همایشی با اما و اگرهای بسیار

محمد قادری
    •••••  جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۰:۴۵ کد مطلب : 497/a   

دغدغه مردم نه رفع حصر است، نه کسب قدرت آقایان
اولین همایش سراسری شورای موسوم به «هماهنگی جبهه اصلاحات» پس از شش سال بالاخره ظهر پنجشنبه 25 دیماه 1393 در محل کانون توحید تهران برگزار شد.

در این همایش که بنابر اعلام قبلی قرار بود شخصیت های سیاسی بسیاری شرکت کنند تا مانور وحدت اصلاح طلبان کامل شود، تنها شخصیت هایی چون محمد‌رضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رسول منتجب‌نیا قائم‌ مقام مهدی کروبی دبیرکل حزب نیمه منحله اعتماد ملی، محمد زارعی فومنی رئیس جبهه مردمی اصلاحات، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری، عبدالواحد موسوی لاری عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار و وزیر کار دولت سازندگی، صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر سابق ایران در فرانسه، سید هادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام، فخرالسادات محتشمی‌پور همسر مصطفی تاج‌زاده، الهه کولایی، علی تاجرنیا، علی شکوری راد نماینده مجلس ششم، محمدحسن غریبانی عضو شورای هماهنگی اصلاحات، احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت، حسن رسولی عضو بنیاد باران، نجفقلی حبیبی، ابراهیم اصغرزاده، محسن رهامی دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاهیان کشور، فاطمه راکعی دبیرکل حزب زنان نو اندیش و از اعضای حزب منحله مشارکت و برخی از محکومان و فعالین فتنه 88 همچون مهدی خزعلی و هادی غفاری حضور داشتند و با وجود دعوت از سید محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ناطق نوری، علی مطهری، غلامحسین کرباسچی و برخی دولتی ها همچون اسحاق جهانگیری، معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی هیچ یک از آنان در این همایش حاضر نشدند و خاتمی و هاشمی تنها به ارسال پیام اکتفا کردند.
سعید حجاریان، مصطفی معین، عبدالله نوری، محمدعلی نجفی، اکبر ترکان، صادق زیباکلام، محمدرضا تاجیک، علی‌اکبر محتشمی‌پور، محمد علی ابطحی، محمد سلامتی، محمدرضا خاتمی، مرتضی الویری، جعفر توفیقی، هادی خانیکی، سیدحسین موسوی تبریزی، مجید انصاری، جواد اطاعت، محسن آرمین، زهرا اشراقی، اکبر اعلمی، علی ربیعی، اشرف بروجردی، مسعود پزشکیان، غلامرضا تاج‌گردون، محمدرضا خباز، الیاس حضرتی، محسن مهرعلیزاده، علی خرم، محمد جواد حق‌شناس، حسین مرعشی، فائزه هاشمی، محسن هاشمی،‌ محمد قوچانی، محمد مقدم، علیرضا محجوب، علی‌اکبر موسوی خوئینی‌ها، احمد پورنجاتی، احمد مسجد جامعی، حسین کاشفی، محمد عطریان‌فر، داریوش قنبری، سعید لیلاز، موسوی بجنوردی، مرتضی حاجی،‌ احمد شیرزاد، مرتضی مبلغ، علی یونسی، حسن یونسی، محمد شریعتمداری، کمال خرازی و... از جمله دیگر اصلاح‌طلبانی بودند که اثری از آنان در این همایش مشاهده نشد.

رحمان‌قلی قلی‌زاده دبیر این همایش در همان ابتدا و پس از پخش فایل صوت ضبط شده‌ای از آیات کلام‌الله مجید ضمن ارائه گزارشی از برنامه این همایش در این باره اینگونه توضیح داد که:

