بدهی ۴۰۰ میلیارد تومانی ، یادگاری ضرغامی برای سرافراز

تحلیل ایران
    •••••  شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۷:۰۵ کد مطلب : 503/a   

در حالی که رسانه ملی برای تحول در ساختار و نیروی انسانی و محتوا با سطح انتظارات بالایی مواجه است با مشکل بزرگی به نام کاهش بودجه و بدهی 400 میلیارد تومانی هم مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران دولت یازدهم برای صدا وسیما در سال 1394 بودجه جاری ای معادل 900میلیارد تومان در نظر گرفته و به این سازمان تکلیف کرده است که 1200میلیارد تومان نیز از محل اگهی های بازرگانی تامین کند .

این در حالی است که به باور کارشناسان رسانه ملی ضمن اینکه باید سیاست چابک سازی و چالاک سازی را با شجاعت اجرا کند و هزینه های جاری خود را کاهش دهد اما با این وجود دست کم به 3هزار میلیارد تومان بودجه برای تولید برنامه های مناسب نیاز دارد.

ضمن اینکه مخاطبان از حجم زیاد اگهی های بازرگانی رسانه ملی نیز چندان دل خوشی ندارند و در صور ت تامین بودجه لازم از سوی دولت می توان حجم اگهی های بازرگانی رسانه ملی را به نصف کاهش داد.

مشکلی که در حال حاضر پیش روی رییس جدید رسانه ملی قرار دارد بدهی 400میلیارد تومانی بجای مانده از دوران ریاست عزت الله ضرغامی است که عمدتا به مدیریت معاونت سیما یعنی علی دارابی باز می گردد  و امروز پور محمدی معاون سیما باید پاسخگوی برنامه سازان و تهیه کنندگان طلبکار از سازمان باشد .

اگر نگاه واقع بینانه تری به بودجه صدا وسیما داشته باشیم بودجه این سازمان در سال 1394 نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش نیزداشته است زیرا دولت تنها 10 درصد به مجموع بودجه صدا و سیما افزوده است در حالی که با در نظر گرفتن تورم دست کم 16 درصدی می توان از کاهش 6 درصدی بودجه این سازمان سخن گفت .

البته کسی در این تردید ندارد که صدا وسیما باید از هزینه های اضافی خود کاسته و منابع مالی خود را به حوزه تولید و پیام موثر و ارزشمند هدایت کند اما ضروری است دولت و مجلس نیز رویکرد جدی تر و کلان تری به افزایش بودجه این سازمان داشته باشند .