نابودی تالاب‌ها سبب مهاجرت می‌شود

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۴ کد مطلب : 44872/a   

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه در استان‌های مختلف گام‌هایی در زمینه اجرای تالاب‌ها برداشته شده است، گفت: باید دانست که نابودی تالاب‌ها سبب مهاجرت می‌شود و از بین رفت حق‌آبه تالاب‌ها سبب از بین رفتن فرصت‌های شغلی شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، معصومه ابتکار دقایقی پیش در همایش بین‌المللی روز جهانی تالاب‌ها اظهار داشت: ایام بسیار مبارک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به همه مهیمانان عزیز تبریک می‌گویم و خوشحال هستم که در روز جهانی تالاب‌ها در این مکان حضور دارم و برگزاری روز جهانی تالاب‌ها شادی مضاعفی است که حاصل تلاش‌های ارزنده‌ای که مردم، فعالان، دانشگاهیان و مسئولان و دستگاه‌های دولتی صورت است.

 

وی افزود: این اقدامات در راستای حفاظت محیط زیست و احیای تالاب‌ها با حضور چهره‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: مسئله محیط‌زیست مسئله مهم همه انسان‌ها است و این مسئله به دین و نژاد و ملیت ربطی ندارد و فرقی نمی‌کند در کجا زندگی می‌کنند.

 

ابتکار با اشاره به کاهش چشمگیر تعداد روزهای هوای ناسالم اصفهان، افزود: از سال 92 به بعد تعداد روزهای هوای سالم اصفهان 3 برابر شده و تلاش‌های بسیاری نیز در این زمینه و در راستای بهبود کیفیت هوای اصفهان صورت گرفته است اما در کنار این موضوع همچنین تلاش برای احیای تالاب گاوخونی در زاینده‌رود در حال پیگیری است.

 

وی تصریح کرد: سازمان‌های مردم‌ نهاد زیست محیطی که همواره برای ما الهام‌بخش بودند در این زمینه کمک بسیاری بر ما داشتند و باید دانست که نابودی تالاب‌ها سبب مهاجرت می‌شود و از بین رفت حق‌آبه تالاب‌ها سبب از بین رفتن فرصت‌های شغلی شده است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: احیای تالاب‌ها یکی از مسائلی است که دولت یازدهم آن را در سطح سیاست‌گذاری کلان برنامه‌ریزی کرده است و برنامه‌های خوبی را با توجه به سیاست‌های کلی نظام و در راستای بیانات رهبر انقلاب اعلام کرده تا پشتوانه محکمی برای فعالان در این عرصه ایجاد شده باشد.

 

ابتکار با بیان اینکه در استان‌های مختلف گام‌هایی در زمینه اجرای تالاب‌ها برداشته شده است، اظهار داشت: در شورای برنامه‌ریزی استان اصفهان نیز احیای تالاب در دستور کار قرار گرفته و همچنین این ساز و کار مورد توجه همه دستگاه‌های مسئول مانند وزارت نیرو است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به توجه به اصلاح الگوی کشاورزی و کشت، خاطرنشان کرد: برداشت مناسب از آب‌های زیرزمینی مسئله‌ای بسیار مهم است که همه استان‌ها طرح‌هایی را در این زمینه در دستور کار قرار داده‌اند که در این راستا دولت تسهیلات خوبی را برای تغییر اصلاح الگوی پیش‌بینی کرده و اکنون این مسئله نیاز به همت مدیران استانی برای تحقق حق‌آبه دارد.

 

ابتکار افزود: از نظر اقتصاد مقاومتی نیز کشاورزی چاره‌ای جز اصلاح در الگوی مصرف ندارد البته ممکن است در این مسیر سختی‌هایی وجود داشته باشد که همه کشور را در بر گیرد اما انتظار داریم شاهد تغییرات و اصلاح رویه گذشته باشیم.

 

وی افزود: کشاورزان ما آماده‌اند تا فعالیت‌های خود را منطبق با شرایط آبی، اقلیمی و اصول زیست محیطی انجام دهند، در 27 ماه گذشته اقداماتی را برای تالاب‌ها انجام داده‌ایم و باید دانست بزرگداشت روز تالاب‌ها در اصفهان بزرگداشت همه تالاب‌های ایران است و امیدواریم تالاب‌ها همیشه سرزنده باشند.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: امروز، روزی است که باید با نگاه علمی به ارزش تالاب‌ها توجه کنیم و باید دانست تالاب‌ها ارزش بالایی دارند و باید در این زمینه توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم به این دلیل که خشک شدن تالاب‌ها سبب مشکل در چرخه اقتصادی می‌‌شود.

 

ابتکار ادامه داد: نابودی تالاب‌ها برای ایجاد صنعتی دیگر اشتباه است و باید بدانید خدمات اقتصادی و زیست‌ بومی تالاب از هر صنعتی که قرار است ایجاد شود، بیشتر است و ایجاد صنعت برای خشکاندن تالاب‌ها آسیبی چند برابری برای کشور دارد و ایجاد اشتغال ظاهر این قضیه است و در باطن چیزی جز ضرر ندارد.

 

وی با اشاره به انتخابات پیش‌رو خاطرنشان کرد: اکنون در آستانه رخدادی بزرگ قرار داریم و باید افتخار کنیم که کشور براساس مردم‌سالاری دینی پایه‌گذاری شده و امام خمینی(ره) نیز بر اصل مردم‌سالاری دینی تأکید بسیاری داشته است. انتخابات مهمی را در پیش‌رو داریم و حضور مردم این زمینه بسیار تأثیرگذار است به این دلیل که مردم سرنوشت را در این انتخابات رقم می‌زنند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم