جزئیات مبادلات کشاورزی ایران با ایتالیا و فرانسه

    •••••  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۷ کد مطلب : 44546/a   

 

 

مدیرکل بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی از افزایش دو تا سه برابری مبادلات تجاری ایران با ایتالیا و فرانسه در زمینه‌ محصولات کشاورزی در پی توافقات و سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به این دو کشور خبر داد و جزئیات مبادلات کشاورزی ایران با این دو کشور را تشریح کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، هومن فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: نظر به فعالیت‌ها و همکاری‌های گسترده‌ای که طی دو سال اخیر با دو کشور ایتالیا و فرانسه در بخش کشاورزی وجود داشت، طی سفر رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی به این دو کشور اسناد و تفاهم‌نامه‌های مشترک مناسبی در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی به امضاء رسید که می‌توان به امضای تفاهم‌نامه‌های مشترک بین وزیر جهاد کشاورزی ایران با همتایان ایتالیایی و فرانسوی‌اش در زمینه‌های حفظ نباتات، دامپزشکی، گسترش همکاری‌های علمی و تحقیقاتی، افزایش مبادلات تجاری و غیره اشاره کرد.

وی افزود: در ایتالیا یادداشت‌های تفاهمی بین وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی اروپا در زمینه‌های حفظ نباتات، همکاری‌های علمی و تجاری، نظارت، پیشگیری و کنترل آفات و بیماری‌ها و تسهیل تجارت محصولات کشاورزی به ویژه محصولات باغی به امضاء رسید و پنل تخصصی بخش کشاورزی در این کشور با حضور و سخنرانی رییس جمهور و فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا برگزار شد که در آن رییس جمهور درباره‌ی نقش و اهمیت بخش کشاورزی در افق‌های توسعه روابط دو کشور سخنرانی کرد.

مدیر کل بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در این پنل تخصصی بخش کشاورزی نیز روی موضوعاتی مهم مانند انتقال تکنولوژی بذر و نهال، طعم‌دهنده‌ها و آنزیم‌ها، مشاوره فنی در زمینه توسعه صادرات محصولات کشاورزی تاکید شد و با توجه به حدود سابقه همکاری بین دو کشور مقرر شد تا وزیر جهاد کشاورزی ایتالیا 20 بهمن‌ امسال به تهران سفر کند.

فتحی با بیان این‌که تفاهم‌های مشترک ایران و ایتالیا در زمینه‌ دامپزشکی آماده شده است اما در این سفر به امضاء نرسید، گفت: درصددیم هرچه زودتر این تفاهم‌نامه نیز با طرف ایتالیایی به امضاء برسد.

وی همچنین در خصوص سفر حجتی به فرانسه و دستاوردهای آن اظهار کرد: با توجه به قدیمی‌تر بودن روابط ایران با فرانسه و زودتر آغاز شدن همکاری‌ها و روابط دو کشور در زمینه کشاورزی سه سند همکاری بین وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی فرانسه در زمینه‌های تحقیقات کشاورزی، دامپزشکی و حفظ نباتات امضاء شد که در تفاهم‌نامه همکاری در حوزه تحقیقاتی بر مسائل مهمی مانند آب، تولید بذر، واکسن، بیماری‌های دامی و غیره تاکید شد که این سند در کاخ الیزه ریاست جمهوری فرانسه به امضاء رسید.

مدیر کل بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کمیته ویژه در بخش کشاورزی بین دو کشور ایران و فرانسه تشکیل و نماینده از سوی هر دو کشور معرفی شده است تا به مسائل و موضوعات مختلف در زمینه توسعه همکاری‌های مشترک بپردازد.

فتحی افزود: گرچه به غیر از ایتالیا و فرانسه کشورهایی مانند آلمان و هلند نیز در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی روابط مناسبی وجود دارد، اما پیش‌بینی می‌شود طی بازه زمانی نه چندان طولانی ارزش مبادلات تجاری بخش کشاورزی بین دو کشور ایتالیا و فرانسه دو تا سه برابر شود.

وی با اشاره به این‌که ارزش مبادلات تجاری بین دو کشور ایتالیا و فرانسه در سال‌های گذشته حدود 150 میلیون دلار بوده است، ادامه داد: در صددیم طی دو - سه سال آینده ارزش مبادلات تجاری بخش کشاورزی را به شرایط قبل از تحریم برگردانیم و پس از آن به دنبال توسعه و افزایش آن باشیم.

مدیر کل بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی گفت: علاوه بر اسناد همکاری امضاء شده بین دولت‌ها چهار سند مهم نیز در زمینه‌های مختلف کشاورزی بین بخش‌های کشاورزی ایران و فرانسه نیز به امضاء رسید که می‌توان به قرار‌داد احداث و سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه گلخانه، صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشورهای اروپایی مانند فرانسه، تولید تخم ماهی چشم زده قزل‌آلا، تولید اتوواکسن طیور و آبزیان و امضای تفاهم‌نامه مشترک کانون صنایع غذایی ایران و انجمن صنایع کشاورزی فرانسه در زمینه‌ی انتقال دانش و توسعه بازارهای صادراتی اشاره کرد.