گرای النصره، شلیک صهیونیستها ...

علی زمانی
    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۰:۰۲ کد مطلب : 530/a   

چشم بند موشه دایان بر چشم تکفیری ها

 شهادت «جهاد مغنیه» و دیگر شهدای مقاومت اسلامی لبنان در حمله اخیر رژیم صهیونیستی بار دیگر پرده از پیوند وقیحانه جریان های تکفیری و رژیم اشغالگر قدس برداشت. عملیات رژیم اشغالگر قدس در جولان، محصول همکاری مستقیم جبهه النصره و تل آویو بود. ارتباط دستگاههای امنیتی رژیم اشغالگر قدس و تکفیری های داعش و النصره به گونه ای است که دیگر مقامات تل آویو نیز قدرت انکار آن را ندارند. بی دلیل نبود که چندی پیش آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در اظهاراتی که حتی موجب تعجب حامیان جنایات تل آویو در غرب شد، جریانهای تکفیری را در زمره اولویت های تهدیدات امنیتی اسرائیل ندانست!

تحلیلگران مسائل امنیتی در منطقه متفق القول هستند که جبهه النصره اطلاعاتی را به صهیونیست‌ها داده است تا بتوانند عملیات ترور پسر شهید عماد مغنیه را انجام دهند. ولید سکریه، کارشناس نظامی و امنیتی سوری در گفت و گو با شبکه الاخباریه در این خصوص می گوید:

«همکاری های رژیم صهیونیستی با جبهه النصره کاملا واضح است و این رژیم گاهی اوقات برای حمایت از النصره مواضع ارتش سوریه را هدف قرار می دهد. تجاوزهای اسراییل جدید نیست. اسراییل با جبهه النصره در این مناطق روابطی قوی دارد و مجروحان آنها را درمان می کند. علاوه بر این از النصره حمایت لجستیکی و مادی می کند و حتی گاهی اوقات برای حمایت از این گروه، مواضع ارتش سوریه را هدف قرار می دهد. کمک عملی اسراییل به جبهه النصره کاملا واضح است. نمی دانیم اسراییل مطلع بوده است که افراد به شهادت رسیده عضو حزب الله یا ارتش سوریه یا دشمن النصره بوده اند، اما تل آویو برای حمایت از این گروه های تروریستی وارد عمل شد. گاهی اوقات اسراییل به حملات مقدماتی دست می زند و زمینه را برای حمله النصره به برخی مناطق فراهم می کند

در جریان نبرد غزه نیز پیوند علنی داعش و رژیم صهیونیستی به اندازه ای بود که تکفیری های وابسته به موساد، برگزاری راهپیمایی روز قدس را در حمایت از ملت فلسطین حرام اعلام کردند! گروهک تروریستی داعش صراحتا در بحبوحه نبرد غزه و به خاک و خون کشیده شدن کودکان و زنان بی دفاع فلسطینی اعلام کرد که برگزاری تظاهرات روز جهانی قدس ممنوع است.

اعضای این گروه تروریستی همچنین با لگد مال کردن پرچم فلسطین اعلام کردند که باید به جای پرچم فلسطین، پرچم گروه داعش به اهتزاز در آید. داعش در اوج نبرد غزه اعلام کرد که فلسطین موجب فتنه است و هرکسی که پرچم فلسطین را به اهتزار در آورد به فتنه افروزی کمک کرده است! رژیم اشغالگر قدس نیز در مقابل، در طول نبرد 51 روزه غزه زمینه را برای کشتار بیشتر داعش در موصل و نینوا فراهم ساخت. به عبارت بهتر، یکی از اصلی ترین اهداف صهیونیستها از استمرار نبرد غزه، ایجاد حاشیه ای امن برای افزایش اقدامات تروریستی و وحشیانه داعش و النصره در عراق و سوریه بود.

