«انتقام سخت» با تاکتیک «چشم در برابر چشم»

محمد قادری
    •••••  جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۰:۱۶ کد مطلب : 558/a   

جنایت تروریستی صهیونیست ها در قنیطره که به شهادت جمعی از نیروهای مقاومت انجامید، بلافاصله با واکنشی مقتدرانه و منکوب کننده از سوی دبیر کل حزب الله لبنان مواجه شد، آنجا که رسانه ها به نقل از سید حسن نصرالله نوشتند: «بکلمتین؛ جهزوا ملاجئکم». سپس و با فاصله کمی خبری مهم با این تیتر منتشر شد: «عملیات موشکی حزب الله لبنان علیه صهیونیست ها در مزارع اشغالی شبعا» که در پی آن موجی از اخبار و تحلیل ها سراسر فضای رسانه ها را به خود اختصاص داد. کابینه رژیم صهیونیستی در حالی به یکباره در شوک این اتفاق فرو رفت که پس از ترور چند تن از نیروهای مقاومت در قنیطره سوریه، لحظه به لحظه انتظار این انتقام را می کشید.

این شوک آنقدر بزرگ بود که منابع خبری هم شوکه شدن و سردرگمی رژیم صهیونیستی از گستردگی و پیچیدگی عملیات بزرگ حزب الله را مخابره کردند. عملیاتی که در پاسخ به شروع حمله های جدید رژیم غاصب اسرائیل به مناطق مسکونی در قنیطره واقع در جولان سوریه و ترور فرزند عماد مغنیه صورت گرفت و با تحقق وعده نصرالله بیش از پیش ستون های متزلزل این رژیم جعلی را به لرزه در آورد، اتفاقی که اشراف گسترده اطلاعاتی مقاومت بر تحرکات صهیونیست ها را برای چندمین بار به روشنی نشان داد و 17 تن از نظامیان این رژیم را به جهنم فرستاد.

در همین حال نیروهای مقاومت در جنگ روانی نیز دست پیش را گرفته و سید جواد فرزند سید حسن نصرالله، با ایجاد هشتگِ «سست تر از خانۀ عنکبوت در صفحه خود بر روی توییتر، موجی از تاییدها را با خود همراه کرد، تا جایی که دست کم یک میلیون نفر این توئیت را به اشتراک گذاشتند و حدود 17 میلیون کاربر اینترنت نیز پست هایی با این عنوان منتشر کردند.

پس از این عملیات غافلگیر کننده سران سفاک اسراییل در اولین واکنش ها خواستار محکومیت جهانی این عملیات شدند . اما «ریمون عریجی» وزیر فرهنگ لبنان در سفر خود به «رامیون» به درخواست رئیس شورای شهر آن اعلام کرد که عملیات حزب‌الله در مزارع شبعا و پاسخ به تجاوزات اسرائیلی حق طبیعی این جنبش لبنانی است. وی با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به نیروهای حزب الله در قنیطره سوریه گفت: وقتی دشمن حمله می‌کند باید منتظر پاسخ آن در هر زمان و مکانی باشد.

عریجی با تاکید بر اینکه امکان بروز هرگونه جنگ حزب الله با اسرائیل وجود دارد، گفت: اسرائیل به نیروهای حزب الله حمله کرد و تعدادی از نیروهای مقاومت را به شهادت رساند و حزب الله نیز به آنان در مزارع شبعا که از اراضی اشغالی لبنان محسوب می‌شود، حمله کرد و این حق طبیعی حزب الله است.

روایت دقیق از جزییات و چگونگی انجام عملیات انتقام

این عملیات که ترکیبی از ابداع، تجربه، توانمندی، غافلگیری، شجاعت و اشراف کامل اطلاعاتی ـ عملیاتی بود رسوایی دشمن را در پی داشت به گونه ای که مقاومت توانست صحنه عملیات و همچنین زمام امور را از زمان شلیک موشک اول به کاروان خودروهای صهیونیستی تا زمان عقب نشینی در اختیار بگیرد. پس از جنایت قنیطره، رهبران مقاومت درباره راهکارهای پاسخ دادن به آن با محور مقاومت به طور گسترده به رایزنی پرداختند و مقرر شد که این پاسخ از مزارع شبعا باشد تا مانع از بهره برداری رژیم اسراییل از حمله هوایی به قنیطره برای تغییر قواعد نبرد به نفع خود شود. گروه های نظامی مقاومت تحرکات دشمن در شبعا را رصد کردند تا هدف، زمان و مکان حمله را مشخص کنند.

