ایران پل ارتباطی افغانستان با جهان است

    •••••  جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۳:۵۲ کد مطلب : 53102/a   

مسئول اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به اینکه در دوران پساتحریم بسیاری از کشورها نیاز به کمک ایران برای فعالیت در افغانستان دارند، اظهار داشت: ایران پل ارتباطی افغانستان با جهان است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سازمان توسعه تجارت، محمود سیادت در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل گفت: بسیاری از کشورها امروز در افغانستان نگاهشان به ایران است و به کمک و همراهی ایران و استفاده از مسیر کشور ما برای تجارت با افغانستان نیاز دارند.

 

وی تاکید کرد: ایران بهترین مسیر ترانزیتی برای افغانستان محسوب می‌شود و ایرانی‌ها می‌توانند در ارایه محصولات و کالاهای افغان‌ها به جهان نقش اساسی ایفا کنند.

 

مسئول اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: مسئولان افغانستان امروز به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست بازار آزاد دیکته شده از سوی کشورهای غربی یا امتیاز کار با کشورهای دیگر، اقتصاد آنان را بهبود نمی‌بخشد و حتی اکنون هم که عضو سازمان تجارت جهانی شده‌اند، نمی‌توانند ایران را در مبادلات تجاری خود نادیده بگیرند؛ چراکه گسترش روابط با ایران به سود آنهاست.

 

سیادت با بیان اینکه تجار ایرانی باید با حمایت‌های دولت ایران از فرصت‌ها استفاده کرده و تهدیدات را کاهش دهند، خاطرنشان کرد: ما از مسئولان عالی رتبه افغانستان خواسته‌ایم در مرز اسلام قلعه مساعدت بیشتری با تجار ایرانی داشته باشند.

 

وی اظهار داشت: امروز افغان‌ها بیش از هر زمانی به انواع خدمات فنی ـ مهندسی، ارایه مشاوره در حوزه‌های مدیریتی و تجاری نیاز دارند و ما امیدواریم بتوانیم حوزه نفوذ کشورمان را به شرق و جنوب این کشور نیز توسعه دهیم.

 

مسئول اتاق مشترک ایران و افغانستان با تاکید بر لزوم حمایت‌های دولت از تجار ایرانی، افزود: ما از دولت ایران انتظار داریم بیش از پیش از بخش خصوصی و تجاری که تمایل به تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان دارند حمایت کند؛ بسیاری از کشورهای همسایه افغانستان با حمایت دولت‌های خود وارد این کشور می‌شوند و بعضا در مقابل تجار ایرانی دست به دامپینگ می‌زنند ضمن اینکه از یارانه‌های بازرگانی بی‌شماری بهره می‌برند که این مسئله منجر به کاهش قیمت کالاهای آنها نسبت به محصولات ایرانی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه افغانستان بازاری بی‌بدیل، غیرقابل مقایسه و سراسر فرصت برای تجار ایرانی است، تاکید کرد: افغانستان دارای اقتصاد آزاد است و نقش دولت در اقتصاد آن ناچیز است، به همین دلیل تجار ایرانی با توجه به زبان مشترک و ارتباط نزدیک دو کشور و همچنین اراده سیاسی و ارتباط دولتمردان زمینه گسترش تجارت با این کشور را دارند.

 

سیادت خاطرنشان کرد: افغانستان می‌تواند بازار خوبی برای بسیاری از محصولات ایرانی باشد چرا که در حال حاضر این کشور کشش تولیدات ایرانی را دارد و با توجه به بازار 30 میلیون نفری، به غیر از مواد خام، برای صادرات دیگر تولیدات کشورمان منطقه مناسبی محسوب می‌شود.

 

مسئول اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: آینده معلوم نیست و ما نگرانیم شرایط خوبی که امروز برای تجارت با افغانستان فراهم شده است، به تدریج و با توجه به ثبات بیشتر این کشور، سخت‌تر شود.

 

سیادت حداقل ارزش سرمایه‌گذاری در بخش معدنی افغانستان را یک هزار میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: ما می‌توانیم بهترین شریک تجاری افغان‌ها در حوزه معادن باشیم.

 

سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان از چهارشنبه 12 اسفند به مدت چهار روز در کابل دایر است. در این نمایشگاه 111 شرکت ایرانی در 12 گروه کالایی و خدماتی محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشته‌اند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم