اختصاص یک روز به موضوع ایران در شبکه رادیویی فرهنگ فرانسه

    •••••  پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ — ۰۹:۴۱ کد مطلب : 547/a   

اختصاص یک روز به موضوع ایران در شبکه رادیویی فرهنگ فرانسه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

شبکه رادیویی فرهنگ فرانسه موسوم به "فرانس کولتور" که یکی از شبکه های رادیویی پرمخاطب این کشور محسوب می شود با انتشار مطلبی در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرده چهارشنبه یازدهم فوریه (بیست و دو بهمن ماه) همزمان با سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی, ویژه برنامه هایی را در خصوص ایران تدارک دیده که در طول روز محور موضوعی این شبکه قرار خواهد گرفت.
اختصاص یک روز به موضوع ایران در شبکه رادیوی فرهنگ فرانسه در قالب ویژه برنامه ای موسوم به "زمانی که ایران بیدار می شود" صورت می گیرد. این ویژه برنامه بخش های مختلفی را از جمله  مجلات تخصصی , میز گردها, بحث های کارشناسی و ارتباط مستقیم با گزارشگران ویزه این شبکه در تهران در بر خواهد داشت.

 برنامه های اختصاصی رادیو فرهنگ فرانسه در خصوص ایران از ساعت 6.30 صبح  آغاز می شود و تم اصلی بخش صبح گاهی این رادیو به طور کلی به موضوع ایران اختصاص خواهد داشت. رادیو فرهنگ فرانسه اعلام کرده به این منظور اکیپی ویژه در تهران مستقر خواهد بود که در ارتباط های متعدد با استودیوی شبکه در پاریس گزارش هایی را به صورت زنده ارسال خواهد کرد. این گزارش ها در ساعاتی به صورت مستقل پخش خواهند شد و در دیگر ساعات روز بخش های مختلف خبری, میز گردها و مجلات ویژه تدارک دیده شده برای این مناسبت را تغذیه خواهند کرد.

بخش صبحگاهی رادیو فرهنگ که همچنان متاثر از حملات تروریستی ماه ژانویه در پاریس است از آن زمان تا کنون سعی کرده موضوع اسلام و سیاست را به عنوان محورغالب برنامه های تحلیلی خود قرار دهد. بنا به گزارش فرانس کولتور, ویژه برنامه های بخش صبجکاهی روز یازدهم فوریه در این شبکه که تماما به ایران اختصاص دارد تلاش خواهد موضوع اسلام سیاسی و نگاه ایران به این مقوله را مورد بررسی قرار دهد. آنطور که اعلام شده در این برنامه همچنین قرار است به سوالهای متعددی راجع به تناسب و توازن قدرت در میان کشورهای مسلمان و تقابل با دنیای غرب از منظر ایران, دیدگاه رهبران و جامعه ایران در خصوص افراطگرایی اسلامی و ظهور گروه هایی نظیر داعش, ایران و جنگ داخلی در سوریه , مناقشه فلسطین ـ اسرائیل و نیز مواضع فرانسه راجع به این موضوعات پاسخ داده شود.

بخش دیگری از ویژه برنامه های رادیو فرهنگ فرانسه در خصوص ایران با محوریت موضوعات اقتصادی و ژئوپولیتیک پخش خواهد شد. برای این منظور مسولان این شبکه رادیویی اعلام کرده اند با توجه به بحران اقتصادی موجود و نیز فضای متاثر از کاهش شدید قیمت نفت قصد دارند با معطوف کردن نگاهی خاص و ویژه به وضعیت اقتصادی ایران و نیز چشم انداز پیش روی این کشور از جهت توسعه, دیدگاه تهران را در خصوص توازن استراتژیک  در منطفه خاور میانه به خصوص از دو بعد سیاسی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار دهند.

آینده برنامه هسته ای ایران, مسئله لغو تحریم ها ی بین المللی, بررسی تحولات روی داده در جامعه ایران پس از انقلاب اسلامی سال 75 و نیز سرنوشت سیاسی انقلابیون, احتمال بازگشت محمود احمدی نژاد به عرصه سیاست, ایران در عرصه بین الملل, ایران و مسئله جوانان (نیازها و دلمشغولی ها), مسئله خانواده, تحصیل و آموزش عالی در ایران, بازار کار و نیز سیر تحول جامعه ایرانی از جمله دیگر موضوعاتی است که قرار است همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در این روز اختصاص داده شده به کشورمان در شبکه رادیویی فرهنگ فرانسه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.