قنيطره؛ سناريويى كه براى رژيم صهونيستى به شكست انجاميد

رضا مهرعطا
    •••••  دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۵۲ کد مطلب : 586/a   

رژيم صهيونيستى پس از گذشت 67 سال از حيات نامشروعش، همواره به دنبال اختلاف ‏افكنى و بحران‏ سازى در كشورهاى اسلامى و بالاخص همسايگان خود بوده است. در اين رابطه اين رژيم همواره جمهورى اسلامى ايران را دشمن راهبردى خود مى‏پندارد و از هر راه و روشى جهت ضربه زدن به اين كشور و ناامن و بى‏ثبات كردن محيط پيرامونى آن استفاده  می کند. در اين زمينه از كمك به فتنه‏ گران داخلى كه نمونه بارز آن شركت مستقيم در فتنه 1388  ، تا بحران‏سازى در عراق، سوريه، لبنان مى‏توان ياد كرد كه در آخرين مورد، به دليل مرز مشترك رژيم صهيونيستى با جنوب لبنان و حضور حزب‏الله لبنان در اين منطقه، ايجاد بحران و احياناً آشغال اين مناطق از اهميت بسيار بالايى براى رژيم صهيونيستى برخوردار است.

مرزهاى مشترك لبنان، سوريه و رژيم صهيونيستى همواره در طول دهه‏ هاى گذشته، شاهد درگيرى‏ها و تنش‏هاى مرزى با صهيونيست‏ها بوده است. تحريك طرف مقابل، ابراز نمايش قدرت‏هاى نظامى، ربودن برخی از شخصیت ها و گروگان‏گيرى از جمله علائم و زمينه ‏هاى بروز يك جنگ تمام عيار و درگيرى مرزى در اين مناطق بوده است.

در جريان قنيطره، رژيم صهيونيستى به دنبال اجراى يك سناريوى جنگى در مرزهاى مشترك سوريه و لبنان بود تا پاى حزب‏ الله و جمهورى اسلامى ايران را به اين درگيرى‏ها باز كند و مذاكرات پيچده هسته‏اى را به بن‏بست بكشاند. زيرا در طول يك دهه گذشته تنها رژيمى كه از دستيابى ايران به فناورى هسته‏اى بيم دارد، رژيم صهيونيستى است و همواره دولتمردان اين رژيم آن را اذعان نموده‏ اند.

بنابر اين سناريوى جنگ داخلى سوريه و حمله داعش به موصل عراق نيز بخشى از راهبرد تضعيف محور مقاومت و دفاع منطقه‏ اى جمهورى اسلامى ايران بود كه به وسيله تكفيرى‏ها انجام شد تا در جريان مذاكرات هسته‏ اى وقفه و مشكل ايجاد شود و به ضرر جمهوری اسلامی ایران تمام شود. از طرف ديگر رژيم صهيونيستى به شدت به دنبال تشديد تحريم‏ها عليه جمهورى اسلامى ايران است كه از لحاظ اقتصادى بر ايران يك فشار مضاعف وارد گردد، پس سناريوى حمله تروريستى در قنيطره و پاسخ شديد حزب‏الله لبنان با كشته و زخمى كردن 17صهيونيست، مى‏رفت تا دو طرف را به جنگ تمام عيار وارد كند، اما قدرت حزب‏الله و محور مقاومت تمام محاسبات صهيونيست‏ها را در جواب متقابل حزب الله لبنان بر هم زد.

رژيم صهيونيستى در حال حاضر در موضع ضعف قرار داد و توان آن را ندارد كه وارد يك جنگ تمام عيار با حزب‏ الله گردد. از طرف ديگر اختلاف در كابينه اين رژيم كاملاً مشهود است، تندروهاى صهيونيست تمايل به ورود به يك جنگ تمام عيار با حزب‏الله لبنان را دارند اما ميانه‏ روها عليرغم پذيرش شكست در قدرت بازدارندگى رژيم صهيونيستى در منطقه، به دنبال راه‏ حل ديپلماتيك هستند حتى نامه‏ اى سرگشاده را به مقامات جمهورى اسلامى ايران مبنى بر عدم پاسخ حزب‏ الله به اين رژيم نگارش كردند كه اين نشان از تضعيف موقعيت سياسى و دفاعى آنان در منطقه دارد.

البته ايالات متحده آمريكا و شخص اوباما، نيز در جهت ادامه روند مذاكرات، رژيم صهيونيستى را از ورود به يك درگيرى تمام عيار عليه حزب‏ الله لبنان منع كرده كه در نوع خود يك شكست سياسى براى شخص نتانياهو به حساب مى‏آيد.

در يك جمع ‏بندى مى‏توان گفت حاصل جمع بازى قنيطره براى صهيونيست‏ها صفر شده است. يعنى بازنده اصلى اين حركت غلط، است. رژيمى كه با ابزار تروريسم دولتى و كشتار به دنبال تحقق اهداف خود در منطقه مى‏باشد و اين بار اين حركت تروريستى علیه حزب الله لبنان، براى آن رژيم گران تمام شد.تا حرکت مذبوحانه آنان به شکست انجامد .