فارن افیرز

هر تصمیمی برای حل بحران سوریه تنها از طریق مردم امکان پذیر است

    •••••  چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۵۵ کد مطلب : 485/a   

رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با نشریه فارن افرز تاکید کرد هر تصمیمی برای حل بحران این کشور باید در نهایت نزد همه مردم به رای گذاشته شود.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، نشریه فارن افرز در مطلبی با عنوان «رئیس جمهور سوریه سخن می گوید»، نوشت، جنگ داخلی سوریه به زودی وارد پنجمین سال خود می شود، در حالیکه هیچ نقطه پایانی برای آن دیده نمی شود. در بیست ژانویه جاناتان تپرمن سردبیر فارن افرز، با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق ملاقات کرد تا درباره این درگیری در مصاحبه ای اختصاصی، با وی گفت و گو کند.
سردبیر فارن افرز در ابتدا گفت : من مایلم با سئوال درباره این جنگ شروع کنم. اکنون تقریبا چهار سال است که این جنگ ادامه دارد و شما از آمارها مطلع هستید: بیش از دویست هزار نفر کشته شده اند، یک میلیون نفر مجروح شده و بیش از سه میلیون سوری کشور را ترک کرده اند؛ این آماری است که سازمان ملل مطرح کرده است. نیروهای شما نیز تلفات سنگینی را متحمل شده اند. جنگ نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد. شما پایان آن را چطور می بینید؟
بشار اسد در پاسخ گفت: همه جنگ ها در دنیا با راه حلی سیاسی پایان یافته اند، زیرا خود جنگ راه حل نیست؛ جنگ یکی از ابزارهای سیاست است. از این رو شما آن را با راه حلی سیاسی خاتمه می دهید. این همان شیوه ای است که ما به اوضاع نگاه می کنیم. این قضیه در راس قرار دارد.
خبرنگار پرسید شما فکر نمی کنید این جنگ به شکل نظامی خاتمه خواهد یافت؟
اسد گفت نه هر جنگی با یک راه حل سیاسی تمام می شود.
پرسش: کشور شما به شکلی فزاینده به سه کشور کوچکتر تجزیه می شود: یکی تحت کنترل دولت، دیگری تحت کنترل دولت اسلامی عراق و شام و جبهة النصره، و سومی تحت کنترل مخالفان سنی و کرد سکولارتر. شما چطور می توانید سوریه را به وضعیت قبلی خود بازگردانید؟
پاسخ بشار اسد : در وهله اول، این تصویر درست نیست، زیرا شما نمی توانید درباره سه کشور کوچکتر صحبت کنید بی آنکه از مردمی که در این نواحی به سر می برند، سخنی به میان آورید. مردم سوریه همچنان با باور سوریه واحد زندگی می کنند؛ آنها هنوز از دولت حمایت می کنند. جناح هایی که شما از آنها نام بردید به عنوان اینکه کنترل برخی نواحی را در اختیار دارند، از یک ناحیه به ناحیه ای دیگر می روند و ثبات ندارند و مرزبندی چنین واضح که نیروهای مختلف را از هم جدا کند، وجود ندارد.

گاهی آنها با هم یکی می شوند و حرکت می کنند. اما مسئله مهم درباره جمعیت است. جمعیت سوریه همچنان فارغ از اینکه از نظر سیاسی دولت را تایید می کند یا نه، از آن حمایت می کند. منظور من این است که آنها از دولت به عنوان نماینده سوریه واحد حمایت می کنند. از این رو مادامی که ما مردم سوریه را داریم که به وحدت اعتقاد دارند، هر دولتی و هر مقامی می تواند سوریه را وحدت ببخشد. اگر مردم به دو، سه یا چهار گروه تقسیم شوند، آنگاه هیچ کس نمی تواند کشور را منسجم کند. این تلقی ما از این قضیه است.
پرسش : شما واقعا فکر می کنید سنی ها و کردها، هنوز به سوریه واحد اعتقاد دارند؟
پاسخ : اگر شما اکنون به دمشق بروید، شما می توانید تنوع جمعیتی موجود در کشور ما را که در کنار هم زندگی می کنند، ببینید. از این رو اختلافات در سوریه، بر مبنای مسائل فرقه ای یا قومی نیست. و حتی در ناحیه کردنشین، که شما از آن صحبت می کنید، ما دو طیف مختلف داریم: ما بیش از کردها، در این ناحیه عرب داریم. از این رو قضیه برخاسته از قومیت نیست، بلکه درباره جناح هایی است که به شکل نظامی بر برخی نواحی خاص، کنترل دارند.
پرسش : یک سال قبل هم مخالفان دولت، هم دولت های خارجی، تاکید داشتند که شما باید به عنوان پیش شرط گفت و گوها، از قدرت کنار بروید. آنها دیگر چنین خواسته ای را مطرح نمی کنند. دیپلمات ها اکنون به یک راه حل موقت فکر می کنند که به شما امکان می دهد، جایگاه خود را حفظ کنید. همین امروز، نیویورک تایمز، مقاله ای داشت که درباره افزایش حمایت آمریکا از راهکارهای صلح روسیه و سازمان ملل بود. این مقاله به «عقب نشینی کامل غرب از مطالباتش درباره لزوم حذف فوری رئیس جمهور سوریه»، اشاره می کند. با توجه به این تغییر در نگرش غرب، آیا شما اکنون از راه حلی مبتنی بر مذاکراه که به تحولی سیاسی منتهی شود، استقبال می کنید؟
پاسخ : ما از همان آغاز، از این قضیه استقبال می کردیم. ما با هر طرفی درسوریه، وارد گفت و گو شدیم. منظور از طرف، حزب سیاسی نیست؛ این گفت و گو می تواند با حزب سیاسی، جریان فکری، یا برخی افراد باشد؛ این گفت و گو می تواند با هر نهاد سیاسی باشد.

ما قانون اساسی را تغییر دادیم، ما با رویی گشاده با مسائل برخورد می کنیم. اما وقتی شما می خواهید کاری انجام دهید، اینکار درباره مخالفان یا دولت نیست، بلکه درباره مردم سوریه است. گاهی شما ممکن است اکثریتی داشته باشید که به هیچ یک از طرف ها تعلق ندارند. از این رو وقتی شما می خواهید تغییری ایجاد کنید، مادامی که شما از یک مشکل ملی صحبت می کنید، همه سوری ها باید در این مسیر حق اظهار نظر داشته باشند.

وقتی شما گفت و گو دارید، این گفت و گو بین دولت و مخالفان نیست؛ این گفت و گو بین احزاب و نهادهای مختلف سوری است. این شیوه نگاه ما به گفت و گو است. این در وهله اول است. در وهله دوم، هر راه حلی که شما بخواهید به آن دست یابید، در نهایت باید از طریق همه پرسی، نزد مردم به رای گذاشته شود، زیرا شما از قانون اساسی و تغییر سیستم سیاسی یا هر آنچه نظیر آن، صحبت می کنید. شما باید به مردم مراجعه کنید. بنابراین، وارد شدن در گفت و گو،با تصمیم گیری، فرق دارد زیرا اینکار را نه دولت انجام می دهد و نه مخالفان.

http://www.foreignaffairs.com/discussions/interviews/syrias-president-speaks