با کی‌روش دوستم، اما با دعوت کفاشیان به ایران آمدم

    •••••  دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۳ کد مطلب : 47618/a   

دبیرکل یوفا و نامزد انتخابات ریاست فیفا پس از جنجال‌های اخیر درباره حضورش در ایران اعلام کرد که به دعوت علی کفاشیان به ایران سفر کرده است.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، حضور جیانی اینفانتینو در ایران فرصت بزرگی برای فدراسیون فوتبال کشورمان بود تا ارتباط خوبی با دبیرکل یوفا برقرار کند. دبیرکل اتحادیه فوتبال اروپا که نامزد انتخابات ریاست فدراسیون جهانی فوتبال شده، شانس بالایی برای نشستن روی صندلی ریاست فیفا دارد و این موضوع به طور قطع یک امتیاز برای فدراسیون فوتبال ایران خواهد بود. از این جهت که اینفانتینو ارتباط خوبی با مدیران فوتبال ایران گرفته و می‌خواهد در صورت انتخاب شدن برنامه‌هایش را عملی کند.


وی که پس از حضور در ایران اعلام کرد با فساد، دخالت سیاست در فوتبال و... می‌جنگد، قول‌هایی هم به مسئولان فوتبال کشورمان داد. اینفانتینو علاوه بر اینکه امکانات آکادمی ملی فوتبال ایران را بسیار خوب ارزیابی کرد، قول داد در صورتی که رئیس فیفا شود به ایفمارک ایران کمک کند.


اینفانتینو پس از حضورش در ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه برخی می‌خواهند با دخالت دادن مسائل سیاسی در فوتبال حق میزبانی را از تیم‌های ایرانی بگیرند و در صورتی که وی به عنوان رئیس فیفا انتخاب شود چه موضعی در این خصوص خواهد داشت، گفت: «ایده‌های ما روشن است و باید بگویم دلیل اصلی من برای نامزد شدن در انتخابات فیفا این بود که ما بتوانیم در فیفا فوتبال ایجاد کنیم نه سیاست، سیاست چیز دیگری است و فوتبال باید از دخالت‌های سیاسی دور باشد. فوتبال باید در کشوری مانند ایران ایجاد پل کند و باید دیوارها را تخریب کنیم. فوتبال باعث تخریب دیوارها می‌شود تا ارتباطات در جهان بیشتر شده، پس باید همیشه کمک کرد تا از فوتبال استفاده شود و کسی از‌ آن سوءاستفاده نکند. همه باید در کنار هم بایستیم تا در همه جای دنیا فوتبال بازی شود. فوتبال مطمئناً صلح‌آمیزترین دیدار ملت‌هاست و شرایطی که فوتبال دارد می‌تواند کمک کند تا ملت‌ها را به یکدیگر برساند. ما می‌خواهیم کار خوبی در فوتبال انجام دهیم و ملت‌ها را در همه شرایط به هم نزدیک کنیم».


دیگر صحبت‌های دبیرکل یوفا و نامزد انتخابات فیفا هم، مثبت بود. وی به صراحت برخی مسائل را مطرح و اعلام کرد که هدفش توسعه فوتبال بوده و وقتی امکانات، زیرساخت‌ها و متخصصان ایران را دیده است، متوجه شد که ایران می‌تواند نقش اساسی در توسعه فوتبال داشته باشد و این موضوع را به تمام دنیا نشان دهد.


حضور اینفانتینو در ایران کم هم حاشیه به دنبال نداشت. عدم حضور کارلوس کی‌روش در جلسه با نامزد انتخابات ریاست فیفا صحبت‌های تند افشین پیروانی را به دنبال داشت و مدیر ورزشی تیم ملی گفت: «صراحتاً باید اعلام کنم سفر اینفانتینو به عنوان دبیرکل یوفا و نامزد اصلی انتخابات ریاست فیفا به واسطه ارتباطاتی بوده که کی‌روش با وی داشته اما جای تعجب دارد که بنده به عنوان مدیرفنی تیم ملی و کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی به ناگاه از حضور در چنین جلسه‌ای حذف می‌شویم». این صحبت‌های پیروانی در حالی مطرح شد که دبیرکل یوفا خیلی روشن پاسخ این سؤال را می‌دهد.


جیانی اینفانتینو در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص مسائلی که برای او در ایران رخ داد صحبت کرد. از جمله اینکه وی به دعوت فدراسیون فوتبال کشورمان و علی کفاشیان به ایران سفر کرده است. در زیر  مصاحبه اختصاصی تسنیم با اینفانتینو را می‌خوانید.


ایران اولین کشور آسیایی بود که به آن سفر کردید؟

من پیش از این در کمپین تبلیغاتی‌ام چندین بار به آسیا سفر کرده‌ بودم. بسیار خوشحال شدم زمانی که از سوی رئیس فدراسیون فوتبال ایران دعوت شدم.


