شرایط اورژانسی خوزستان و گرد و غبار، اهواز را تعطیل کرد

    •••••  یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۹:۱۲ کد مطلب : 578/a   

هوای شهر اهواز این روزها حال و هوای خوبی ندارد و با موج شدیدی از گرد و غبار و خاک روبرو است. گرد و غباری که امروز اهواز را در بر گرفت آنقدر شدید بود که شدت آن در سال های اخیر بی سابقه بوده و مردم برای تردد در این فضا با مشکل جدی دید مواجه شدند.  

به نقل از خبرگزاری مهر، وضع هوای اهواز امروز به گونه ای بود که خودروها حتی روبروی خود را مشاهده نمی کردند و مجبور به روشن کردن چراغ شدند. خیابان های اهواز تقریبا خالی از مردم بود و مردم به خانه های خود پناه برده بودند. هر چند شدت گرد و غبار باعث نفوذ گرد و غبار به داخل خانه ها هم شده است. همچنین پل های رودخانه کارون در اهواز از فاصله ۱۰۰ متری هم دیده نمی شوند.

کارمندان و ارباب رجوع در ادارات و سازمان های مختلف در وضع بدی قرار گرفتند. هر چند در برخی مناطق برخی ادارات ماسک توزیع کردند ولی بی شک شدت گرد و غبار امروز اهواز که منشا داخلی دارد به گونه ای بود که ماسک مشکل را حل نمی کند. افزایش گرد و غبار در ساعات میانی روز ادارات را به تعطیلی کشاند. پیشتر مدارس و مراکز آموزشی در اهواز تعطیل شده بود.

مدیرکل سابق محیط زیست استان خوزستان چندی قبل گفته بود: استاندارد جهانی برای رسیدن گرد و غبار در هوا، ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است ولی ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهای جدیدی تعریف کردیم که بر اساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدایی، اگر به سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و اگر به بالای سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و دستگاه های دولتی تعطیل می شود.

  ماهشهر ۶۷ برابر و اهواز 54 برابر حد مجاز

مدیركل محیط زیست خوزستان با تشریح میزان غلظت گرد و غبار شهرهای این استان اظهار کرد: میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز هشت هزار و ۱۰۰ میكروگرم در مترمربع، آبادان ۴۸۶ میكروگرم در متر مربع، اندیمشک ۱۱۴، بهبهان ۲۸۶ و دزفول نیز ۱۳۷ است.

احمد لاهیجان زاده افزود: میزان غلظت گرد و غبار در هوای گتوند ۵۱، شوش و شوتر ۲۶۰ میكروگرم در متر مربع و سوسنگرد دو هزار و ۳۸۱ است.

 مدیركل محیط زیست خوزستان تصریح كرد: میزان غلظت گرد و غبار در هوای ماهشهر بیشتر از سایر شهرها بوده و به ۱۰ هزار میكروگرم رسیده است. غلظت گرد و غبار در هوای شهر امیدیه ۱۴۱ و در شادگان نیز ۲۷۶ میكروگرم است.

اگر حد مجاز آلودگی هوای را ۱۵۰ میکروگروم در نظر بگیرم؛ آلودگی هوای اهواز به ۵۴ برابر حد مجاز و ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز رسیده است که نشان دهنده یک شرایط اورژانسی برای مردم این دو شهرستان است.

هاشم بالدی، مدیركل بحران استانداری خوزستان در گفتگو با مهر، عنوان كرد: طبق پیش بینی های هواشناسی، پدیده گرد و غبار از امروز در برخی مناطق استان آغاز و تا روز چهارشنبه ادامه دارد كه میزان این پدیده در برخی از شهرها بیشتر خواهد بود. به دنبال كاهش بارندگی های سال جاری، پدیده گرد و غبار تا اواخر هفته مهمان مردم استان است.

   توصیه محیط ریست به مردم

سازمان محیط زیست به مردم خوزستان توصیه کرده برای کاهش میزان آلودگی هوا از برخی گیاهان طبیعی در منازل خود استفاده کنند زیرا آنها می توانند تا حدودی هوای داخل منازل را پاک کنند.

از سوی دیگر استنشاق هوای آلوده به ذرات گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ریز به کیسه های هوایی ریه ها می شود و این عمل باعث اختلال در عملکرد اکسیژن رسانی ریه به بافتها به خصوص قلب می شود و این امر بی نظمی در ضربان قلب و حملات قلبی در افراد دارای بیماریهای قلبی را درپی دارد.

همچنین در دراز مدت ذارت بسیار ریز گرد و غبار وارد دستگاه خون شده و در جدار عروق رسوب کرده و شرایط را برای تصلب شرایین و تنگی عروق فراهم می کند. از دیگر عوارض گرد و غبار تشدید موارد آلرژی تنفسی در بیماران دارای زمینه است.

در همین خصوص به سالمندان توصیه می شود تا حد امکان از منزل خارج نشوید و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند همچنین اگر بیماریهای زمینه ای قلبی دارید به هیچ وجه خود را در معرض آلودگی قرار ندهید در صورت علائم تنگی نفس و احساس خفگی و تهوع و سر درد شدید فورا به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

سالمندان در فضاهای آلوده از تنفس عمیق خودداری کنند به سالمندان، کودکان زیر هشت سال، بیماران تنفسی و زنان بار دار اکیدا توصیه می شود در موقع آلودگی از منزل خارج نشوند. همچنین افراد باید به صورت جدی از انجام فعالیتهای ورزشی خودداری کنند چون فعالیت ورزشی باعث افزایش ضربان قلب و تنگی نفس و متعاقب آن افزایش ورود هوای آلوده به ریه ها می شود ضمن اینکه در صورت ضرورت هنگام خروج از منزل از ماسک مناسبی که دهان و بینی را کامل بپوشاند استفاده شود.

ا.ب