سید حسن نصرالله نیز سخنرانی خود را تا جمعه به تعویق انداخت تا زمینه برای انجام ماموریت مقاومت اسلامی فراهم شود. گروه های نخبه برگزیده شدند و تصاویر لازم از صحنه نبرد تهیه شد، تا اینکه دستور اجرای عملیات رسید، ابتدا دو فروند موشک به جولان شلیک شد تا توجه دشمن به آن جلب شود؛ این یک حمله ایذایی بود، واکنش رژیم صهیونیستی همان بود که مقاومت انتظارش را داشت. همزمان با شلیک دو موشک به جولان سوریه، گروه «شهدای قنیطره» شب را در منطقه ای غیر قابل دید در مزارع شبعا گذراند تا زمان رسیدن هدف فرا رسید.

این گروه که توانست با عبور از سامانه های امنیتی دشمن در منطقه پنهان شود، به پیشرفته ترین سلاح های روز مجهز بود. سرانجام قبل از ظهر، کاروان نظامی دشمن که شامل یک سرگرد، یک درجه دار و 10 سرباز صهیونیست بود به مکان هدف رسید و با شش فروند موشک پیشرفته نسل چهارم «کورنت» در روز روشن هدف قرار گرفت.

موشک های مقاومت تقریبا در یک زمان به طور مستقیم به خودروهای دشمن اصابت کرد به گونه ای که نظامیان صهیونیست فرصتی برای پاسخ دادن و درگیری نداشتند. رزمندگان مقاومت پس از انجام موفقیت آمیز عملیات سالم به پایگاه هایشان در لبنان بازگشتند. همزمان، توپخانه و یگان موشکی مقاومت اسلامی با استفاده از خمپاره علیه مواضع دشمن در «السماقه»، «العلم»، «رمثا»، «العباسیه» و «الغجر» عقب نشینی آنان را پوشش داد.

به عبارت بهتر؛ مقاومت انتقام عملیات قنیطره را در عملیاتی کیفی و دقیق گرفت. این عملیات در مسیری انجام شد که به موازات حصار مرزی بعد از روستای «العباسیه» و به طور مشخص در مسیری که به سمت مرزعه مرزعه «بسطر» در شبعا اشغالی در شرق دژ «المجیدیه» قرار دارد، انجام شد.

تعداد کشته‌های عملیات 10 نظامی صهیونیست و حتی بیشتر بوده‌اند، اما رژیم صهیونیستی تعداد آنها را دو نفر اعلام کرد، یعنی «یوحای کلینگر»، فرمانده یگان مورد حمله در تیپ «گفعاتی» و گروهبان «نینی شیتولیم». همچنین تعداد زخمی‌های این عملیات را بیش از 7 نفر اعلام کرد که زخم‌های سطحی برداشته‌اند. رسانه‌های رژیم صهیونستی بر این امر اتفاق نظر داشتند که با وجود خطرناک بودن عملیات، با این حال ارتش «اسرائیل» آماده ورود به جنگ سوم لبنان نیست!

چرا شبعا!؟

پس از انجام این عملیات بزرگ، رسانه ها، تحلیلگران و صاحبنظران منطقه ای و بین المللی از زوایای مختلف به بررسی مسئله پرداختند. یکی از مهمترین مواردی که در این باره بدان پرداخته شد چرایی انجام عملیات حزب الله در مزارع اشغالی شبعا بود، به ویژه آنکه صهیونیست ها طبق محاسبات غلط خود انجام عملیات احتمالی حزب الله را از جولان سوریه پیش بینی کرده بودند.

روزنامه لبنانی «البناء» در این باره در مقاله ای تحلیلی به قلم «هتاف دهام» به بررسی چرایی انجام عملیات حزب‌الله لبنان از منطقه «مزارع شبعا» و نه از «جولان» سوریه پرداخت. در این مطلب آمده است:

«محور مقاومت نقش‌ها را برای پاسخگویی به تجاوز رژیم صهیونیستی به منطقه قنیطره که طی آن 6 رزمنده حزب الله به شهادت رسیدند، پیش خود تقسیم کرد. حزب الله سکوت را اختیار کرد و خود را برای یک اقدام میدانی سریع،‌ دقیق، کیفی و مطمئن آماده نمود. سرلشکر «فهد الفریج» وزیر دفاع سوریه از جبهه عملیاتی جنوب دیدن کرد تا این پیام را به دشمن صهیونیستی بدهد که تغییری در نقش سوریه در منطقه جولان رخ نداده است. از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران نیز از طریق مسئولان سیاسی، نظامی و دستگاه دیپلماسی خود نبرد سیاسی و روانی و رسانه‌ای چند جانبه و چند سطحی را به خوبی اداره کرد که موجب پیچیدگی اوضاع برای دشمن صهیونیستی شد. در نهایت هم حزب الله لبنان عملیات کیفی و دقیقی را در مزارع اشغالی شبعا در کمال آرامش و در نهایت مهارت و در روز روشن به اجرا گذاشت و به دشمن صهیونیستی ضربه سخت و سنگینی را با هدف گرفتن یکی از کاروان‌های حامل نیروهای نخبه ارتش این رژیم که منجر به کشته شدن فرمانده آن و شماری از عناصرش و زخمی شدن شماری دیگر شد، به دشمن صهیونیستی وارد کرد

اما چرا حزب الله شبعا را برگزید؟ اول اینکه منطقه شبعا گرچه در اشغال رژیم صهیونیستی است اما از آن محور مقاومت است. همچنین حزب‌الله به این جهت مزارع شبعا و نه جولان را برگزید، تا به این طریق بر وحدت و یکپارچگی محور مقاومت تاکید کند و نشان دهد که به «اسرائیل» اجازه نمی‌دهد، در جبهه مقاومت خلل و شکافی ایجاد کند. در حالی‌که منابع آگاه نظامی تاکید می‌کنند که در پس این انتخاب دلایل سیاسی، لجستیک و نظامی نهفته است،چون ما بین مواضع حزب الله و ارتش سوریه گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» قرار دارد که کمربندی امنیتی برای رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد و این کمربند، انجام هرگونه عملیاتی را سخت و پیچیده می‌کند، به همین دلیل مقاومت مزارع شبعا را در نظر گرفت که سرزمینی تحت اشغال و منطقه‌ای مرزی بین لبنان و سوریه است.

از سویی بنابر تاکید این منابع مقاومت به این جهت مزارع شبعا را برگزید، تا در صورت وقوع جنگ، این جنگ در این منطقه مرزی و اشغالی رخ دهد و پس از آن و در صورت پیچیده‌تر شدن اوضاع و گسترش دامنه درگیری‌ها جبهه جولان گشوده شود. حزب الله در خاک سوریه هدف گرفته شد، اما به شیوه‌ای مشروع و قانونی از خاک اشغالی لبنان به این تجاوز پاسخ گفت و در پاسخ خود حلقه فشار را بر دشمن صهیونیستی تنگ‌تر کرد.

اگر پاسخ از اراضی سوریه صورت می‌گرفت، رژیم صهیونیستی مدعی می‌شد که دمشق توافقنامه جدایی بین نیروها را در جولان با کمک ایران نقض کرده و حزب‌الله به این رژیم اجازه نداد که از عملیاتش برای تحریک آمریکایی‌ها استفاده کند، مبنی بر اینکه ایران اقدام به هدف گیری «اسرائیل» کرده است، آن هم در شرایطی که واشنگتن درحال گفت‌وگو و مذاکره با تهران برسر پرونده هسته‌ای است که به هیچ وجه خوشایند تل‌آویو نیست، چون اعتقاد دارد، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون به اندازه کافی قدرتمند است و دستیابی به توافق و امضای آن، تهران را قدرتمندتر خواهد کرد.

عملیات شبعا در چه شرایطی انجام شد؟

مقاومت ثابت کرد که در همه مناطق و همه زمان‌ها دارای قدرت و توانمندی است چون عملیاتی که به اجرا گذاشت از حیث تدارک و اجرا بسیار با اهمیت و دقیق بود و صرف نظر از اینکه در منطقه‌ای سخت و ممنوعه، پوشیده از تمام دستگاه‌های رصد و مراقبت و کنترل انجام شد، دارای زیربنای نظامی بسیار بالایی از حیث هشدار زودرس و پیشگیری بود و موشک‌های مقاومت همچون صاعقه‌ای میدانی و استراتژیک و روانی برسر صهیونیست‌ها فرود آمد تا اسرائیل بار دیگر مزه وحشتناک موشک‌‌های مقاومت در جنگ ژوئیه 2006 را بچشد.

رژیم صهیونیستی تصور می‌کرد، شرایطی که کشورهای منطقه و در راس آنها سوریه با آن مواجه است، تجاوز اخیر این رژیم به قنیطره را بدون پاسخ می گذارد اما مقاومت به مدد قدرت روحی و روانی مستحکم حزب الله سریع تر از آنچه دشمن تصور می کرد پاسخ لازم را داد. با این حال رژیم صهیونیستی به خوبی می‌دانست که پاسخ حزب الله در چارچوب تثبیت و تحکیم معادله بازدارندگی در قبال دشمن صهیونیستی صورت می‌گیرد، چون تل‌آویو اقدام به نقض اصول و قواعد درگیری و نبرد نموده و توافقنامه سال 1974 را نقض کرد.

نتانیاهو در دوراهی پذیرش تحقیر یا خودکشی سیاسی

در این حال، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی براساس دیدگاه و نظر کارشناسان امور استراتژیک در شرایط بحرانی و سختی قرار دارد،‌ چون اگر تصمیم به پاسخ دوباره به حزب الله بگیرد، باید در پاسخ های بعدی باشد و در این صورت با فرا رسیدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی باید این انتخابات زیر موشک‌هایی برگزار شود که «حیفا» را نشانه گرفته‌اند،‌ حال اگر در نظر داشته باشیم که واکنش حزب الله شدیدتر از حملات «اسرائیل» است، در آن صورت میزان ترس و وحشتی که به اسرائیلی‌ها وارد می‌شود، بسیار بیشتر خواهد بود. پس نتانیاهو یا باید تحقیر عملیات شبعا را بپذیرد یا به انجام انتخاباتی زیر موشک باران حزب الله تن دهد که عملا به خودکشی سیاسی او خواهد انجامید.

این در حالی است که آمریکا هم در شرایط فعلی خواهان کاهش فشار و جلوگیری از تشدید اوضاع امنیتی در منطقه است، به ویژه آنکه واشنگتن هم اکنون در حال گفت‌وگو با تهران برسر پرونده هسته‌ای ایران است. البته امکان دارد نتانیاهو بخواهد با یک تیر دو نشان بزند؛ یکی بر هم زدن برگهای بازی بازیگران در منطقه و دیگری ناکام گذاشتن توافق ایران و غرب. البته ممکن است نتانیاهو به رفتار عناصر بین المللی، عربی و لبنانی در قبال نقض قطعنامه ۱۷۰۱ و ترک مخاصمه از جانب حزب الله استناد کندبدون تردید همان طور که سید حسن نصرالله گفت، حزب الله برای هر وضعیتی آماده است، اما این سوال مطرح است که آیا نتانیاهو در داخل رژیم صهیونیستی و فضای بین المللی مهار می شود و یا اینکه قواعد بازی در مرزهای سوریه و لبنان دگرگون خواهد شد.