سخنران اصلی ما هاشمی و خاتمی بودند، ما از آنها دعوت کرده‌ بودیم تا اگر می‌خواهند حضور یابند و در غیر این صورت پیام بدهند؛ ما از جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، ناطق نوری و علی مطهری نیز دعوت کرده بودیم. همچنین در این همایش از دبیران کل غیر عضو شورای هماهنگی و 500 نفر از اعضای شورای مرکزی دعوت به عمل آمده است. ما از این فضا در جهت بازبینی و حرکت در جهت انتخابات حرکت می‌کنیم.
در ادامه این همایش حسینی از حزب اسلامی کار و ژاله فرامرزیان فعال سیاسی اصلاح طلب به ترتیب پیام‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی را قرائت کردند. سپس احمد حکیمی‌پور رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیرکل حزب اراده ملت ایران به عنوان دیگر عضو هیئت‌رئیسه همایش پشت تریبون حاضر شد. وی در بخشی از صحبت‌های خود به حضور حداکثری مردم و برداشته شدن موانع از سر راه سلایق مختلف برای حضور در انتخابات و نیز وحدت اصلاح طلبان اشاره کرد.
محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که اصلاح‌طلبان فرصت مجدد تنفس‌شان در سپهر سیاسی کشور را مدیون کنار کشیدن وی از گود انتخابات ریاست جمهوری 92 هستند اولین سخنران این مراسم بود. وی در بخشی از نطق خود به رفع حصر موسوی، کروبی و زهرا رهنورد در چارچوب‌های قانونی تأکید کرد که حاضرین در سالن با کف زدن خود به استقبال از این بخش‌ از صحبت‌های عارف رفتند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حضور پررنگ زنان و جوانان در مجلس آینده تاکید و از واگرایی و اختلافات موجود در اردوگاه اصلاحات گلایه کرد.
سخنران بعدی همایش عبدالواحد موسوی‌لاری وزیر کشور دولت اصلاحات بود؛ وی که در حین سخنرانی عارف وارد سالن شده بود اظهارات جالبی مبنی براینکه عقلای اصولگرا دور هم جمع شوند و به جای این که از افراطی‌ها برای سخنرانی در جلساتشان دعوت کنند در پی آشتی با توده مردم باشند را مطرح کرد! وی البته توضیح نداد که کجای حمایت از آتش زدن اموال عمومی عین اعتدال‌گرایی و درخواست برای ابطال انتخابات مصداق توجه به نظر توده مردم است. وزیر کشور دولت اصلاحات البته در پایان صحبت‌هایش برای بخشی از اصلاح طلبان خط و نشان سختی کشید و گفت: با اصلاح‌طلبانی که راه را عوضی بروند تسویه حساب فکری و اعتقادی خواهیم کرد.

نوبت به مصطفی کواکبیان که رسید، با همان هیجان همیشگی از پاسخ مثبت هاشمی و خاتمی به این همایش تشکر کرد و با بیان اینکه ما کرسی‌های اکثریت مجلس را نمی‌خواهیم بلکه ما 290 کرسی مجلس را می‌خواهیم از فکر نکردن شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به چیزی جز پیروزی در انتخابات آینده مجلس گفت و ادامه داد: ما مجلسی می‌خواهیم که مانع نطقی علی مطهری‌ها نشود. دبیرکل حزب مردم‌سالاری درباره حصر سران فتنه نیز بدون اشاره به خیانت اصحاب فتنه در حق ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: ما برای محاکمه تقاضا نداریم؛ ما برای رفع حصر تقاضا داریم! مسئولان نظام و به خصوص رئیس شورای عالی امنیت ملی باید براساس قانون اساسی به این کار مبادرت بورزند.

بعد از کواکبیان، سید هادی خامنه‌ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام(ره) پشت تریبون قرار گرفت و در همان ابتدای صحبت‌هایش با کنایه ای سنگین به کواکبیان گفت: من می‌خواهم آرام صحبت کنم بدون سوت و کف؛ می‌توانید وسط حرف‌هایم بخوابید! وی در تعریف اصلاح طلبی عنوان داشت: «اصلاح‌طلب کسی است که شهامت پیگیری مسائل را دارد!»

زهرا شجاعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب نیز عمده صحبت‌های خود را به دفاع از حقوق زنان اختصاص داد و در انتهای صحبت‌هایش گفت: آرزو داشتم که به جای بنده، بانوی سیاستمدار، هنرمند و دانشمند زهرا رهنورد حضور داشت. با این اظهارات، دیگر صدای شجاعی در میان دست‌زدن‌های ادامه‌دار و پرسرو صدای حاضران قابل شنیدن نبود. سرو صداها که کم شد شجاعی در پایان صحبت‌هایش و خطاب به حاضران گفت: برای رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد صلوات بفرستید!

