گزارشی از هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران در سال ۹۴

    •••••  جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۵ کد مطلب : 55915/a   

پرونده مسابقات فوتبال باشگاهی سال ۹۴ در شرایطی بسته شد که شاگردان برانکو با شکستن دو رکورد خود را به صدر جدول نزدیک کردند. دو استقلال مدعی قهرمانی هم امتیازات حساسی را از دست دادند.


به گزارش تحلیل ایران، بیست و سومین هفته از پانزدهمین دوره رقابت های فوتبال لیگ برتر روزهای پنجشنبه و جمعه دیدار در شهرهای مختلف برگزار شد. در یکی از دیدارهای تاثیرگذار روز پنجشنبه تیم استقلال خوزستان که هفته‌هاست جزو بالانشینان جدول است دو امتیاز حساس را برابر ملوان از دست داد.


استقلال تهران اما امیدوار بود از هدیه دو امتیازی برادرش بهترین استفاده را ببرد و با پیروزی برابر پدیده فاصله اش با تیم دوم را بیشتر کند اما تساوی با تیم مشهدی در ورزشگاه آزادی امتیاز سوزی آبی ها را به اوج رساند و آنها نتوانستند از این فرصت طلایی استفاده کنند.


شاید یکی از بهترین نتایج هفته بیست و سوم را تراکتورسازی گرفت که در زمین خود برابر فولاد خوزستان به پیروزی رسید. این برد شرایط شاگردان امیر قلعه نویی را بهتر کرد و حالا آنها امیدوارند در دیدارهای باقی مانده خود را به صدر جدول نزدیکتر کنند.


ذوب آهن هم که می توانست با پیروزی برابر سایپا موقعیتش را در بالای جدول بهتر کند با تساوی برابر نارنجی پوشان پایتخت این فرصت را در اختیار پرسپولیس قرار داد تا در صورت پیروزی روز جمعه برابر صبا رده سوم را پس بگیرد.


اما در دیدارهای روزز جمعه تیم استقلال اهواز جدال قعرنشینان را از تیم راه آهن برد اما همچنان با ۱۲ امتیاز قعرنشین لیگ و گزینه اصلی سقوط به لیگ دسته اول است.


در یکی دیگر از دیدارهای روز جمعه شاگردان برانکو ایوانکوویچ سه امتیاز سرنوشت ساز را از تیم علی دایی گرفتند و خود را به صدرنشینان نزدیک کردند. پرسپولیس که در دیدارهای گذشته امتیازات زیادی را از دست داده و جایگاه سومی را به ذوب آهن تقدیم کرده بود، با پیروزی یک بر صفر برابر صبا مجددا به رده سوم برگشت تا پایان سال خوبی داشته باشد.


پرسپولیس در این بازی دو رکورد دیگر هم زد. اول اینکه در ۳۰ بازی متوالی گل زده است. این بازیها شامل ۷ بازی از فصل قبل و ۲۳ بازی این فصل می شود. ضمن اینکه این تیم رکورد ۱۶ بازی نباختن استقلال را شکست و با ۱۷ بازی بدون باخت رکورددار شد.


در پایان رقابت های این هفته چهار تیم استقلال تهران(۴۳)، استقلال خوزستان (۴۲)، پرسپولیس (۳۹) و ذوب آهن (۳۸) کمی فاصله خود را با دیگر تیم ها زیاد کردند اما سه تیم ۳۵ امتیازی تراکتورسازی، نفت و سایپا به دنبال آنها هستند. با این حال به نظر می رسد قهرمان لیگ پانزدهم یکی از چهار تیم بالای جدول است.


نتایج دیدارهای هفته بیست و سوم به شرح زیر است:

* سیاه جامگان مشهد صفر - سپاهان اصفهان یک
گل: موسی اف(۹۰)


* ملوان بندرانزلی یک - استقلال خوزستان یک
گل ها: جلال رافخایی(۲۸) برای ملوان - محمد طیبی(۴۵)


* تراکتورسازی تبریز ۳ - فولاد خوزستان ۲
گل ها: ایوب کلانتری(۸)، محمد ایران پوریان(۶۳) و خالد شفیعی(۹۵) برای تراکتورسازی - ساسان انصاری (۶۶ و ۹۰ - پنالتی) برای فولاد


* نفت تهران یک - گسترش فولاد صفر
گل: مرتضی اسدی (۹۲ - گل به خودی)


* ذوب آهن اصفهان یک - سایپا تهران یک
گل ها: مهدی رجب زاده (۳۰) برای ذوب آهن - مهدی ترابی (۴۵) برای سایپا


* استقلال تهران صفر - پدیده مشهد صفر


* استقلال اهواز یک - راه آهن تهران صفر
گل: طالب ریکانی(۶۳)


* صبای قم صفر - پرسپولیس تهران یک
گل: فرشاد احمدزاده (۴۳)


بهترین گلزنان لیگ برتر تا پایان هفته بیست و سوم:
۱۲ گل:
مهدی طارمی - پرسپولیس


۸ گل:
حسن بیت سعیدی (استقلال٫خ)


۶ گل:
جلال الدین علی محمدی (صباي قم) - مرتضی تبریزی (ذوب آهن) - اميد ابراهيمي (استقلال) - مسعود حسن زاده (ذوب آهن) - سجاد شهبازاده (استقلال) - مهرداد محمدی (راه آهن)


۵ گل:
رضا عنايتي (سیاه جامگان) - آلویزنانگ (تراكتورسازي) - مهدی خیری (پدیده) - محمدحسن ابراهیمی (گسترش فولاد) - محمد ایرانپوریان (تراكتورسازي) - کاوه رضايي (ذوب آهن) - جابر انصاری (استقلال)


جدول رده بندی لیگ برتر تا پایان هفته بیست و سوم