افزایش آمار طلاق در کشور

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۲:۳۶ کد مطلب : 535/a   

 

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: سالانه 800 هزار واقعه ازدواج در کشور رخ می‌دهد که 20 درصد از آن‌ها به طلاق منجر می‌شود و هر سال ، 45 هزار زن مطلقه وارد جامعه می‌شوند.

به گزارش نامه نیوز، دکتر محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در همایش نقش زن در توسعه افزود: در حال حاضر 11 میلیون دختر جوان 15 تا 29 ساله در کشور زندگی می‌کنند. تعداد قابل توجهی از آنان با وجود قرار داشتن در سن ازدواج هنوز ازدواج نکرده‌اند.
محمود گلزاری با اشاره به نتایج یکی از پژوهش‌های انجام شده گفت
: دو نفر از پژوهشگران 180 تحقیق علمی در حوزه تفاوت‌های زنان و مردان را تحلیل کردند که براساس آن مهم‌ترین تفاوت آنان در مسائل ارتباطی و عمدتا در حوزه نگرش و رفتار جنسی است.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه سن ارتباط با جنس مخالفت به اوایل سنین نوجوانی کاهش یافته است اظهار کرد
: ‌در حال حاضر دختران پیش از ازدواج درگیر رابطه جنسی می‌شوند یا رابطه همزمان را تجربه می‌کنند بنابراین در حوزه ارتباط مشکل جدی داریم. از سوی دیگر تجردهای ناخواسته به تجرد قطعی منجر می‌شود.
گلزاری تاکید کرد
:‌ نگرش و رفتار جنسی جوانان تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها شکل نگران‌کننده‌ای پیدا کرده است.
وی با اشاره به نقش مهم آموزش اظهار کرد
: براساس تحقیقات انجام شده زنان بیش از مردان با آموزش تغییر می‌کنند بنابراین می‌توان از این طریق از وقوع بسیاری از مسائل برای آنان پیشگیری کرد.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تحقیق پژوهشگری به نام
«روی بامیستر» گفت: براساس نتایج تحقیقات او انعطاف پذیری زنان در حوزه‌های اروتیک و جنسی در زمینه‌های نگرش و رفتار با آموزش تغییر می‌کند. درواقع انعطاف پذیری زنان در حوزه‌های اخلاقی ،‌شهوانی و آسیب‌های اجتماعی بیشتر از مردان است بنابراین با آموزه‌های دینی و آموزش می‌توان جلوی انجام بسیاری از رفتارها را از سوی آن‌ها گرفت.
گلزاری با بیان اینکه در حوزه آموزش با چند مشکل جدی مواجه هستیم تصریح کرد
: در بسیاری از دختران جوان از آغاز سن نوجوانی آموزش منظم و درست در حوزه سبک زندگی و اخلاق نمی‌بینند. براساس تحقیقی که 10 سال پیش در قم انجام دادند 90 درصد از دانش آموزان آموزش‌های غیردرسی ندیده‌اند یا اگر آموزشی دریافت کرده‌اند کلیشه‌ای بوده است.
وی با اشاره به بررسی‌های انجام شده روی ورودی‌های دانشگاه‌ها گفت
: بخش قابل توجهی از دختران ارتباط جنسی با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند که 40 درصد از آن‌ها اولین ارتباط خود را در سن زیر 14 سالگی تجربه کرده‌اند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به نقش آموزش و پرورش اظهار کرد
: این وزارتخانه در آموزش رسمی دانش‌آموزان زمین گیر شده است و آموزش منظمی برای دختران نداریم.
گلزاری اضافه کرد
: صدا و سیما پیام‌های متعدد،‌متفاوت و حتی متضادی در حوزه‌های فرهنگی و رفتاری به جوانان می‌دهد و متاسفانه اتاق فکر جدی وجود ندارد که آموزش‌ها را مطابق با نیازها هدایت کند. متاسفانه در حال حاضر با پراکندگی آموزش‌ها و ارائه آن‌ها از طرف افراد ناآگاه مواجه هستیم.
وی تاکید کرد
: متولیان مسائل فرهنگی جامعه، معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری،‌وزارت ورزش و جوانان، وزارت علوم باید با هم‌افزایی در جهت ارائه آموزش های هماهنگ کار کنند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین در پایان اظهار کرد
: لازم است به فکر دختران جوان باشیم و آنان را در حوزه زندگی و آسیب‌های اجتماعی آموزش دهیم. سخنان پراکنده افراد ناآگاه نمی‌تواند در این زمینه موثر باشد.