پوتین : غنی سازی حق مسلم ایران است

    •••••  دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۲۳ کد مطلب : 583/a   

 رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر به تحلیل اوضاع منطقه و بین الملل پرداخت . 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ابتدا با اشاره به نقش مهم روسیه در مذاکرات هسته ای ایران گفت : موضع ما بر اساس این اعتقاد است که ایران حق فعالیت های هسته ای صلح آمیز را از جمله غنی سازی اورانیوم را  تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی دارد.
پوتین افزود : امیدواریم که با ادامه مذاکرات هسته ای ایران ، کسی به دنبال منافع یکجانبه درباره موضوعی که به راه حلی متوازن نیاز دارد، نباشد.

* اوضاع عراق و سوریه نتیجه برخورد دوگانه با تروریست

رئیس جمهور روسیه درباره داعش گفت : به نظرما ظهور داعش در عراق و سوریه یک چالش غیرمنتظره و خطرناک نه تنها برای این کشورها بلکه برای دیگر کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه محسوب می شود . آنچه در عراق و سوریه روی می دهد نتیجه دخالت خارجی و بی مسئولیت در امور منطقه و استفاده یکجانبه از زور و برخوردهای دوگانه و تقسیم تروریست ها به خوب و بد است.

* لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها در برخورد با تروریست 

پوتین افزود: متاسفانه باید یادآوری کنم که اقدامات، راهبرد و روشهای  اعضای ائتلاف ضد داعش با توجه به تهدید موجود نامناسب بوده است. روسیه بارها خواهان انسجام جامعه بین المللی برای مقابله با تروریسم براساس قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی تمامی کشورها شده است.

 * تلاش برای ثبات در بازار نفت 

رئیس جمهور روسیه در این مصاحبه درباره کاهش بهای نفت خام گفت : یک بازار انرژی با ثبات و قابل پیش بینی با منافع تمامی کشورها سازگار است. با وضع  موجود لازم است که تمامی بازیگران بازار بین المللی نفت خام تلاش های خود را در جهت ایجاد شرایط برای چشم اندازی باثبات در بازار انرژی جهان و تحولات مربوط به آن به کار گیرند.

 * بحران اوکراین ناشی از اقدامات امریکاست 

وی در آخر درباره تحولات اوکراین گفت : من می خواهم این موضوع را یادآوری کنم که بحران اوکراین ناشی از روسیه نیست بلکه ناشی از اقدامات آمریکا و متحدان غربی آن برای تحمیل خواسته های خود بر خواسته های تمامی طرف هاست. ما شاهد نزدیک شدن بیش از پیش ناتو به مرزهای روسیه  و بی توجهی به منافع کشورمان هستیم. ما بارها به آمریکا و متحدان غربی آن درباره عواقب دخالت آنها در امور اوکراین هشدار داده ایم اما آنها توجهی به نظرات ما نکرده اند.
پوتین همچنین  افزود : استفاده از زور و تلاش های " کی یف " برای اعمال فشارهای اقتصادی بر دونباس تنها اوضاع را پیچیده تر می کند . این بن بستی است که به فاجعه ای بزرگ منتهی می شود. 

ا.ا