امضا تفاهمنامه مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان

    •••••  پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۵:۱۴ کد مطلب : 55509/a   

فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان نهمین اجلاس خود در باکو، تفاهمنامه مرزبانی دوجانبه امضا کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سفارت کشورمان در جمهوری آذربایجان، تفاهمنامه همکاری مرزی روز چهارشنبه از سوی سردار قاسم رضایی و الچین قلی اف فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.


قبل از امضای این تفاهمنامه سرتیپ ستاد قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کشورمان و ژنرال الچین قلی اف فرمانده سرویس دولتی مرزی آذربایجان با یکدیگر دیدار و درباره محورهای مشترک همکاری های مرزی گفت و گو کردند.


در این دیدار که محسن پاک آیین سفیر ایران در آذربایجان و امیر فرجی معز وابسته نظامی سفارت نیز حضور داشتند، سردار رضایی فرمانده مرزبانی کشورمان، مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان را مرزهای دوستی خواند و افزود: یکی از مرزهای امن، سرحدات مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان است و تامین امنیت خواسته دولتمردان و مطالبات مردم دو کشور است .


وی افزود: جمهوری آذربایجان نزدیک به 650 کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد که لازمه این مرز طولانی نشست و گفت وگوهایی است که باید بین مرزبانی ها صورت بگیرد.


سردار رضائی جلوگیری از تردد غیرمجاز، صیدهای غیرمجاز و قاچاق کالا در مرزهای مشترک را مهم دانست و پیشنهاد کرد نشست های مشترک علاوه بر باکو و تهران در شهرهای مرزی نیز برگزار شود.


وی بر انجام مسابقات ورزشی و فرهنگی در طول سال بین مرزبانان دو کشور تاکید کرد و آمادگی ایران را برای مقابله مشترک با قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم اعلام کرد .


سپهبد الچین قلی اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور را موجب تقویت دوستی و تعامل سازنده بخصوص در مناطق مرزی دانست و موافقت خود را با بازدیدهای مشترک در مرز مشترک دو کشور اعلام کرد.


وی تروریسم را یکی از آسیب های جدی در منطقه دانست و بر ضرورت مقابله مشترک با این پدیده تاکید کرد.


قلی اف با تقدیر از تلاش های ایران برای مقابله جدی با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر گفت، ما آماده همکاری همه جانبه در این زمینه با ایران هستیم.


نهمین اجلاس فرماندهان مرزبانی نیروی انتظامی ایران و جمهوری آذربایجان به مدت دو روز در باکو برگزار شد و از جمله اهداف آن تحکیم روابط متقابل و ایجاد رابطه حسن همجواری، مبارزه با جرایم سازمان یافته مرزی و گسترش تعاملات مرزی بین دو کشور بود.


سردار قاسم رضایی فرمنده مرزبانی ایران عصر سه شنبه برای دیدار سه روزه وارد جمهوری آذربایجان شده است.


دیدار سه جانبه فرماندهان مرزبانی ایران ،جمهوری آذربایجان و روسیه و دیدار دوجانبه فرماندهان مرزبانی ایران و روسیه از جمله برنامه این سفر است .

/ ایرنا