رسول منتجب‌نیا نیز حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت و اظهارات اصلاح‌طلبان مبنی بر رفع حصر از سران فتنه را برای بار چندم بازگو کرد. وی مطابق مشی همیشگی اش باز هم شورای نگهبان را مورد اتهام قرار داد و خطاب به وزارت کشور و شورای نگهبان گفت: از وزارت کشور و شورای نگهبان می‌خواهم با بی‌طرفی زمینه برگزاری انتخابات رقابتی و بی‌حاشیه را فراهم کرده و به جای خط و نشان و تهدید، اعتماد مردم را جلب کنند!

سخنران آخر همایش اصلاح‌طلبان اما؛ کسی نبود جز فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش و نماینده افراطی حزب منحله مشارکت در مجلس ششم. راکعی برخلاف ظاهر آرامش گویا دل پری داشت و به قدری در صحبت‌ کردن بی‌محابا بود که از دبیر همایش تذکری مبنی بر رعایت چارچوب‌های همایش را دریافت کرد. وی از رفتار نمایندگان مجلس نسبت به علی مطهری انتقاد کرد و گفت:

نمایندگان مجلس مصونیت دارند و مجلس نباید با علی مطهری آن برخورد را می‌کرد. راکعی هم مانند شجاعی بر دفاع از حقوق زنان تأکید کرد و برای میزان مشارکت زنان در انتخابات مجلس آینده درصد تعیین کرد! و گفت: متأسفانه میزان حضور و مشارکت زنان به بیش از 5 درصد نمی‌رسد، لذا ما از احزاب اصلاح‌طلب خواستاریم که این رقم به حداقل 30 درصد برسد. وی در پایان خواستار رفع حصر از زهرا رهنورد و آزادی محسن میردامادی و مصطفی تاج‌زاده شد.
این همایش اگرچه آنگونه که در بالا آمد به پایان رسید اما به همین جا ختم نشد و رگه هایی از اهداف پشت پرده برگزاری آن اعم از ترکیب مدعوین، محتوای پیام ها و سخنرانی ها و تداوم رسانه ای آن در روزهای بعد، نمایان شد. بر این اساس، مروری کلی بر آنچه قبل، حین و پس از این همایش اتفاق افتاد بیانگر چند نکته اساسی و مهم است:


1) با اینکه نوع تبلیغات انجام شده برای این همایش و رسانه ای شدن سخنرانان ویژه و مدعوین، بیانگر مانور قدرتی با نمایش وحدت همه ارکان اصلاح طلبان بود اما در عمل این اتفاق نیفتاد و غیبت بسیاری از شخصیت های شناسنامه دار جریان اصلاح طلب از تنش، چند دستگی و افتراق گسترده میان این طیف سیاسی داخل کشور حکایت می کرد به ویژه آنکه سخنرانی شخصی چون موسوی لاری نیز مهر تاییدی بر این ادعا محسوب می شود.

2) با وجود اینکه سال هاست این جریان سیاسی با پشتوانه رسانه ای قدرتمند خود ـ علیرغم مظلوم نمایی های فراوان درباره تریبون نداشتن ـ حرف از مردم و دغدغه های زندگی روزمره آنان می زنند و با بزرگنمایی خبط و خطاهای دو دولت احمدی نژاد و نوشتن آن به پای کلیت جریان اصولگرا، سعی در لاپوشانی قصور خود در سال های حضور در قدرت دارند، اما فحوا و رویکرد سخنرانان این همایش نشان داد که آنان نه تنها برنامه و هدفی برای مردم ندارند و از اولویت های نیازهای مردم هم بی خبرند بلکه تنها هدفشان کسب قدرت سیاسی است و بس، چه، همگان می دانند که در شرایط کنونی نه رفع حصر سران فتنه دغدغه اصلی مردم است و نه کسب قدرت اصلاح طلبان مردود در آزمون های پیشین.

