پاسخ مجلس ایران به تحریم احتمالی کنگره

    •••••  شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۲:۱۳ کد مطلب : 445/a   

ظریف گفت : تحریم های جدید کنگره آمریکا علیه ایران باعث از میان رفتن طرح اقدام مشترک می شود که سال گذشته در ژنو سوئیس درباره آن توافق کردیم.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در میزگردی در نشست سالانه داووس سوئیس با اشاره به اینکه اگر کنگره آمریکا تحریم هایی جدید علیه ایران وضع کند، افزود، رئیس جمهور آمریکا قدرت وتوی آن را دارد، ولی پارلمان ما نیز اقدام متقابل خود را دارد.

ظریف در پاسخ به سوال یکی از حضار که این اقدام تلافی جویانه مجلس شورای اسلامی چه خواهد بود ، گفت: من نمی دانم ؛ این به عهده نمایندگان مجلس است. آنان به صراحت گفته اند که اگر کنگره آمریکا این طرح را تصویب کند، آنان نیز طرحی را تصویب می کنند که از دولت خواهد خواست در صورت اجرای عملی تحریم ها علیه ایران، ما نیز میزان غنی سازی خود را افزایش بدهیم.

وزیر امور خارجه افزود : انتظارات و خواست های دیگری نیز مطرح است که غنی سازی در سطوح بالاتر باید انجام بگیرد. هر احتمالی مطرح است و من نمی خواهم وارد آن شوم زیرا باور دارم که احتمال خوبی برای رسیدن به توافق وجود دارد و نباید این فرصت را از دست بدهیم.

وی درباره اظهارات یکی از میزبانان که مدعی بود ظریف گفته است تحریم ها بر ایران تاثیر ندارد و اکنون صحبت از تاثیر کاهش بهای نفت و تحریم ها می کند گفت: من گفتم که این مساله بر سیاست های ما تاثیری ندارد.

ظریف در جواب گفت : تحریم ها باعث نشدند که دولت ما به میز گفتگوها بیاید. اگر تحریم ها دولت ما را به مذاکره سوق داده بود اکنون باید میز مذاکره را ترک می کردیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما می خواهیم ماهیت و پویایی روابطمان را تغییر بدهیم و اگر چنین اتفاقی روی بدهد، برای همه بهتر خواهد بود.

ا.ا