پیام های مقاومت از عملیات شبعا؟ 
 عملیات انتقام حزب الله از جنایتکاران صهیونیست در شبعا، اما پیام های متعددی را برای زمامداران این رژیم جعلی در بر داشت
:

اول ـ دیگر دوره حملات بی پاسخ رژیم صهیونیستی به سر آمده است و صهیونیست ها باید از پس هر حرکت تروریستی خود منتظر پاسخ محکم و دندان شکن مقاومت باشند.

دوم ـ حزب الله می خواهد بر توازن وحشت تاکید نماید. پس پاسخ هر گونه عملیات از سوی دشمن را همانند آن و یا شدیدتر پاسخ می دهد

سوم ـ گروه های مقاومت و به ویژه حزب الله برای نبرد در محیط اشغالی اسراییل ضعیف نیست، بلکه کاملاْ آماده است به ویژه آنکه ترکیب مهمات، رزمندگان و موشکها بر قدرت آنها افزوده است.

چهارم ـ آمادگی حزب الله روز به روز بیشتر و واکنش آن سریع تر از چیزی شده است که اسراییل فکر می کند

پنجم ـ نکته مهم تر اینکه عملیات شبعا پیوستگی جبهه های سوریه و لبنان در حال حاضر را اثبات کرد. نه تنها پیوستگی این دو جبهه، بلکه ملازمت محوری که از فلسطین به لبنان، از لبنان به سوریه و از آنجا تا ایران کشیده شده است. پاسخ حزب الله فقط انتقام شهدای قنیطره نبود، بلکه انتقام سردار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین برخی از افسران و سربازن سوریه نیز بود. این دقیقاً همان چیزی است که اسراییل به عنوان یک نگرانی بزرگ باید به آن نگاه کند: حضور ایران در مرزهای سرزمین اشغالی.

 ششم ـ عملیات موفق شبعا در آستانه انتخابات اسراییل این پیام را می دهد که حزب الله قادر است بر معادلات سیاست داخلی صهیونیست ها نیز اثرگذار باشد.

هفتم ـ این عملیات پاسخ به کسانی است که می گفتند به حزب الله سفارش شده است برای عدم اثرگذاری منفی بر مذاکرات هسته ای اقدام به پاسخگویی متقابل علیه دشمن ننماید.

هشتم ـ این عملیات به اسراییل  می گوید که سوریه خط قرمز است و حمایت بیش از حد از شورشیان مسلح سوریه و نفوذ به مرزها بدون جواب نخواهد.
 
نهم ـ عملیات شبعا پس از همبستگی فلسطینی ها اعم از حماس و جهاد اسلامی و سایر جناح ها با حزب الله و ایران و سوریه در پی عملیات اسراییل در قنیطره انجام شد. این یک توانایی در جذب همدردی از بدنه اجتماعی عمدتاً سنّی فلسطین و دیگر ملت های عربی و موجب تقویت روحیه ملت های فروپاشیده و جدا از هم است.

دهم ـ عملیات شبعا به نیروهای داخلی لبنان نشان داد که منازعه با اسراییل سوای از سایر مسایل است. اگر حزب الله تعیین کند که چه زمانی و چگونه جبهه ای را باز کند، اگرچه ممکن است این بهانه را به برخی صداها بدهد که بگویند این حزب قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفته و در حال ویران کردن لبنان است ـ همانطور که در سال ۲۰۰۶ می گفتند ـ دیگر این مساپل برایش اهمیتی ندارند.

و آخر اینکه؛ حزب الله عملیاتی را انجام داد که بیش و پیش از آنکه دشمن را غافلگیر کند، رقبایش را غافلگیر کرد، کسانی که به سرعت برق، گفتمان عدم جرات و ناتوانی را که به سمت حزب الله نشانه گرفته بودند تغییر دادند و حزب الله را به ماجراجویی متهم کردند. اما به هر حال کاری که سید حسن نصرالله قول داد و در کمترین زمان انجام داد، مخالفت با تقویت معادله ای بود که می گفت حملات اسرائیل می تواند بدون هرگونه پاسخی انجام شود و در مقابل، معادله از نوع دیگری را تحمیل کرد، معادله ای که عنوان آن «انتقام سخت» و تاکتیک آن «چشم در برابر چشم» بود.