از دولت نا امید شدیم مجلس یارانه پولدارها را قطع کند

تحلیل ایران
    •••••  دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۴۰ کد مطلب : 458/a   

در حالی که اظهار نظرهای کارشناسی صاحب نظران مبنی بر ضرورت قطع یارانه پولدارها همچنان ادامه دارد ظاهرا مشاوران سیاسی دولت یازدهم همچنان معتقدند این اقدام بر آرای دولت تاثیر منفی گذاشته و از این رو به مصلحت نیست .

این در حالی است که دولت در لایحه پیشنهادی به مجلس 48 هزار میلیارد تومان به هدفمندی یارانه ها اختصاص داده است که ازاین مقدار 42 هزار میلیارد تومان مربوط به پرداخت یارانه نقدی به صورت فله ای در بین اقشار مختلف است که به نظر کارشناسان اقتصادی حتی اگر دولت بتواند منابع درامدی پرداخت یارانه را تامین کند باز حدود 6 هزار میلیارد تومان کسری در این بخش خواهد داشت .

عمق فاجعه پرداخت فله ای یارانه نقدی اینجاست که بدانید کل بودجه دولت در سال 1394 رقمی بالغ بر 246 هزار میلیارد تومان است و اگر دولت همچنان به بهانه هایی مانند ناتوانی در شناسایی پردرآمدها قصد پرداخت یارانه داشته باشد با توجه به ناپایداری قیمت نفت احتمالا با کسری بودجه شدید مواجه خواهد شد.

به گفته کارشناسان با روشهای بسیار ساده مانند مالکیت خانه و زمین و مغازه ، خودورهای مصرفی ، میزان کسورات مالیاتی و گردش بانکی شهروندان می توان از وضعیت دهک درامدی انان مطلع شد و این اقدام مصداق سرک کشیدن به زندگی مردم نمی شود.

از این رو ضروری است محلس شورای اسلامی با شهامت و شجاعت و با در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی در بررسی و تصویب بودجه در اقدام اساسی را انجام دهد یکی حذف یارانه تقدی پولدارها که دست کم شامل 10 میلیون نفر می شود  دومی افزایش مالیات و تعرفه ها ی مربوط به خدمات خاص که اقشار پردرامد از ان استفاده می کنند . برای مثال می توان مالیات و عوارض خودروهای بالای 100 میلیون تومان را افزایش قابل توجهی داد یا مالیات خانه های مسکونی بالای 800میلیون تومان را افزایش داد و از این دست اقدامات .

تحلیل ایران آماده انعکاس نظرات و دیدگاههای مختلف در این موضوع مهم کشوری است .