پیشنهاد روحانی برای اعطای جایزه به جوانان کتابخوان

    •••••  یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۰۲ کد مطلب : 576/a   

رئیس جمهور با بیان این که نقد در فضای آزاد و امن امکان‌پذیر خواهد بود، گفت: ما باید نقد را یاد بگیریم و بدانیم که به کجا رفتن مهم است نه این که دو نفر چگونه راه می‌روند.
 دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین دوره‌ جایزه کتاب سال و بیست و دومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت : نقد کردن ملزوماتی دارد و ای کاش در میان کتابهای امسال کتابهایی درباره‌ نقد وجود داشت.
 روحانی افزود : ای کاش جایزه‌ای را برای نوجوان و جوانی قرار می‌دادیم که بیشترین کتاب را در طول یک سال خوانده است و همچنین جایزه‌ دیگری برای بهترین نقادان کتاب سال گذشته قرار می‌دادیم.
روحانی با بیان این که نقد یعنی وسایل حرکت و مسیر تسهیل گفت : البته که نقد در فضای آزاد و امن امکان پذیر خواهد بود اما باید نقد را یاد بگیریم؛ نه این که دو نفر چگونه راه می‌روند. نه این که چه جور راه می‌رود. بلکه ببینیم قدم را کجا بر می‌دارد؟‌ وگرنه این که نقد کنیم تند راه رفته است یا کند راه رفته ، یک نفره رفته، یا سه نفره رفته نقد نیست.
 روحانی افزود: به کجا رفتن، نتیجه و به چه مقصدی رسیدن برای ما بسیار مهم است، وگرنه این که کفشش چگونه بود، رنگ لباسش چه بود، نقد نیست.
 روحانی اظهار کرد:‌ این شما فرهیختگان هستید که باید مقاله‌ یا کتاب بنویسید و نقد و تحلیل کنید . حتی شما به ما بگویید نقد باید چگونه باشد نه ما به شما. من معتقدم در هر زمینه‌ای متخصصان آن زمینه و صاحب‌نظران آن بخش بهتر از دولت نظر می‌دهند.
 روحانی با بیان این که درس خوانده‌ها، کتاب‌خوانده‌ها و حوزه‌ دیده‌ها جواهرات ما هستند، گفت: یک تکه طلا از یک کوه درآورده‌ایم که عیارش کم بوده حالا می گویند در آن را ببنیدید. یک بار اشکال وجود داشته چرا ما باید از سرمایه‌ها استفاده نکنیم؟
رئیس جمهور گفت: من نمی‌گویم ممیزی باشد یا نه، بلکه می‌گویم نمی‌شود صد اصل برای ممیزی درست کنیم . دو، سه یا چهار اصل قرار دهیم. اخلاق، مقدسات، امنیت ملی و یک اصل دیگر هم شما اضافه کنید اما این ها نباید صد اصل شوند.
 رئیس جمهور با تاکید بر این که باید نظارت بر کتاب را قدم به قدم به صاحبان امر واگذار کرد، افزود: ناشران، نویسندگان و اساتید برجسته بیایند نظارت کنند. اگر کتابی چاپ و خوانده شد دوباره برای چاپ دوم باید از هفت‌خوان عبور کند؟‌
روحانی خاطر نشان کرد:‌ زمانی تنها رسانه کتاب بود و امروز هر روز رسانه‌ جدیدی ایجاد می شود. این قدر مته به خشخاش نگذاریم. شما بزرگان بگویید نظارت به مسائل فرهنگی چگونه باشد. گفته شما به آیین نامه و قانون تبدیل شود زیرا قانونی که ریشه‌اش نظرات صاحب نظران باشد مستحکم‌تر است. ما باید هم برای بهترین کتاب‌ها جشن بگیریم و هم برای روزی که در این کشور بیشترین جوان و نوجوان کتاب می‌خرند.

روحانی با طرح این سوال که چرا تیراژ کتاب کم شده و جوان ما کتاب نمی‌خواند، گفت: باید ببینیم نقص از کجاست؟ شما اهل قلم باید بگویید دولت و آموزش چه کمکی باید انجام دهند.
روحانی گفت: در برخی از کشورهای اروپایی دانش آموزان از ابتدا بسیار برای کتاب خواندن تشویق می‌شوند. چه اشکالی دارد ما از دانش آموزان بخواهیم کتاب بخوانند. ما باید از جوانان و نوجوانان شروع کنیم. چرا در مترو کشورهای دیگر این همه کتاب خوانده می‌شود. چه بسیار افرادی که دهها جلد کتاب را در ماشین و قطار و هواپیما خوانده‌اند ولی چرا ما عادت نداریم.
وی گفت: ما باید همه جامعه را به نوشتن کتاب‌های لازم تشویق کنیم تا گره‌ای از جامعه باز کنند. من نویسنده باید خود قاضی باشم و ببینم نوشته‌ی من چه مشکلی را از جامعه برطرف می‌کند.

ا.ا