انتخابات سالم با قانون‌مداری و اخلاق‌مداری میسر می‌شود

    •••••  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۵ کد مطلب : 44556/a   

دادستان کل کشور گفت: در برخورد با پدیده زمین‌خواری و تجاوز به حقوق مردم و اموال عمومی باید هدف واحد همه دستگاه‌ها این باشد که در مرحله نخست از بروز این تخلفات پیشگیری و در صورت بروز با آن برخورد قانونی کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی در حاشیه سفر به قشم اظهار کرد: دستگاه قضایی به دنبال حمایت از سیاست رونق اقتصادی است و تحقق این مهم نیازمند حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به‌ویژه جذب سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور است.

 

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی همواره اعلام کرده از سرمایه گذاری‌های مشروع حمایت می‌کند، افزود: در این چارچوب باید ساختارهای قانونی حمایت‌کننده از سرمایه گذاران نیز اجرایی شود و دستگاه‌های جذب سرمایه با رویکرد حمایت از سرمایه‌گذار وارد عمل شوند.

 

رییسی با بیان اینکه در مناطق آزاد کشورمان ظرفیت های بسیاری برای جذب سرمایه گذار وجود دارد و باید از سرمایه گذاران این مناطق به صورت قانونی حمایت کرد، افزود: در این چارچوب مجموعه دستگاه قضایی نیز آماده حمایت از سرمایه گذاران و آسان سازی مسیر سرمایه گذاری ها است.

 

دادستان کل کشور با بیان این نکته که تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در گرو افزایش سرمایه گذاری است، ادامه داد: مجموعه دستگاه قضایی دارای دو بخش نظارتی و قضاوتی است و در بخش نخست دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور آماده اند تا اگر سرمایه گذاری به دلیل عملکرد دستگاه های اجرایی با مشکل مواجه شد به حل مشکلات و شتاب‌دهی به این روند یاری رسانند.

 

دادستان کل کشور با تاکید بر لزوم هماهنگی و عزم دستگاه‌های اجرایی، قضایی و مناطق آزاد برای مبارزه با زمین خواری، در پاسخ به سئوالی مبنی بر شدت گرفتن فرآیند مبارزه با زمین خواری در منطقه آزاد قشم و راهکارهای دستگاه قضایی برای حمایت از این سیاست، بیان کرد: پس از تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) در اسفندماه سال گذشته مبنی بر مبارزه جدی با پدیده زمین خواری، یک عزم جدی در تمام دستگاه های اجرایی، قضایی و همچنین مناطق آزاد برای برخورد با تخلفات در این حوزه ایجاد شده است و آمارهای ارایه شده توسط مدیرعامل منطقه آزاد قشم از اراده این سازمان برای برخورد با اینگونه تخلفات حکایت دارد.

 

رییسی با بیان این نکته که دستگاه قضایی از این حرکت حمایت می کند، خاطرنشان کرد: در برخورد با پدیده زمین‌خواری و تجاوز به حقوق مردم و اموال عمومی باید هدف واحد همه دستگاه‌ها این باشد که در مرحله نخست از بروز این تخلفات پیشگیری و در صورت بروز با آن برخورد قانونی کنند.

 

دادستان کل کشور تاکید کرد: آمار و ارقام کشفیات در حوزه زمین‌خواری نشان می دهد که اراده جدی برای مبارزه با زمین خواری به وجود آمده است و باید از این رویکرد حمایت کرد.

 

وی با اشاره به برگزاری دوازدهمین همایش سراسری دادستان های عمومی و انقلاب و نظامی مراکز استان های سراسر کشور به میزبانی دادگستری کل استان هرمزگان، اظهار کرد: پیشگیری از وقوع تخلفات یکی از محورهای اصلی این همایش بود و این رویکرد به صورت جدی توسط دستگاه قضایی دنبال می شود.

 

رییسی با اشاره به اینکه این سیاست در حوزه پیشگیری از تخلفات انتخاباتی نیز به صورت جدی از سوی همه مسئولان مورد تاکید ست، نقش ستادهای پیشگیری از وقوع تخلفات انتخاباتی در حوزه پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی را بسیار ارزشمند اعلام کرد و در ادامه بر لزوم تداوم این نقش موثر در طول روند انتخابات تأکید کرد.

 

دادستان کل کشور افزود: ایران، کشور انتخابات است و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، شاهد برگزاری افزون بر 36 انتخابات مهم در سطح کشور بوده ایم و این امر بر ضرورت برگزاری انتخاباتی قانونمند و پرشور در هفتم اسفندماه امسال می افزاید.

 

رئیسی دادستان کل کشور در خصوص حضور مردم در صحنه انتخابات و تدابیر اندیشیده شده از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به منظور آماده سازی زمینه با هدف حضور گسترده مردم در پای صندوق های رأی در انتخابات هفتم اسفند ماه، افزود: بی شک عرصه سرنوشت ساز انتخابات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، برای همه کسانی که دل در گروه انقلاب اسلامی دارند، امیدبخش و دلگرم کننده و برای دشمنان قسم خورده نظام و انقلاب اسلامی مایوس‌کننده است.

 

دادستان کل کشور با بیان این نکته که برگزاری انتخابات سالم با قانون مداری، اخلاق مداری و رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی نامزدها، ستادهای انتخاباتی و هواداران ایشان است، اضافه کرد: کشور ایران، کشور انتخابات است و مسئولین و مردم شریف و پرصلابت ایران در مدت 36 سال گذشته از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تجربیات ارزشمندی در حوزه برگزاری انتخابات، کسب کرده‌اند و همچنین، به نهادینه سازی این تجربیات ارزشمند پرداخته اند.

 

رییسی با بیان این مطلب که بر اساس دستورالعمل و بخشنامه صادره از سوی رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، ستادهای رسیدگی و پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در سراسر استان های کشور و همینطور در تمامی حوزه های قضایی تابعه هر استان و به ریاست رئیس کل دادگستری هر استان تشکیل شده است، افزود: گزارش های واصله به این ستادها و همچنین به دبیرخانه مرکزی این ستاد در قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، بیانگر این نکته است که تشکیل ستاد رسیدگی و پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی نقش بسیار موثری در کاهش این دست از جرائم و تخلفات ایفاء کرده است.

 

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد این ستادها با ادامه روند فعالیت های خویش، بتوانند گام های موثرتری در برگزاری انتخاباتی ضابطه مند، قانونمند و پرشور همراه با مشارکت حداکثری مردم بردارند.

 

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه به یاری خداوند متعال و با همت همه مسئولان، ملت عزیز ایران در انتخابات هفتم اسفند ماه جلوه های بی نظیری از امنیت ملی و شکوه را به منصه ظهور خواهد گذاشت و موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم خواهد ساخت، خاطرنشان کرد: بدون تردید مساله انتخابات پیش رو و اتخاذ تمهیدات لازم به منظور برگزاری انتخاباتی پرشور و قانونمند، یکی از برنامه‌های اصلی این دستگاه اجرایی است.

 منبع:ایسنا