پیامدهای پیروزی چپگرایان در یونان

علی امامی
    •••••  شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۲:۴۹ کد مطلب : 572/a   

 

چند قدم تا تحقق پیش بینی مرد تنهای الیزه

حدود دو سال قبل، زمانی که رئیس جمهور فرانسه نسبت به محو اروپا از نقشه جغرافیایی جهان (در صورت استمرار بحرانهای داخلی) هشدار داد، افرادی مانند آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان با بهت و حیرتی آمیخته با عصبانیت، اولاند را نسبت به اظهاراتش مورد سرزنش قرار دادند.

" فرانسوا اولاند " در این خصوص اعلام کرده بود: "ما نیازمند یک دولت اقتصادی مشترک در منطقه یورو برای هماهنگ کردن سیاست‌های مالی هستیم. بحران مالی پشت سر ما است و دلایل آن روز به روز بیشتر می‌شود. آنچه که الان اروپا را با مشکل روبرو کرده بحران مالی نیست بلکه رکود ناشی از سیاست‌های ریاضت اقتصادی است. بدون ارتباط قویتر اروپا محکوم به سقوط، محو شدن از روی نقشه و حتی از تصورات مردم است."

" اولاند " زمانی این اظهارات را بر زبان آورد که هنوز جریان راست افراطی و ضد یورو نتوانسته بود نمایندگان خود را راهی پارلمان اروپا کند و بحرانهای اقتصادی و امنیتی همزمان، اتحادیه اروپا و منطقه یورو را هدف قرار نداده بود! همچنین آن زمان خبری از حضور حزب " سیریزا " در راس معادلات سیاسی و اقتصادی آتن نبود! با این حال اولاند به دلیل مواجهه عینی با بحران سیاسی و اقتصادی در پاریس، خطرات ناشی از استمرار سیاستهای ریاضتی را در منطقه یورو درک کرده بود. اگرچه رئیس جمهور فرانسه پس از آن سخنان جنجالی سکوت کرد، اما روز به روز نشانه های بیشتری نسبت به تحقق پیش بینی وی در خصوص " محو اروپای واحد" از نقشه های جغرافیایی مشاهده می شود!

رئیس جمهور فرانسه این روزها با نگرانی بسیار بیشتری نسبت به دو سال قبل، تحولات اروپای واحد را رصد می کند. در سال 2012 میلادی ، اولاند از شهروندان یونانی خواسته بود تا سیاستهای ریاضتی خود را جهت تحقق تعهدات آتن به اروپای واحد ادامه دهند! اما این بار رئیس جمهور فرانسه ترجیح داده است در مقابل آنچه در آتن می گذرد سکوت کند و بیش از این نگرانی خود را نسبت به محو اروپای واحد از روی نقشه جهان عیان نسازد!

رمز گشايي از اظهارات اولاند نشان مي دهد كه وي خطر موجود در اتحاديه اروپا و منطقه يورو را از سال 2012 میلادی حس کرده بود.البته این مسئله نه به دلیل قدرت تحلیل اولاند، بلکه به سبب جدال وی با بحرانهای مزمن اقتصادی -سیاسی در کشورش بود.

در سال 2014 میلادی و با پیروزی احزاب راستگرای افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا، جریانهای راست و چپ میانه و طرفدار یورو در اروپا وضعیت آشفته ای پیدا کردند. این روند پس از حضور حزب " سیریزا" در قدرت تسریع خواهد شد. خروج یونان و متعاقبا هر یک از کشورهای عضو منطقه یورو از این مجموعه اقتصادی، تشدید اعتراضهای عمومی بر سر بحرانهای ریاضتی، افزایش بحرانهای امنیتی در اروپا و ....جملگی پروسه اضمحلال اروپای واحد را تقویت خواهند کرد. هم اکنون دو نماد اصلی اروپا یعنی " واحد پول یورو" و " پیمان شنگن " یکی به سبب بحرانهای ریاضتی و اقتصادی و دیگر به سبب بحرانهای امنیتی در معرض خطر قرار دارند. از سوی دیگر، بسیاری از تحلیلگران معتقدن که سقوط واحد پول اروپایی و انحلال منطقه یورو ، پیش درآمدی دال بر انحلال اتحادیه اروپا خواهد بود.