3) با وجود گذشت چند سال از حوادث تلخ فتنه 88، این جریان سیاسی که متهم اصلی آتش افروزی و خیانت در آن فتنه آمریکایی ـ اسراییلی است همچنان متنبه نشده و آشکارا ارکان نظام را متهم به عدم رعایت حق الناس می کند و در آستانه انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی همان بحث ها را در لفافه های جدید مطرح می کند. مطالب زیر همگی در زمانی بیان شده که تقریباً تا انتخابات اسفندماه سال آینده بیش از سیزده ماه باقی مانده و قاعدتاً دلیل موجهی برای پرداختن اینچنین به مقوله انتخابات وجود ندارد، مگر اینکه ورود زودهنگام و از این زاویه ـ وانمود کردن برخی نگرانی‌های تصریحی و تلویحی ـ به بحث انتخابات، با انگیزه‌های خاصی همراه باشد. در این باره موارد زیر کاملا گویاست:

الف) آیت الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ 24 دیماه در دیدار با تعدادی از اصلاح‌طلبان درباره انتخابات پیش رو (اسفند ماه سال آینده) گفت: «امیدواریم از لحاظ قانون در همه مراحل ثبت‌نام، نظارت، اجرا و شمارش، هیچ شبهه‌ای نداشته باشیم تا حماسه‌های سیاسی مردم ایران به‌خوبی شکل بگیرد.»

ب) حجت الاسلام سید هادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در گفت‌و گو با روزنامه «مردم امروز» در 27 دیماه در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز و زمینه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم گفت: «از الآن قابل پیش‌بینی نیست، اما به هر حال باید تلاش کرد. حضور در انتخابات حق همه مردم و از جمله اصلاح‌طلبان است که اکثریت عده جمعیت کشور را از لحاظ فکری و فرهنگی در اختیار دارند. باید از این حق دفاع و حمایت کرد. استراتژی ما صیانت از حق‌ الناس یعنی آرای مردم در انتخابات است.»

ج) در بیانیه پایانی همین همایش سراسری اصلاح‌طلبان آمده است: «ما بر ضرورت ایجاد بسترهای مناسب برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آتی مجلس و نفی شیوه‌های محدودیت‌آفرین در حق انتخابات مردم و تضمین شرایط برای برقراری انتخابات آزاد، قانونمند و رقابتی تأکید داریم و بر این باوریم که آموزه حق‌الناس محسوب کردن رأی مردم، راهبردی کلیدی است. باید راهبردهایی اتخاذ شود که حتی مخالفین هم به فرایند مشارکت در انتخابات دعوت و ترغیب شوند و همه باور داشته باشند که کلیه ارکان نظام به نتایج برآمده از رقابت آزاد و سالم پایبند خواهند بود.»

د) آیت الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به همایش اصلاح‌طلبان که ذکر آن گذشت، آورده است: «… ضرورت دارد کلیه مسئولان دلسوز کشور و به‌خصوص دست‌اندرکاران انتخابات، بستری مناسب را برای جلب مشارکت حداکثری مردم از طرق مختلف از جمله فراهم کردن زمینه فعالیت رسمی و گسترده احزاب و تشکل‌های سیاسی مهیا کنند و از اعمال شیوه‌هایی که موجب محدودیت حق انتخابات مردم و گردش آزاد و قانونمند قدرت می‌شود خودداری کرده و خود را مکلف به اجرای قانون و حفظ حق انتخاب آزاد و رقابتی مردم که حقیقتاً «حق‌الناس» محسوب می‌شود، بدانند.»

4) تاکید بیش از اندازه بر موضوع حصر سران فتنه و راهبرد فشار رسانه ای که در کنار دغدغه کسب قدرت بیت الغزل سخنرانی های این همایش بود در حالی اینگونه مطرح می شود که خود این آقایان بیش از هر کس دیگری به جرم فتنه گران آگاهند و لذا می دانند که رفع حصر قاعدتا به محاکمه و صدور حکمی سنگین  منتهی می شود و لذا این فشار همه جانبه قطعا با هدف ایجاد فتنه ای دیگر صورت می پذیرد، فتنه ای که در آن نظام مظلوم جمهوری اسلامی مجبور به پرداختن هزینه اجرای حکم در برابر آنان شود.