یک تا دویست و نود روز و بالاتر نیز ضریب 2 به تصویب اعضا رسید.


در ادامه بررسی این لایحه بهای عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک به‌صورت روزانه و هفتگی نیز بررسی شد که به‌موجب آن در طرح روزانه بدون محدودیت زمانی بهای 31هزار تومان و از ساعت 10 صبح تا 14 بهای 23هزار تومان و از ساعت 14 تا 18 بهای 15هزار تومان پیشنهاد شد که این موارد نیز به تصویب اعضای شورا رسید. برای طرح هفتگی نیز نرخ یک‌صد هزار تومان با رأی موافق اعضا تعیین شد.


به مبالغ فوق 20 درصد در راستای توسعه حمل و نقل ریلی افزوده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم