یونانی ها چگونه اروپای واحد را زمینگیر کردند

محمد قادری
    •••••  شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۲:۴۱ کد مطلب : 571/a   

فوران آتشفشان سیریزا در قاره سبز

پیروزی حزب سیریزا در انتخابات سراسری یونان ، مقامات اروپای واحد را در نوعی بهت و حیرت فرو برده است. موضع گیری سران منطقه یورو در قبال پیروزی "سیریزا " طی روزهای اخیر بیشتر از جنس تهدید بوده است.

از بانک مرکزی اروپا تا دولتهای آلمان و انگلیس و فرانسه، نسبت به خروج یونانی ها از مدار ریاضت اقتصادی هشدار داده اند. با این حال به نظر می رسد نه " سیریزا " و نه " یونانی ها " هیچ یک قصد عقب نشینی از مواضع ضد ریاضتی خود را ندارند. مقامات اروپایی پس از اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در یونان، تمام تلاش خود را جهت تاثیرگذاری بر آرای شهروندان یونانی، آن هم با استناد به قدرت تنبیهی خود به کار بردند.

در آستانه برگزاری انتخابات، مقامات اتحادیه اروپا به شهروندان یونانی در خصوص انتخاب حزب سیریزا در انتخابات و پیروزی این حزب چپگرا هشدار داده اند! این اقدام مقامات اروپایی یادآوری کننده حادثه تلخ دخالت آنها در انتخابات سال 2012 یونان می باشد. در حال حاضر سران اروپای واحد به شدت نسبت به پیروزی "سیریزا " در انتخابات زودهنگام احتمالی در آتن نگران هستند. در چنین شرایطی آنها ترجیح داده اند به شهروندان یونانی در خصوص انتخاب این حزب به عنوان حزب برتر و حزب تشکیل دهنده دولت هشدار دهند!

حمله مدعیان دموکراسی به رای شهروندان یونانی

مقامات رسمی اروپایی به شهروندان یونانی هشدار دادند که در صورت انتخاب حزب سیریزا، خروج آنها از منطقه یورو قطعی می باشد! همچنین برخی مقامات غربی نیز در نوعی همگرایی مستقیم با آنتونیوس ساماراس نخست وزیر سابق یونان و نامزد انتخاباتی جریان راست میانه این کشور، هشدار دادند که " سیریزا " عملا قدرت عدم اجرای طرح های ریاضتی در آتن را نخواهد داشت و بنابراین بهتر است دولت " ساماراس " در قدرت باقی بماند. کاهش اختلاف آرای دو حزب

" سیریزا " و راست میانه در نظرسنجی های انتخاباتی، تا حدودی خیال مرکل و دیگر مقامات اروپایی را در خصوص پیروزی سیریزا با اکثریت مطلق راحت کرده بود اما هر اندازه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک تر می شدیم، بر طرفداران سیریزا به صورتی تصاعدی افزوده شد. در نهایت، سیریزا توانست نمایشی خیزه کننده در انتخابات از خود نشان دهد.

سرانجام حزب سیریزا در انتخابات پارلمانی زودهنگامی که در 25 ژانویه 2015 در یونان برگزار شد بیشترین کرسی های مجلس را از آن خود کرد.حزب چپ ائتلافی در این انتخابات 149 کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده که برای تشکیل دولت، احزاب بایستی از حمایت 151 نماینده پارلمان برخوردار باشند.با اعلام حمایت حزب یونان مستقل از حزب سیریزا، دولت آینده یونان از حمایت 162 نماینده پارلمان برخوردار خواهد بود.این به معنای بر باد رفتن رویاهای سران اروپای واحد و جایگزینی کابوسی سخت برای آنها خواهد بود.

یک بحران واقعی در اروپای واحد

پیروزی سیریزا، اروپای واحد و خصوصا منطقه یورو را با بحرانی واقعی رو به رو ساخته است. ارزش یوروطی روزهای اخیر به پایین‌ترین حد در ۱۱ سال گذشته رسیده است.این در حالیست که آغاز رسمی تقابل دولت یونان ،سران یورو ، بانک مرکزی اروپا و در نهایت صندوق بین المللی پول بر وخامت اوضاع اقتصادی جاری در اروپا خواهد افزود. از سوی دیگر، با شکل گیری و رشذد جریانهای چپ افراطی ( ضد یورو) در دیگر کشورهای اروپایی نیز " یورو" قدرت سلطه گری خود را از دست خواهد داد. لازم به ذکر است که با استمرار بحران اقتصادی در منطقه یورو،ضریب آسیب پذیری پول واحد اروپایی در مقابل دیگر ارزهای معتبر جهانی افزایش یافته است. پیروزی حزب سی ریزا در انتخابات سراسری یونان، این روند را به صورت خودکار تقویت کرده است .

دولت ائتلافی متشکل از سیزیرا و جریان راست مستقل ، با ادامه سیاست ریاضت اقتصادی مخالف و خواستار افزایش زمان بازپرداخت بدهی های خارجی و بخشش، بخشی از این بدهی ها هستند. سیپراس پیروزی حزب خود را،پیروزی بر ریاضت اقتصادی نامیده و بر مقابله با طرح های ریاضتی اروپای واحد تاکید کرده است.

این خود می تواند آخرین آب پاکی سیریزا بر روی دستان اتحادیه اروپا و منطقه یورو باشد. در طول ماههای اخیر و مخصوصا پس از پیروزی سیریزا در انتخابات پارلمانی اروپا ( در سال 2014 میلادی) ، مذاکرات پشت پرده ای با حزب سیریزا در خصوص پذیرش طرح های ریاضتی و وامهای کمکی اروپای واحد به آتن داشته باشند اما سیریزا به هیچ عنوان چنین خواسته ای را نپذیرفت. .آلکسیس سیپراس معتقد است هرگونه معامله اقتصادی با اروپای واحد بر سر پذیرش طرح های ریاضتی به معنای عبور از خطوط قرمز حزب سیریزا خواهد بود. در چنین شرایطی، حتی خوشبین ترین سیاستمداران اروپایی نیز امیدی نسبت به همکاری سیریزا با منطقه یورو ندارند.

یکی از موضوعاتی که نباید از دید مخاطبان آگاه مسائل اروپا پنهان بماند، نوع رفتار غرب در مواجهه با رای دهندگان یونانی بود. سران منطقه یورو از یک سو بار دیگر ضمن تکرار رویکرد وقیحانه خود در انتخابات سال 2012 با لحنی هشدار گونه از شهروندان یونانی خواسته اند تا از ریختن آرای خود به سود حزب سیریزا خودداری کنند.

در سال 2012 میلادی و در جریان برگزاری انتخابات سراسری یونان، مقامات اروپایی از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و خوزه مانوئل باروسو رئیس سابق کمیسیون اروپا شهروندان یونانی را نسبت به رای به حزب سیریزا تهدید کردند. سران منطقه یورو به شهروندان یونانی هشدار دادند که در صورت رای به حزب سیریزا و خروج از منطقه یورو، باید عضویت در اتحادیه اروپا را نیز فراموش کنند!این هشدارها طی روزهای منتهی به انتخابات به مراتب شدید تر شد.

در سال 2012 میلادی، یکبار این فرمول به سود منطقه یورو و اروپای واحد پاسخ داد. در آن سال، شهروندان اروپایی تحت تاثیر تهدیدات منطقه یورو قرار گرفته و بار دیگر آرای خود را به سود ساماراس و جریان راست میانه (طرفدار طرح های ریاضتی اروپا) به گردش در آوردند. با این حال در جریان رقابتهای انتخابات پارلمان اروپا در سال 2014 میلادی ، سیرزا همه معادلات را دگرگون ساخت و توانست بر جریان راست میانه غلبه پیدا کند. این روند تا به امروز نیز ادامه داشته و خود را در انتخابات اخیر یونان نیز نشان داد.

یونانی ها به مصاف سران یورو می روند

آنتونیوس ساماراس نخست وزیر سابق یونان که در انتخابات اخیر از حمایت صد درصدی اروپای واحد برخوردار بود، این بار نیز به مانند سال 2012 میلادی حساب ویژه ای بر روی تهدید شهروندان یونانی توسط سران منطقه یورو باز کرده بود. ساماراس در روز برگزاری انتخابات خطاب به شهرو ندان یونانی اعلام کرده بود :

این انتخابات در آینده ما و آینده فرزندان‌مان تاثیرگذار خواهد بود. ما امروز تصمیم خواهیم گرفت که آیا به سمت ثبات،‌ امنیت و قطعیت حرکت کنیم یا وارد ماجراجویی شویم.من امیدوار هستم زیرا معتقدم هیچ‌کس کشورمان را در مسیر تهدید قرار نخواهد داد."

با این حال شهروندان یونانی به صورتی دسته جمعی به جنگ منطقه یورو رفتند. در این نبرد، دیگر تهدیدات ساماراس و مقامات اروپای واحد کمترین تاثیری نداشت.در حال حاضر، سایر ملتهای اروپایی که از سیاستهای ریاضتی منطقه یورو به خشم آمده اند، دیگر " گذار از اراده اروپای واحد" را یک خط قرمز و غیر قابل عبور نمی دانند. این خود اصلی ترین دستاورد برگزرای انتخابات یونان و پیروزی حزب سیریزا بوده است.مقامات منطقه یورو، این بار در پروژه تهدید شهروندان یونانی جهت تاثیرگذاری بر آرای آنها ناکام ماندند.این تهدید وقیحانه،آمیخته با چاشنی دروغ بود. از اواسط سال 2014 میلادی که امکان برگزاری انتخابات زودهنگام در یونان وجود داشت، سران اروپایی در صدد القای این موضوع برآمدند که یونان از شرایط بحرانی عبور کرده و وارد مرحله رشد اقتصادی شده است!

این در حالی بود که شاخصه های فقر و بیکاری همچنان در اوج قرار داشت. پیروزی حزیر سیریزا، پاسخ قاطعانه شهروندان یونانی به دروغ پردازی ها و آمارسازی های مقامات اروپایی در قبال بحران اقتصادی کشورشان بود. از ابتدای سال 2013 میلادی ، نظرسنجی های صورت گرفته در یونان نیز نشان می داد که اساسا شهروندان این کشور دیگر در صدد همکاری با اروپای واحد از طریق پذیرش طرح های ریاضتی نبودند .در این میان مقامات اروپای واحد به خوبی دریافتند که آمارسازی کاذب آنها در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی یونان نیز نتوانسته است مانع از اقبال مردم نسبت به حزب ضد ریاضتی سیریزا شود.

بحران بیکاری در آتن همچنان ادامه دارد و اتخاذ تدابیر ریاضتی شدید در یونان خود گویای وضعیت آشفته اقتصادی در این کشور است. سیستم بانکی و اعتباری در یونان نیز پس از بحران اقتصادی هنوزبازتعریف نشده است.در حالی که مقامات غربی مدعی بهبود اوضاع اقتصادی یونان در سال 2014 و گذار این کشور از بحران اقتصادی بودند، برخی گزارشهای مطرح شده از سوی موسسات اعتباری و اقتصادی حاکی از واقعیات تلخ جاری در آتن داشت :

" صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بوده که یونان در پی ارائه بسته کمک‌ مالی به آن به رشد اقتصادی دست خواهد یافت. اما درعوض، اقتصاد یونان تا 25 درصد کاهش یافته است. دستمزدها نیز به همین میزان کاهش یافته است. بیکاری جوانان به بیش از 60 درصد رسیده است - و این در بین کسانی است که همچنان در این کشور حضور دارند."

این آمار و دیگر آمارها نشان می دهد که میان انتزاعیات ذهنی مقامات ارشد اقتصادی وسیاسی اروپای واحد و واقعیات اقتصادی جاری در یونان تا چه اندازه ای شکاف وجود دارد. شکافی که به به راحتی پر نمی شود! در این میان، مروری بر تحلیلهای صورت گرفته از سوی رسانه های اروپایی در خصوص اوضاع اقتصادی جاری در یونان قابل تامل است. یکی از تحلیلهای مهم در این خصوص را روزنامه گاردین ارائه داده است :

"وضعیت یونان بیش از هرچیزی نشان دهنده سرخوردگی جوانان از نخبگان سیاسی فاسد، دیوانسالاران بی‌عرضه و الیگارک‌های مسلط بر این کشور است.پیروزی حزب چپ‌گرای سیریزا در انتخابات پارلمانی یونان نشان‌دهنده سه نکته مهم است: بحران راهبردی منطقه یورو، عزم نخبگان یونانی برای تداوم و همراهی با فساد نظام‌یافته، و شیوه جدید تفکر بین جوانان."

