پارلمان ،افکار عمومی بریتانیا و راهبرد مقابله با داعش

رضا مهرعطا
    •••••  دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۱۳ کد مطلب : 582/a   

15 می 2015 انتخابات پارلمانی  مجلس انگلستان انجام می گیرد و این درحالی است که بین نمایندگان این کشور برای مبارزه با تروریسم داعش درعراق و سوریه که بر حضور فیزیکی و عدم حضور آن اختلاف است و همین امر سبب شده که بریتانیا برای مبارزه با تروریسم داعش استراتژی واحدی نداشته با شد حتی درمیان کشورهای دیگر جهان کمترین مستشار نظامی را به کردستان عراق اعزام نماید و فقط بطور محدودی از چند هواپیمای جنگنده جگواربرای بمباران مواضع داعش درشمال عراق استفاده نماید.

این درحالی است که داعش به اندازه مساحت کشور انگلیس سرزمین درمناطق عراق وسوریه جهت برپائی حکومت به ظاهر اسلامی دراختیار دارد .

اخیرا نیز بریتانیا به مانند فرانسه از سوی داعش تهدید گشته و خطر را روباه پیر خاورمیانه درکنار خود احساس می نماید .خطری که درواقع ساخته و پرداخته سرویس امنیتی این امپراتور گذشته جهان و معمار خاورمیانه پس از جنگ اول جهانی بوده است.

اما یک نکته با توجه به سابقه حضور و شناخت انگلیس از منطقه راهبردی حاورمیانه وجود دارد و آن این است که بریتانیا بدنبال راهی برای حضور مجدد دراین منطقه است و اختلافات بین نمایندگان مجلس عوام انگلیس برسر چگونگی حضور می باشد ؟ آیا حضور نظامی که ممکن است بسیار پرهزینه باشد نیازهای این کشور را برای دفع خطرات امنیتی برطرف خواهد کرد؟ یا اینکه بریتانیا به مانند اوج دوران اقتدار خود در منطقه خاورمیانه بدنبال حضور غیرنظامی و نفوذ درلایه های اجتماعی دولت های خاورمیانه بدنبال اثر گذاری براساس منافع ملی خود می باشد؟

با توجه به نوع تهدیدات فیزیکی ونرم افزاری داعش و القاعده درخاورمیانه ، مطمئنا انگلیس بیشتر بدنبال حضور نرم افزاری است . البته حضور فیزیکی و مستشاری ادامه خواهد داشت همانطور که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس بطور گسترده ای شعار مبارزه با تروریسم را مطرح کرده و بریتانیا را از هرگونه کمک  دراین راه  دریغ  نمی ورزد.

این راهبرد انگلیس به مانند راهبرد این امپراطوری دردوران قرن 19 میلادی است که به بهانه مبارزه با دزدان دریائی که خلف ناصالح شان داعش و القاعده سناریوی مشابهی را پس از 200 سال تکرار کرده اند ، مشابه است . در آن دوران نیز به  بهانه مبارزه با دزدان دریائی بریتانیا وارد خلیج فارس شد وهمان دزدان دریائی بعدها خود تبدیل به پادشاهان وشیوخ عرب منطقه شدند که تحت حمایت روباه پیر قرار گرفتند .بدون شک داعش والقاعده نیز با حمایت غرب وانگلیس متولد و تقویت گردیدند وحال چون تهدیدی برای منافعشان محسوب می گردنند ، مورد غضب و بهانه ای برای لشگر کشی و حضور فیزیکی در منطقه راهبردی خاورمیانه گردیدند.

لذا باید درمورد سیاست بریتانیا درمبارزه با تروریسم داعش کمی تامل نمود ،با اینکه بریتانیا دیگر قدرت امپراطوری قرن 19 میلادی را ندارد اما همچنان چشم به آن دوران دوخته و تمایل دارد که باز یک بازیگردان مهم در منطقه خاورمیانه باشد و مصداق بارز آن در حضور نیروی دریائی این کشور در پایگاه دریائی سلمان شیخ نشین بحرین است  و طبق گفته وزیر دفاع این کشور که بریتانیا برای مدت طولانی درمنطقه  خواهد بود.

طرحی که برخی نمایندگان پارلمان انگلیس مطرح کرده اند حضور درلایه های اجتماعی در برخی کشورهای خاورمیانه از جمله عراق جبهه مستقیم مبارزه با داعش است که این می تواند حتی برای آینده عراق خطرناک و زمینه حضور مجدد بعثی ها و سکولارهای متمایل به انگلیس وغرب را درحکومت عراق فراهم کند یادمان نرود که کودتای 1968 حزب بعث درعراق با حمایت بریتانیا انجام شد تا حضور فعالان سیاسی شیعه و حتی سنی را درحکومت عراق بگیرند و از تشکیل یک حکومت مذهبی در این کشور جلوگیری به عمل آورند.

لذا بریتانیا به مانند قرن 19 میلادی بدنبال اعزام کارشناسان ومستشاران سیاسی و نظامی به مانند کرزن ، لورنس و همفر است تا بتوانند فرهنگ واجتماعات مردمی خاورمیانه را مهندسی نمایند مهندسی که برطبق منافع ملی این کشور تعریف شده است. این  موضوع نیز برای آینده عراق خطرناک خواهد بود چراکه به تجزیه این کشور بیشتر کمک خواهد کرد تا وحدت ملی ، باز باید یاددآوری کرد که بریتانیا عراق را به صورت سه قالب کرد ، شیعه و سنی یعنی  پیوند از سه منطقه موصل بغداد و بصره   بصورت واحد بوجود آید. کشوری که بصورت مصنوعی و با دستور چرچیل ساخته شد و از همان ابتدا نیز بدنبال تجزیه آن بود .

اما مبارزات شیعیان این کشور و ملی گرایان مانع از تحقق چنین هدفی شد. بنابراین حضور مجدد بریتانیا  اختلافات  فرهنگی را درعراق تشدید خواهد کرد. چراکه وحدت عراق برطبق منافع ملی بریتانیا تعریف نشده است و نمایندگان پارلمان بریتانیا نیز بیشتر بدنبال منافع  این کشور و خواسته های افکار عمومی شان خواهند بود تا منافع مردم عراق که از تروریسم ساخته و پرداخته سرویس های جاسوسی این کشور رنج می برند .