واکنش امام(ره) به ریش گذاشتن اجباری

    •••••  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۱:۲۳ کد مطلب : 537/a   

محمّد هاشمی ضمن بیان خاطره ای از واکنش امام راحل(ره) به ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر، تأکید کرد: بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی هرگز اجازه نمی دادند فضای ریاکاری از طریق رسانه ملّی به مردم القاء شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی، گزیده سخنان رئیس اسبق سازمان صدا و سیما به شرح زیر است:
در ماه مبارک رمضان سال 1363، معاون وقت سیاسی سازمان صدا و سیما ضمن آنکه گویندگان خبر را موظف به ریش گذاشتن کرد، دستور داد که پخش موسیقی هم در ماه مبارک رمضان قطع گردد.
یکی دو روز از این موضوع نگذشته بود که حاج احمد آقا تماس گرفتند و فرمودند که امام با شما کار دارند. من سریعاً خدمتشان رفتم. ایشان به محض دیدن من با ناراحتی گفتند: چرا مردم را وادار به ریاکاری می کنید؟. من سوال کردم موضوع چیست؟. ایشان فرمودند: وقتی کسی را مجبور به ریش گذاشتن می کنید، به ریاکاری وادارش می کنید. رسانه ملّی نباید مروّج ریاکاری در بین مردم شود.

من ضمن عذرخواهی، قول جبران اشتباه را به محضرشان دارم. در حال بلند شدن بودم که ایشان فرمودند فقط این نیست. عرض کردم اشکال دیگری هم وجود دارد؟. حضرت امام(ره) با لبخند تلخی فرمودند: پخش موسیقی هم اگر حرام است، همیشه حرام است، نه فقط در ماه رمضان!. خداحافظی کردم و سریع به صدا و سیما برگشتم. همان روزهم عدم پخش موسیقی و هم ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را لغو کردم.

منبع : http://hashemirafsanjani.ir/fa/content/