با عضویت در این بانک‌ها، جان دوباره به انسان ببخشید

    •••••  چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۸ کد مطلب : 48014/a   

با ثبت نام در بانک اهدا سلولهای بنیادی از طریق خون یک زندگی و یک نسل را نجات دهید.

به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، در حال حاضر تنها راه درمان قطعی بیماران مبتلا به سرطان خون، تالاسمی ماژور، بیماری‎های نقص ایمنی و سایر بیماری‌های وخیم خونی، پیوند سلولهای بنیادی خونساز به آنهاست. اين كار از طريق فردی که از لحاظ ژنتیکی(نه گروه خون) با بیمار مشابه باشد صورت مي پذيرد. 30% افراد بیمار از خانواده و فامیل خود فرد مشابه را  پیدا می‌کنند ولی 70% دیگر، در خانواده و فامیل فردی با ژنتيك مشابه را پیدا نكرده و می‌بایست از افراد غیرخویشاوند، ژنتیک مشابه را پيدا كنند و درصورت پیدا نکردن گزينه‌ای با چنين ويژگي‌هایی، جان خود را ازدست می‌دهند.


تعداد افرادی که از لحاظ ژنتیکی در جامعه انسانی باهم مشابه باشند بسیار پایین است (بعلت شرط سازگاری ژنتیکی برای پیوند ممکن است تنها شما فرد مشابه به یک بیمار و نجاتگر باشید) لذا این امر مستلزم اینست که همه دست به دست هم بدهیم و برای یاری رساندن به این عزیزان با گذاشتن تنها نیم ساعت از وقتمان و انجام یک آزمایش ساده خون، عضوی از این بانک سلول بنیادی شویم چراکه در حال حاضر تعداد جمعیت ثبت نام شده بسیار پایین است. 

لازم به ذکر است زمانی که جواب آزمایش ما با فرد بیماری مشابه باشد، از سوی مرکز با ما تماس گرفته شده و اهدا در آن زمان صورت می‌گیرد و سلولهای بنیادی را از خون ما می‌گیرند. شیوه اهدا، از طریق خون و مشابه اهدای خون می‌باشد.

شایان ذکر است زمان برای این بیماران که عموما کودک هستند، بسیار حائز اهمیت می‌باشد و تاخیر در ثبت نام توسط داوطلبان،در بانک اهدا سلول بنیادی، باعث از دنیا رفتن بیماران می‌شود. 
   
در ایران چهار مرکز ازداوطلبین ثبت نام بعمل می آورد که در حال حاضر یکی از آنها (بانک اهدا بیمارستان شریعتی) با سیستم بانک اهداکنندگان جهانی مرتبط است و این بدین معنی است که ثبت نام در بانک اهدا بیمارستان شریعتی به منزله ثبت نام در بانک جهانی است و در صورت ثبت نام در بانک اهدا سلول بنیادی بیمارستان شریعتی، می‌توان به تمام بیماران در سراسر کره زمین یاری رساند و جانشان را نجات داد. 

مرکز اهدای جهانی 

سایت بانک اهداکنندگان جهانی سلول بنیادی از طریق خون:   www.bmdw.org 

داوطلبان ثبت نام در هر جای جهان میتوانند با مراجعه به سایت و لینک زیر،مرکز مربوط به کشور خود را جستجو و پیدا کنند: 

http://www.bmdw.org/index.php?id=addresses