خطر آلودگی نفتی در قطب شمال

ابوالفضل بشیری
    •••••  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۸:۳۹ کد مطلب : 544/a   

در روزهای اخیر اعلام شد که شرکت نفت شل قصد دارد امسال حفاری های نفتی خود را در منطقه قطب شمال از سر بگیرد. این شرکت در سال 2014 میلادی به سبب مخالفت طرفداران محیط زیست، برنامه حفاری در آلاسکا را به حال تعلیق در آورده بود.

مدیر ارشد این شرکت در کنفرانسی در لندن گفت که قصد دارد با نهایی شدن مجوزهای لازم و پایان چالش های مختلف در این زمینه، این فعالیت ها را در قطب شمال شروع کند.

سازمان بین المللی طرفدار محیط زیست کنشگران گروه صلح سبز( Greenpeace International ) که در زمینه حفظ، حراست و آگاهی دادن به مردم جهان در مورد مسائل محیط زیستی فعالیت می کنند، در حال تلاش برای متوقف کردن اجرای پروژه نفتی شرکت شل هستند.

شرکت شل در تلاش است تا تأیید ایالات متحده آمریکا را برای شروع حفاری در قطب شمال بگیرد. کنشگران گروه صلح سبز از اوباما خواسته اند اجازه فعالیت و حفاری های نفتی در قطب شمال را به شرکت های نفتی از جمله شرکت شل ندهد.

مدافعان محیط زیست معتقدند که انجام فعالیت های اکتشافی و حفاری های نفتی در قطب شمال و منطقه آلاسکا موجب فجایع محیط زیستی در این منطقه خواهد شد.

طرفداران محیط زیست خطر نشت نفت و نفوذ آسان آن به یخ های دریاها و آسیب دیدن دهها گونه جانوری خاص آن منطقه مثل خرس قطبی، ماهی ها، نهنگ ها، وال ها و ... را از مهمترین دغدغه های خود عنوان می کنند.

خطر نشت نفت در قطب شمال از این نظر قابل اهمیت است که اگر این منطقه با آلودگی نفتی روبرو شود، پاکسازی و نفت زدایی از آن بسیار مشکل خواهد بود و شاید تقریبا غیرممکن باشد؛ چون روش اثبات شده ای در زمینه پاکسازی آلودگی های نفتی در یخچال های قطبی و آبهای یخ زده تاکنون وجود ندارد، از طرفی با توجه به شرایط ویژه قطب شمال، دمای بسیار پایین آن، تابش کم نور خورشید و فاصله زیاد آن از واحدهای مسئول مربوطه، سرعت واکنش به اقداماتی که احیانا در جهت رفع آلودگی صورت خواهد گرفت بسیار کند خواهد بود.

گفته می شود که بیش از 20 درصد از ذخایر باقی مانده نفت خام جهان در قطب شمال است و این منطقه، بزرگترین منطقه سرمایه گذاری نشده در زمینه نفت و گاز به شمار می رود. اما وجود این منابع ارزشمند انرژی نمی تواند دلیلی باشد که انسانها یکی از بکرترین و حساس ترین اکوسیستم های جهان را در معرض تنش و فجایع زیست محیطی قرار دهند. زیرا بی شک هر گونه تغییر در محیط زیست قطب شمال، جهان را با چالش های زیست محیطی و آب وهوایی بزرگ مواجه خواهد کرد.

لذا تأثیرگذاری قطب شمال تنها محدود به کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا(آلاسکا)، روسیه، کانادا، دانمارک(گرینلند)، فنلاند، سوئد و نروژ که در منطقه قطب شمال قرار دارند نیست؛ بلکه به سبب اثرگذاری این منطقه بر روی محیط زیست جهانی، کلیه مردم، دولت ها، دوستداران و طرفداران محیط زیست در سراسر جهان باید نهایت تلاش خود را در جهت حفظ گنجینه ها و میراث های ارزشمند محیط زیستی دنیا که متعلق به همگان است و بی شک قطب شمال نیز یکی از آنهاست را انجام دهند و تا جایی که می توانند از دست اندازی شرکت ها و دولت هایی که بدون هیچ ملاحظه ای فقط به فکر منافع اقتصادی خود هستند جلوگیری نمایند.