استرداد آثار تاریخی ایران نیازمند دیپلماسی فعال است

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۱:۴۷ کد مطلب : 465/a   

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: بازگرداندن آثار تاریخی کشور و ثروت ملی و میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیازمند دیپلماسی فعال و تحرک دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی است.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، جواد آرین‌منش نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به استرداد آثار تاریخی ایران از بلژیک، افزود : در طول سالیان متمادی بسیاری از گنجینه‌های ملی ما و آثار تاریخی ارزشمند کشورمان به یغما رفته به ویژه در دوران رژیم ستم‌شاهی که برخی از دولتمردان، خودشان قاچاقچی کالا و آثار تاریخی فاخر و میراث فرهنگی کشور بودند.

آرین‌منش افزود : اگر می‌بینیم که نمایشگاهی از آثار بازگردانده شده تاریخی ایران در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد ، بیانگر موفقیت‌های دستگاه دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی است که موفق شد با گفت‌وگو و استدلال و پیگیری قضایی، حقوق حقه ملت ایران را باز پس بگیرد.

آرین‌منش با بیان این‌که راه‌های تقویت این حرکت دولت، آرامش داخلی و تحرک دستگاه دیپلماسی در عرصه سیاست خارجی است، افزود : باید مسائل مربوط به سیاست خارجی در دستگاه‌های متخصص و صاحب‌نظر و نهادهایی مثل شورای عالی امنیت ملی که مصالح ملی را در نظر دارند مشخص شود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در شورای عالی امنیت ملی نمایندگان دستگاه‌های مختلف و همچنین نماینده رهبری حضور دارند و می‌توانند در موضوعات مربوط به حوزه سیاست خارجی تصمیم‌گیری و سیاستگذاری کنند، بنابراین مداخله و اظهارنظر هر فردی در مسائل بین‌الملل با مصالح ملی ما منطبق نیست. آرین‌منش تاکید کرد: این‌که هر رسانه ، هر فرد و یا از هر تریبون بخواهند راجع به مسائل دیپلماتیک و سیاست خارجی یعنی موضوعاتی که در حوزه اختیارات رهبری و شورای عالی امنیت ملی و نهادهای مربوطه است اظهارنظر کنند و یا حتی راهپیمایی کرده و ناسزا بدهند به نفع مصالح ملی ما نیست.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: موضع‌گیری‌ها در حوزه دیپلماسی کشور نیازمند اطلاعات جامع و وسیع از تحرکات سیاسی خارجی و دوستان و دشمنان ما در خارج از کشور است و نباید عجولانه و سراسیمه در این مسائل ورود پیدا کرد و اظهارنظر غیرکارشناسی داد چرا که قطعا در راستای منافع ملی نخواهد بود.

ا.ا