رزمایش اخیر ایران در تعارض با برجام نیست

    •••••  پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۴ کد مطلب : 55542/a   

 

 

 

سخنگوی وزارت خارجه باتاکیدبر اینکه رزمایش اخیر ایران درتعارض بابرجام نیست گفت:برنامه کاملادفاعی ومشروع موشکی ایران ادامه خواهد داشت.
به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حسین جابری انصاری در پاسخ به جوسازی برخی رسانه های غربی تاکید کرد: رزمایش اخیر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سلاح های به کارگرفته شده در آن، نه تنها تعارضی با تعهدات ایران تحت برجام ندارد، بلکه حتی خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز نیست.
 
وی افزود:سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای، در مبانی اعتقادی جمهوری اسلامی ایران و دکترین های دفاعی کشورمان جایگاهی ندارد و کلیه موشک های کوتاه ـ برد، میان ـ برد و برد بلند ایران، شامل موشک های بالستیک، که برخی از انواع آنها در رزمایش اقتدار ولایت نیز پرتاب شده، وسایل دفاعی متعارف و منحصراً برای دفاع مشروع بوده و هیچ یک برای قابلیت حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بنابراین برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران هیچ مغایرتی با موارد تعریف شده در قطعنامه 2231 شورای امنیت و پیوست های آن ندارد و لذا ادعای نقض قطعنامه مزبور مردود است. 
 
جابری انصاری اضافه کرد: در بیانیه جمهوری اسلامی ایران پس از تصویب قطعنامه 2231 به صراحت تأکید شده است: «جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی های دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خویش در مقابل هر گونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه را ادامه خواهد داد.
 
وی افزود: در این چارچوب، توانمندی های نظامی ایران از جمله موشک های بالستیک، منحصرا برای دفاع مشروع هستند.
 
جابری انصاری گفت: این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست های آن هستند.» 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تا کنون علیه هیچ کشوری اقدام نظامی نکرده ولی در برابر تجاوز با قدرت و صلابت مقاومت و ایستادگی خواهد کرد و بر سر امنیت و توانمندی دفاعی خود به هیچ وجه مصالحه نمی کند و به برنامه کاملا دفاعی و مشروع موشکی خود در چارچوب ضرورت های توانمندی برای دفاع مشروع، و با رعایت تعهدات بین المللی، بدون ورود به عرصه کلاهک های هسته ای و یا طراحی موشک هایی که قابلیت حمل چنین کلاهک هایی داشته باشند، ادامه خواهد داد.