سالی آکنده از بحران برای منطقه یورو

پیروزی حزب سیریزا در انتخابات یونان، آن هم در نخستین ماه میلادی سال 2015 میلادی ، نشان از بحرانهای مستمری دارد که اروپای واحد در سال جدید میلادی با آن مواجه خواهد بود.واقعيت امر اين است که مقامات منطقه يورو خود نيز در شوک ناشي از احتمال خروج يونان از منطقه يورو به سر مي برند. خروج يونان از منطقه يورو به معناي آغاز روند مرگ اقتصادي اين منطقه اقتصادي مي باشد زيرا پس از خروج يونان، نمي توان رفتار ملتهاي ديگر اروپايي که خواستار خروج خودخواسته از منطقه يورو هستند را هدايت و کنترل کرد. از سوي ديگر، سياست « عضو گيري در يورو» نيز نمي تواند جبران کننده خسارتي باشد که به اروپاي واحد وارد خواهد آمد.

آلکسيس تسيپراس در مبارزات انتخاباتی خود خطاب به شهروندان یونانی اعلام کرده بود :

"تغيير لازم در اروپا از اينجا يعني يونان آغاز خواهد شد و پيروزي حزبش در انتخابات يونان مي تواند سرآغازي براي تغيير ضروري در اروپا باشد."

در این خصوص، تسیپراس در صدد اجرای طرح های اقتصادی خود است. طرح هایی که اروپای واحد در صدد است موانع زیادی را در اجرایی کردن آن پدید آورد.یکی از اصلی ترین اهداف اروپای واحد، تلاش جهت سقوط دولت تسیپراس در همان ماههای اول تشکیل آن است. از این رو مقامات حزب سیریزا باید از اکنون به رصد مداخله جویی های اروپای واحد در فضای سیاسی کشور خود بپردازند. شهروندان یونانی نیز خود به خوبی آگاهند که اروپای واحد نسبت به انتخاب آنها عصبانی و خشمگین است.

اولتیماتوم بانک مرکزی اروپا به سیریزا

اگرچه برخی کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند که تسیپراس از یکسو برنامه اصلاحات اقتصادی را که مورد نظر شرکای اروپایی و صندوق بین المللی پول است را اجرایی خواهد کرد و سپس طرحی برای افزایش رشد اقتصادی در کشور به اجرا خواهد گذاشت و از سوی دیگر طرحی برای مبارزه با فقر و کمک به اقشار کم درآمد را اجرا خواهد کرد اما جمع میان این دو عملی نیست! در این میان، حزب سیریزا نیز میان " ادامه طرح های ریاضتی" و " خروج از منطقه یورو" ، مسلما گزینه دوم را انتخاب خواهد کرد. از سوی دیگر، نهادهای رسمی و اعتباری اروپای واحد نیز اعلام کرده اند قصد همکاری با سیریزا در حوزه بدهی ها ندارند. یکی از این نهادهای رسمی،بانک مرکزی اروپاست.در پی پیروزی سیریزا در یونان، بانک مرکزی اروپا از عدم مشارکت در کاهش بدهی‌های این کشور بحران‌زده خبر داد.

«بنوآ کوره» از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا در این خصوص عنوان کرده است :

"بانک مرکزی اروپا در کاهش بدهی یونان هیچگونه مشارکتی نخواهد داشت.این وظیفه بانک مرکزی اروپا نیست که تصمیم بگیرد آیا یونان نیاز به کاهش بدهی‌هایش دارد یا خیر؛ اما کاملا شفاف است که به دلایل قانونی ما نمی‌توانیم با کاهش بدهی که شامل تعهدات یونان نزد بانک مرکزی اروپاست موافقت کنیم.دولت‌های اروپایی باید اصلاحاتی را به اجرا بگذارند و بودجه‌های ملی را برای ایجاد رشد پایدار و حمایت از مشاغل بکار گیرند