بی دلیل نیست که بسیاری از رسانه های غربی، از پیروزی " سیریزا " در یونان تحت عنوان یک انفجار اقتصادی یاد کرده اند.

خطر حذف اروپای واحد از روی نقشه جهان ، توسط افرادی مانند آنگلا مركل صدر اعظم آلمان و دیگر بانیان اجرا و اعمال طرح های ریاضتی نيز احساس شده است اما اين افراد قدرت پرده برداري از كابوس سقوط يورو و اتحادیه اروپا را در برابر افكار عمومي ندارند.در چنین شرایطی، حتی تئوری منسوخ " رشد اقتصادی" فرانسوا اولاند و سوسیالیستهای کاخ الیزه نیز راهگشای آنها در مواجهه با بحرانهای موجود نخواهد بود. اجرای طرح رشد اقتصادی مستلزم چینش پیش شرطهایی از جمله " ثبات اقتصادی اولیه " و " عدم وجود بدهی خارجی" در منطقه یورو می باشد که هیچ یک محقق نیست! هر چند تا دو سال قبل، منازعه " اولاند" و " مرکل" بر سر اجرایی کردن طرح های ریاضتی یا رشد اقتصادی در اروپای واحد بود، اما به نظر می رسد این بار " نزاع بر سر ایده های مختلف اقتصادی" جای خود را به " نگرانی در خصوص بقای اروپا " داده است!

پیروزی سیریزا در انتخابات یونان، یک گام بزرگ به سوی تحقق پیش بینی اولاند محسوب می شود. در شرايطي كه اعتراضات عمومي نسبت به ادامه طرح هاي رياضتي ادامه دارد و هر روز بر شكاف اقتصادي و سياسي ميان لندن،پاريس و برلين افزده مي شود ، پیروزی جریانهای ضد یورو را می توان نشانه هایی دال بر وقوع انفجاری زودهنگام در نقاط ثقل اقتصادی ،امنیتی و سیاسی منطقه یورو و اتحادیه اروپا دانست.

در چنين شرايطي آنگلا مركل ديگر نمي تواند با مانور تبليغاتي كاذب بر روي طرح هاي رياضتي و اتكا به برخي پيش بيني هاي ايده آل گرايانه در خصوص بهبود اوضاع اقتصادي منطقه يورو طي سالهاي آتي افكار عمومي اروپا را فريب دهد. به عنوان مثال مقامات اروپايي قبلا پيش بيني كرده بودند كه بحران اقتصادي يونان در سال 2015 به پايان خواهد رسيد اما هم اكنون نشانه اي مبني بر پايان يافتن بحران آتن طي مدت مذكور به چشم نمي خورد. بهت اروپا از هشدار اولاند از سوي ديگر، با تعدد كانونهاي بحران اقتصادي در اروپا مانند قبرس،ايتاليا ،پرتغال،اسپانيا ،بلغارستان،اسلووني و حتي فرانسه ديگر عملا نمي توان از حركت آرام و مستمر اروپا در مسير خروج از بحران اقتصادي سخني به ميان آورد.

پیروزی حزب ضد ریاضتی " سیریزا " در انتخابات سراسری یونان، نخستین نشانه جدی دال بر فروپاشی منطقه یورو و متعاقبا اروپای واحد محسوب می شود. اگرچه " فروپاشی منطقه یورو" همچنان برای سران کشورهای اروپایی و نهادهای رسمی قدرت یک خطر قرمز پررنگ به شمار می آید، اما ملتها و شهروندان اروپایی دیگر حاضر به ایستادن پشت این خط قرمز نیستند! ساختارهای اروپا توسط شهروندان کشورهای منطقه یورو در حال تغییر است. تغییری که نه " طرح های ریاضتی مرکل" و نه " طرح های رشد اقتصادی اولاند " نمی تواند از آن جلوگیری کند . در چنین موقعیتی ، رئیس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان و دیگر سران منطقه یورو با حیرت و بهتی کامل مشغول رصد اوضاع و مشاهده تحقق پروسه " فروپاشی اروپای واحد " هستند.