این چندمین بار است که ارتباط پشت پرده گروههای تکفیری و دستگاههای نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی بر همگان عیان می گردد. در حال حاضر وجه اشتراک و پیوند دو جبهه النصره و داعش حمایت رژیم اشغالگر قدس از هر دوی آنان است. سرمايه گذاري رژيم صهيونيستي در موصل و مناطق تحت اشغال داعش، خود گویای مناسبات نزدیکی است که میان تل آویو و تکفیری ها برقرار است.

در اين ميان، سران آل سعود نيز نقش يک واسطه را ايفا مي کنند. اخيرا تل آويو در سرزمينهاي تحت اشغال داعش اقدامات قابل تاملي صورت داده است. يکي از اين اقدامات، سرمايه گذاري در موصل است. خريد زمين هاي موصل از عناصر تکفيري ـ در حالي که اين زمينها به صورت غير قانوني در اشغال تکفیری ها قرار دارد ـ يکي از اين موارد محسوب مي شود. «عبدالعزيز الظالمي» از اعضاي پارلمان عراق با صدور بيانيه اي از تلاش رژيم صهيونيستي براي خريد اراضي و املاک شهروندان عراقي در برخي از مناطق موصل پرده برداشته است. اين افشاگري منجر به خشم ملت عراق و ملتهاي مسلمان شده است.

«نهله حسین» نماینده استان موصل در پارلمان عراق نیز جزئیات بیشتری را در خصوص همکاری تکفیری ها و صهیونیستها در این استان جنگ زده بیان کرده است: «اسرائیل به طور غیرمستقیم از طریق تجار و شرکت‌هایی که از آنها حمایت مالی می‌کند، خانه ها و زمین‌های واقع در استان موصل را خریداری می‌کند.

اهالی موصل به دو دسته تقسیم می شوند آنهایی که طرفدار داعش هستند و آنهایی که هیچ منابع یا تمکن مالی ندارند و در شرایط سختی به سر می‌برند و مجبورند خانه خود را به تاجری عراقی یا شرکت‌هایی بفروشند که از سوی رژیم اسرائیل حمایت مالی می‌شوند. گروهک داعش با حملات خود به مناطقی مشخص از خاک عراق و انتخاب بسیار دقیق این مناطق، اهدافی معین را دنبال می کند و برای مثال در موصل داعش علاوه بر جنایات زیاد در حق مردم آن مقاصد دیگری را دنبال می‌کند.

پس از حملات داعش به تلعفر در استان نینوا و آوارگی نزدیک به 98 درصد اهالی این شهر بیش از سیصد خانواده چچنی و افغانی در آنجا سکونت گزیدند. خانواده های چچنی و افغانی در خانه‌های شیعیان تلعفر زندگی می‌کنند

صهیونیستها از حضور در مناطق تحت اشغال داعش و خرید اراضی این شهرها، اهداف متعددی را دنبال می کنند. یکی از این اهداف، قوت قلب دادن به تکفیری ها در خصوص ادامه عملیات وحشیانه آنها در منطقه است. رژيم صهيونيستي با حضور مستقيم در مناطق تحت اشغال داعش مي‌خواهد در وهله اول به قوام دولت خودخوانده داعش کمک کند و در وهله دوم اگر موفق به اين‌کار نشود بازفعاليت اين گروهها را در شرايط نوين در مسير اهداف و سياست هاي خود هدايت کند. به عبارت بهتر، صهیونیستها در صدد مدیریت تحولات میدانی موصل و دیگر نقاط تحت کنترل تکفیری ها از نزدیک هستند. مشابه این مناسبات نیز میان صهیونیستها و جبهه النصره ایجاد شده است.

جبهه النصره در سوریه مورد حمایت همه جانبه رژیم اشغالگر قدس قرار دارد. آمورش نیروهای تکفیری توسط صهیونیستها و مداوای مجروحان جنگی آنها در بیمارستانهای تل آویو و دیگر شهرهای سرزمینهای اشغالی، بیانگر تعلق خاطر مستقیم و عمیق تکفیری ها با بازماندگان موشه دایان و مناخم بگین است. ارتش عراق اخيراً موفق شده است در نبرد با داعش مقاديري از سلاح و مهمات آنها را به دست آورد که به صورت کامل ساخت رژیم صهیونیستی است. پيش از اين نيز شبکه هاي اجتماعي با انتشار فيلمي از حضور يک افسر اسرائيلي در کنار اعضاي داعش پرده برداشته بودند که در حال اعدام يک نوجوان موصلي بودند.

