مذاکره وزیر نفت عمان با زنگنه برای تسریع در ساخت خط لوله گاز

    •••••  یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۳ کد مطلب : 49046/a   

وزرای خارجه ، نفت وصنعت عمان با وزیر نفت ایران در تهران امروز یکشنبه دیدار و گفتگو کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، وزرای خارجه ، نفت وصنعت عمان که برای دیدار با مقامات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در تهران به سر می بردند با وزیر نفت ایران دیدار و گفتگو کردند.


در دیدار بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران با یوسف بن علوی وزیر خارجه و "الرمحی" وزیر نفت و صنعت عمان، دو طرف در خصوص گسترش روابط اقتصادی بویژه در حوزه نفت و گاز تاکید کردند.


عمان یکی از مشتریان بزرگ و بالقوه گاز ایران است و دو طرف در این دیدار راههای تسریع در احداث خط لوله انتقال گاز ایران از میدان پارس جنوبی به عمان را در کنار دیگر موارد مورد علاقه دو کشور بررسی کردند.


مقامات دو کشور ایران و عمان در یک سال گذشته بارها با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند و از جمله در آخرین دیدار مقامات دو کشور، یک ماه پیش وزیر نفت ایران به دعوت همتای عمانی خود به این کشور سفر و درباره صادرات گاز به عمان، استفاده از ظرفیت خالی تولید ال ان جی این کشور و آخرین اوضاع بازار جهانی نفت مذاکره کرد.


در دیدار یاد شده، طرفین توافق کردند خط لوله ای با ظرفیت انتقال صد میلیارد فوت مکعب معادل 28 میلیون متر مکعب گاز در روز با هدف انتقال سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز به عمان به صورت مشترک میان دو کشور و در بستر دریا احداث شود.


یوسف بن علوی در جریان سفر خود به تهران، علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود و وزیر نفت، با رئیس کل بانک مرکزی، وزیران راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و اعضای اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی ایران دیدار و گفتگو می کند.


دیدار و گفتگو با مقامات عالیرتبه سیاسی ایران از جمله رئیس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از دیگر برنامه های بن علوی در سفر به تهران است.

منبع: خبرگزاری تسنیم