السیسی: قصد دخالت در امور دستگاه قضایی را ندارم

    •••••  شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۵:۱۴ کد مطلب : 46115/a   

رئیس جمهور مصر امروز شنبه طی اظهاراتی در خصوص دعوت وی از باشگاه الاهلی برای گفت وگو درباره حادثه «کشتار استادیوم پورسعید» تاکید کرد که قصد دخالت در امور دستگاه قضایی را ندارد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رسانه های خبری مصر، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور امروز شنبه طی سخنانی در جریان افتتاح چندین پروژه عمرانی در شهر 6 اکتبر گفت که از دعوت وی از انجمن تماشاچیان باشگاه الاهلی برای گفت وگو و مشارکت 10 عضو آن در کمیته حقیقت یاب برای تحقیق درباره کشتار استادیوم پورسعید، سوء برداشت شده است.

 

وی افزود: قصد دخالت در امور دستگاه قضایی را ندارم و دستگاه قضا این اجازه را به ما نمی دهد بلکه هدف من این است که کمیته حقیقت یاب تحقیقات را پیگیری کرده و از روند این قضیه اطمینان کسب کند.

 

السیسی همچنین به تجمع هواداران باشگاه الاهلی در استادیوم مختار التتش در سالروز کشتار استادیوم پورسعید اشاره کرد و گفت که اگر اغتشاشی در این تجمع رخ می داد در آن صورت فاجعه ای به بار می آمد.

 

انجمن تماشاچیان باشگاه الاهلی معروف به «التراس اهلاوی» دعوت اخیر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر برای گفت وگو و مشارکت 10 عضو آن در کمیته حقیقت یاب برای تحقیق درباره کشتار استادیوم پورسعید را رد کرد.

 

کشتار استادیوم پورسعید در تاریخ 1 فوریه 2012 در زمان حکومت شورای نظامی مصر به وقوع پیوست و طی آن 72 نفر از طرفداران و اعضای باشگاه الاهلی کشته شدند.

 

در همین رابطه التراس اهلاوی صبح روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای که در صفحه فیس بوک آن قرار گرفت، ضمن رد دعوت السیسی برای گفت وگو، شرط گفت وگو را بازگرداندن حقوق به صاحبانش و اجرای تحقیقات از همه طرف ها از جمله رهبران امنیتی دانست.

 

روز گذشته نیز در استان پورسعید واقع در شمال شرق مصر تماشاچیان باشگاه المصری تظاهرات اعتراض آمیزی در مقابل مسجد مریم در اعتراض به پیشنهاد السیسی برای تشکیل کمیته حقیقت یاب جهت تجدید نظر در پرونده حوادث «کشتار پورسعید» که طی آن 72 نفر از تماشاچیان باشگاه الاهلی کشته شدند(سال 2012)، برگزار کردند.

 

تظاهرات کنندگان این تصمیم السیسی را به ضرر خانواده های قربانیان دانسته و شعارهایی علیه پلیس و ارتش سر دادند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم