کاهش هزینه صادرات کالا در گمرکات گیلان

    •••••  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۲ کد مطلب : 53204/a   

به گزارش تحلیل ایران ، علی منتظری عصر امروز در جریان بازدید از پایانه صادراتی این شهرستان با اشاره به مصوبات کارگروه صادرات غیر نفتی گیلان اظهار کرد: بسیاری از مصوبات کارگروه مذکور اجرایی شده و مصوبات باقی‌مانده در حال پیگیری است.


وی، حذف یا کاهش هزینه‌های مربوط به صادرات کالا از گمرکات انزلی و آستارا را از مهم‌ترین مصوبات کارگروه صادرات غیر نفتی گیلان عنوان کرد و افزود: برخی از هزینه‌های صادرات کالا از گمرکات مذکور با همراهی منطقه آزاد انزلی، گمرکات گیلان، اداره بنادر و دریانوردی، اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان و ... کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از تسهیل صادرات سیمان در حمل یکسره به کشورهای هدف از استان خبر داد و بیان کرد: بخش بسیاری از موضوع مذکور انجام شده ضمن اینکه در مورد کاهش هزینه حمل سیمان با پایانه حمل و نقل لوشان در حال رایزنی هستیم.

منتظری با بیان اینکه جلسه‌های میز کالایی گیلان به طور مستمر برگزار شده است، تصریح کرد: اقدام‌های خوبی در مورد سیمان و کیوی انجام شده و اثر خوبی در صادرات این کالا داشته است.

وی به تهیه زمین برای پایانه صادراتی گل و گیاه و محصولات کشاورزی گیلان در آستارا اشاره کرد و گفت: زمین پایانه مذکور در حال تعرفه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تأکید بر مشخص کردن زمان مناسب صادرات کیوی، خاطرنشان کرد: زمان صادرات کیوی باید به گمرکات ابلاغ شود.

* برگزاری 31 نمایشگاه تخصصی در گیلان

منتظری در ادامه به برگزاری 31 نمایشگاه تخصصی از ابتدای امسال تاکنون در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: 20 جلسه اختصاصی کارگروه پایش بازرگانی خارجی در استان برگزار شده و 45 مصوبه در این کارگروه به تصویب رسیده است.

وی برگزاری جلسه کارگروه پایش بازرگانی خارجی را به غیر از جلسه‌های برگزار شده در محل استانداری گیلان و منطقه آزاد انزلی دانست و اظهار کرد: تاکنون دو جلسه شورای مبادلات مرزی در استان برگزار شده و 38مصوبه در این شورا به تصویب رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از حضور بازرگانان این استان در نمایشگاه کشور قزاقستان در اردیبهشت یا خرداد ماه سال 95 خبر داد و افزود: حضور بازرگانان گیلانی در نمایشگاه‌های روسیه، یونان، ترکیه و آذربایجان از دیگر پیشنهادهای ارائه شده است.

منتظری با بیان اینکه تعداد 462 کارت بازرگانی با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان از ابتدای امسال تاکنون صادر شده است، تصریح کرد: تعداد 147 فقره صدور کارت بازرگانی جدید داشتیم ضمن اینکه 315 مورد تمدید کارت بازرگانی انجام شده است.