حال سئوال اينجاست که چه عواملي موجب شده است که نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي رژيم صهيونيستي تا اين اندازه در ميان گروههای تکفیری حضور پيدا کرده و تا اين حد به آنها اعتماد و اطمينان پیدا کنند که به خريد اراضي و املاک در مناطق تحت اشغال داعش بپردازند و يا حتي اين‌قدر به داعش نزديک باشند که در اجراي حکم اعدام آنها نيز نقش داشته باشند؟ همچنين اين سئوال مطرح است که انگيزه نيروهاي نفوذي صهيونيستي از خريد املاک در مناطق تحت اشغال داعش چيست؟

در این میان، همه احزاب و گروههای صهیونیستی اعم از کادیما، لیکود، کارگر، شاس و... حمایت از گروههای تکفیری در خاورمیانه را در زمره استراتژی های اصلی خود در حوزه سیاست خارجی مورد ارزیابی قرار داده اند.

از این رو حمایت از داعش و النصره و دیگر گروههای متوحش تروریستی ـ تکفیری، موضوعی تاکتیکی در سیاست خارجی تل آویو محسوب نمی شود و به مثابه یک استراتژی کلان در این حوزه مورد توافق احزاب مختلف صهیونیستی قرار گرفته است. بی دلیل نیست که در اوج ماجرای درگیری ها و منازعات سیاسی در داخل سرزمینهای اشغالی، هیچ یک از احزاب مخالف نتانیاهو وارد حوزه انتقاد نسبت به حمایت نخست وزیر و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی از گروههای داعش و النصره نمی شود.

پیوند مستقیم داعش و رژیم صهیونیستی، نه به عنوان یک موضوع قراردادی که متعاقب یک رابطه از بالا به پایین تعریف شده است. به عبارت بهتر، آنچه صهیونیستها و گروههای تکفیری را به یکدیگر پیوند می دهد، تنها یک اتفاق نظر کلی بر سر ایجاد بحران در خاورمیانه نیست، بلکه رابطه ای عمیق از جنس رابطه یک «مولد تروریسم» یا «مهره های انتحاری» خود است.

فاضل الربیعی، تحلیلگر عراقی در این خصوص می گوید: «موضوع توسعه و بقای داعش، دیگر بحثی نیست که صرفاً به مبارزه دولت عراق با یک گروه تروریستی مرتبط باشد، بلکه مستقیم‌ با پروژه «دولت یهودی» گره خورده است؛ به عبارت دیگر، وجود «دولت اسلامی عراق و شام»، زمینه‌ای است که آمریکا و اسرائیل برای توجیه وجود یک «دولت یهودی» به آن نیاز دارند.شما به خشونت وحشیانه‌ای که در آغاز تشکیل رژیم اسرائیل از سوی صهیونیست‌ها از سوی مردم عادی اعمال می‌شد،دقت کنید. اکنون مشابه همین خشونت وحشیانه از سوی داعش علیه همه اقوام و مذاهب اعمال می‌شود. خروج انگلیسی‌ها از فلسطین، شکل‌گیری رژیم صهیونیستی را در پی داشت و اکنون، خروج آمریکا از عراق ظهور و توسعه فعالیت داعش را در پی داشته است

نکته دیگر اینکه صهیونیست‌ها با تفسیری که از متون تحریف شده یهودی دارند، بیرون راندن همه غیر یهودیان از سرزمین‌های مدنظر خود را توجیه می‌کنند و داعش نیز با بهره گرفتن از همین ابزار، اجازه حضور هیچ مخالفی را در محدوده تحت کنترل خود نمی‌دهد. هدایت بازی داعش و دیگر گروههای تکفیری از سوی رژیم صهیونیستی در اینجا بیش از پیش نمایان می شود.

هم پيماني داعش و صهيونيستها در خصوص ايجاد بحران و تشنج مزمن در خاورميانه بارها به اثبات رسيده است. اوج اين هم پيماني در جريان نبرد غزه قابل مشاهده بود. نبردي که در آن رزمندگان مقاومت اسلامي فلسطين ضربات مهلکي را به تل آويو وارد کردند. همچنين اعلام ممنوعيت تظاهرات روز قدس از سوي داعش نشان داد که اين گروه متوحش تروريستي تا چه اندازه در سياستها و رفتارهاي خود پيرو صهيونيستهاست. هر اندازه زمان می گذرد، شواهد و نشانه هاي بيشتر از هم پيماني داعش و رژيم صهيونيستي منتشر مي شود.

پس از فرسایش گروههای تکفیری در سوریه و شکست مشترک دستگاههای امنیتی عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی، قطر و ترکیه که اصلی ترین حامی این گروهها محسوب می شدند، تل آویو همچنان به عنوان اصلی ترین حامی این گروههای تکفیری در صحنه باقی ماند و حمایت ریاض، آنکارا و دوحه از داعش نسبت به حمایت تل آویو از این گروهها کمرنگ تر شد، البته کلیت این حمایت همچنان به قوت خود باقی است.

آنچه درباره داعش و النصره جالب توجه است اينکه اين گروه اگرچه مدعي دفاع از حقوق مسلمانان است اما در واقع براي دفاع از مسلمانان هيچ اقدامی صورت نداده و حتي گلوله اي به سمت اسرائيل شليک نکرده است. در مقابل، قتل عام فجیع مسلمانان و اعدام دسته جمعی آنان به رویکرد روزمره داعش و النصره تبدیل شده است. هر اندازه دامنه و زمان نبرد میان ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه در مقابل داعش و النصره افزایش می یابد، شواهد بیشتری از تعلق خاطر گروههای تکفیری و تل آویو کشف می شود.

تل آویو نه تنها یکی از اصلی ترین حامیان تسلیحاتی و مالی گروههای تکفیری در منطقه محسوب می شود، بلکه در قالب یک «مدیر صحنه»، در حال رصد میدان های نبرد تکفیری ها و دادن اطلاعات و مشاوره های خاص به آنهاست. حتی حمايت هاي رژيم صهيونيستي از داعش تنها مربوط به صحنه عمليات نظامي نمي شود، بلکه تل آويو براي اشغال عملي وجب به وجب زمين هايي که داعش در اختيار مي گيرد برنامه دارد.

پيوند وقيحانه تکفيري ها و تل آويو و بازي داعش در زمين صهيونيستها موضوعي نيست که ديگر بر کسي پوشيده باشد. تل آويو به شدت از نقش آفريني تروريستي داعش در منطقه استقبال مي کند. تل آويو که خود يکي از اصلي ترين مولدان داعش محسوب مي شود، از سران اين گروه تروريستي خواسته است تا عمليات خود در منطقه را در تکميل خواسته اي رژيم صهيونيستي صورت دهند.

شهادت مظلومانه شهدای مقاومت و شهید «جهاد مغنیه»، بار دیگر پرده از چهره واقعی جریانهای تکفیری و صهیونیستها برداشته است. بدون شک زمان نابودی تکفیری های داعش و النصره توسط جریانهای مقاومت بسیار نزدیک تر از زمانی است که تصور می شود! از این رو ترکش عملیات انتقام جویانه و مقدس حزب الله که به خونخواهی شهید جهاد مغنیه و دیگر شهدای مقاومت صورت می گیرد، تنها متوجه صهیونیستها نخواهد بود، بلکه تکفیری های وابسته به داعش و النصره نیز طعم این «انتقام سخت» را به زودی خواهند چشید.