چرا ایران را برای سفر به کشورهای آسیایی انتخاب کردید و کشور ما را در کمپین تبلیغاتی خود قرار دادید؟

ایران در حال حاضر در رده‌بندی فیفا در میان تیم‌های آسیایی رتبه نخست را دارد و یک کشور فوتبالی فوق‌العاده با سنت‌های قدیمی و چند مقام قهرمانی است. ایران در منطقه جزو قدرت‌های فوتبال و فوتسال محسوب می‌شود  و اشتیاقی که دست‌اندرکاران فوتبال ایران دارند، تحسین‌برانگیز است. برای من دعوت شدن به ایران، حضور در این کشور و به دست آوردن فرصتی برای سفر به کشور شما افتخاری واقعی بود.


سفر شما به ایران با هماهنگی فدراسیون فوتبال ایران و به واسطه عباس ترابیان صورت گرفت یا اینکه کارلوس کی‌روش از شما خواست به اینجا بیایید؟

من در فوتبال ایران دوستان زیادی دارم که شامل مسئولان فدراسیون و کارلوس کی‌روش می‌شود، کسی که سال‌هاست او را می‌شناسم. قطعاً آشنایی با این افراد کمک کرد تا سفرم به ایران امکان‌پذیر شود و من بسیار خوشحالم که از سوی علی کفاشیان دعوت شدم.


درباره حضورتان در ایران بگویید و گفت‌‌و‌گوهایی که با فدراسیون فوتبال ایران داشتید.

این فرصت را داشتم تا آکادمی ملی فوتبال ایران را ببینم. هدف من از سفر به ایران صحبت درباره فوتبال و ارائه ایده‌هایم برای آینده فوتبال و فیفا بود. من همچنین می‌خواستم درباره این موضوع که ما در کنار هم چه کارهایی در آینده می‌توانیم انجام دهیم، بحث کنم.


به اهدافی که برای سفر به ایران داشتید، دست پیدا کردید؟

فکر می‌کنم هم من، هم آقای کفاشیان تصور می‌کنیم آمدن من به ایران برای توضیح نظراتم و همچنین شنیدن و مطلع شدن از نیاز‌ها و انگیزه فدراسیون فوتبال ایران، اتفاق بسیار مثبتی بود. اطمینان دارم که سفر من به ایران برای آینده فیفا اتفاق بسیار مهمی بود. حمایتی که در ایران از من صورت گرفت، مرا بسیار دلگرم کرد.


در صورت پیروزی در انتخابات ریاست فیفا، افزایش سهمیه‌ قاره آسیا در جام جهانی را در دستور کارتان قرار خواهید داد؟

من در بیانیه‌ام (www.fifaforward2016.com) طرح برگزاری جام جهانی با 40 تیم داده‌ام که در آن سهمیه آسیا از 4.5 به 6 تیم افزایش پیدا می‌کند و بر اساس نتایج، امکان رسیدن آن به 7تیم نیز وجود دارد. به افزایش تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی به عنوان فرصتی فوق‌العاده برای تبلیغ و ارتقای فوتبال در کشورهای بیشتر و در مناطقی از دنیا که کیفیت فوتبال آنها در سطح مطلوبی نیست، نگاه می‌کنم. این کار همچنین باعث افزایش درآمدهای فیفا برای کمک به فوتبال در سراسر دنیا خواهد شد.


احتمال تغییر میزبان جام جهانی 2022 را به خاطر جنجالی‌های مرتبط با فساد‌های اخیر مقامات فیفا چقدر می‌دانید؟

پس از بیش از پنج سال بررسی این پرونده، واقعیت این است که هنوز هیچ مدرک و سندی دال بر صورت گرفتن تخلف برای اعطای میزبانی آن دوره از جام جهانی ندیده‌ام. نمی‌‌خواهم بیشتر از این بر شایعاتی که در این خصوص وجود دارد دامن بزنم و باور دارم که باید روی برگزاری یک جام جهانی فوق‌العاده در سال 2022 و البته پیش از آن در سال 2018 تمرکز کنیم.


شانس خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست فیفا چقدر می‌دانید؟

اطمینان دارم که اکثر فدراسیون‌ها به گزینه‌ای رأی می‌دهند که بدانند می‌تواند به ارتقای سطح فیفا کمک کند و برنامه‌هایی دارد که تماماً روی فوتبال، روی توسعه این ورزش، روی فوتبال در زمین بازی و تمام چیزهای مرتبط با آن متمرکز است؛ برنامه‌هایی که به فدراسیون‌ها راهکار می‌دهد نه اینکه صرفاً هر چهار سال یک بار رأی جمع کند؛ برنامه‌ای که دیوارهای میان کنفدراسیون‌ها را می‌شکند. فوتبال بهتر خواهد شد اگر درک کنیم که ما در کنار هم قوی‌تر هستیم. من باور دارم که فدراسیون‌ها همه چیز را ارزیابی خواهند کرد و روز 26 فوریه (هفتم اسفند) به من رأی خواهند داد.