راهبرد نگاه به شرق، اوباما را به هند کشاند

    •••••  یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۱:۳۲ کد مطلب : 450/a   

سیاست نگاه به شرق دولت آمریکا، رییس جمهوری این کشور را به هند کشاند تا به بهانه شرکت در شصت و ششمین سالروز جمهوری هند در 26 ژانویه ، جای پای خود را در این منطقه از جهان محکم کند.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا امروز یکشنبه در حالی در میان تدابیر شدید امنیتی و برخی اعتراضات مردمی وارد دهلی نو شد ، که یک هیات بلند پایه اقتصادی او را در این سفر همراهی می کند . «نارندرا مودی» نخست وزیر هندوستان نیز در اقدامی بی سابقه مقررات تشریفاتی کشورش زیر پا گذاشت و از باراک اوبامادر فرودگاه استقبال کرد .

این سفر از آن جهت اهمیت دارد که «باراک اوباما» در دوره دوم ریاست جمهوری خود وعده «نگاه به شرق» را راهبرد دولتش دانست و گفته بود که اولویت آمریکا از این پس حضور در خاورمیانه نیست. کارشناسان پیش بینی می کند حضور این کشور در کشورهای پیرامونی اقیانوس آرام و هند با بیش از سه میلیارد نفر جمعیت، می تواند نقش تعیین کننده ای در مقابله با چین و روسیه ایفا کند.
اوباما قرار است در این سفر وعده ساخت شهرک های هوشمند را در هندوستان بدهد و آمادگی واشنگتن برای توسعه زیرساخت های هند و توسعه انرژی های تجدیدپذیر را اعلام کند و همچنین در جمع تجار و کارآفرینان سرشناس هندی سخنرانی کند.
رییس جمهوری آمریکا در این سفر در نظر دارد قرارداد 10 ساله موسوم به «چارچوب همکاری های دفاعی» که در سال 2005 میان دولت پیشین هند و دولت جرج بوش امضا شده بود، برای مدت 10 سال دیگر تمدید کند.

رییس جمهوری آمریکا همچنین قرار است در این سفر نگرانی ها از دسترسی سخت کارآفرینان آمریکایی به بازار هند را به «نارندرا مودی» نخست وزیر هندوستان اعلام می کند و تلاش دارد این نگرانی ها را برای حضور بیشتر سرمایه گذاران آمریکایی در بازار یک میلیارد و 250 میلیون نفری هند رفع کند.
این دومین سفر «باراک اوباما» از زمان آغاز ریاست جمهوری اش بر آمریکا است. او نخستین بار در سال 2010 میلادی نیز از هندوستان دیدن کرده بود.

ا.ا