تمدید گذرنامه فقط با حضور نوزاد یک روزه و پیرمرد ۱۰۰ ساله

    •••••  پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۳:۱۹ کد مطلب : 551/a   

گروه فرهنگی و اجتماعی تحلیل ایران :

ضوابط جدید و دست و پاگیر تمدید گذرنامه در نیروی انتظامی و ناتوانی دفاتر خدمات انتظامی موسوم به پلیس +10 برای  خدمات مناسب به شهروندان موجب نارضایتی متقاضیان این خدمت انتظامی شده است .

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران طبق مقررات جدید متقاضیان تمدید گذرنامه غیر از حدود 120 هزار تومان هزینه ای که باید برای تمدید گذرنامه به نیروی انتظامی ، شهرداری و دفاتر ثبت اسناد و دفاترپلیس +10 پرداخت کنند با روش بسیار سنتی و پردردسری مواجه هستند که جای اصلاح جدی دارد.

بنابر این گزارش طبق مقررات موجود سرپرست خانوار برای صدور گذرنامه برای همسر و فرزندانش باید لزوما به دفاتر ثبت اسناد برای گواهی امضا مراجعه کند که به نظر می رسد بیشتر از یک ضرورت قضایی و حقوقی محل درامدی برای دفاترثبت اسناد است .

اما بخش انتقاد برانگیز و نامناسب این فرایند الزام حضور همه اعضای خانواده در دفاتر پلیس +10 برای رویت افسر گذرنامه است که بسیار موجب زحمت و دردسر متقاضیان شده است . بویژه که اغلب دفاتر پلیس +10 از فضا و موقعیت مناسب و خوبی برای مراجعه مخاطبان برخوردار نیست و حضور همه اعضای خانواده در این دفاتر بسیار مشکل و پر دردسر است .

گزارش خبرنگار تحلیل ایران حاکی است در حالی در دفاتر پلیس +10 در اطلاعیه ای قید شده که نوزاد یک روزه و پیرمرد 100 ساله الزامی است که با ساعت کار محدود این دفاتر و حضور دانش اموزان در مدارس فقط پنج شنبه ها می توان انها را در این دفاتر به رویت افسر گذرنامه رساند اما جالب اینجاست که مسوولان این دفاتر نیز می گویند متقاضیان باید ساعت 8 صبح در دفاتر حاضر شده و نوبت بگیرند شاید فرجی حاصل شود.

در حالی برای کار ساده ای مانند تمدید گذرنامه چنین مقررات دست و پاگیری وضع شده است که انتظار است در عصر دولت الکترونیک شهروندان بتوانند چنین خدماتی را کاملا انلاین دریافت کنند و تعریف این فرایندها اساسا با خدمات انلاین و دولت الکترونیک ناسازگار است و منشا فشار عصبی برای مردم ؛ ایجاد ترافیک ، فساد و تنش بین مردم و دفاتر خدماتی است .

انتظار است حتی اگر دستگاههای در کشور همگام با اقتضائات زمان حرکت نمی کنند قانون گذار انها را ملزم به این امر کند و به گونه ای نباشد که مثلا در نیروی انتظامی دفاتر پلیس +10 صرفا محل و ممری برای درامد برخی شود و عملا خدماتی انلاینی ارایه نشود.