رئیس جمهور : هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست

    •••••  چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۶:۴۳ کد مطلب : 599/a   

حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن در میدان آزادی تهران، با اشاره به حضور پرشکوه مردم ایران در راهپیمایی امسال گفت: من از همه ملت ایران به خاطر این حضور شکوه‌مند سپاسگزاری می‌کنم.
* اما آرمان ملت ما  همچنان استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی است.   
* جمهوری اسلامی ایران  تبلور شریعت در ظرفیت یک ملت بزرگ است. جمهوری اسلامی ایران تجلی حکومت خداوند در قامت ملتی رشید است. جمهوری اسلامی ایران اعمال اراده الهی از طریق امتی بیدار و هشیار است.
 *  اصل‌ها ثابت و فرع‌ها فی السماء؛ ریشه‌های این انقلاب آرمان‌های ما، اصول ما، تغییرناپذیر خواهد بود و اگر در فروع و اجرا چیزی مورد نظر باشد باز هم در چهارچوب جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات و صندوق آرای مردم خواهد بود.
*  اسلامیت  ما عین جمهوریت ماست و جمهوریت ما عین اسلامیت ماست.
* ما برای اعمال اراده مردم بهترین   راه را اجرای احکام اسلام می‌دانیم  و برای جمهوریت بهترین راه اراده مردم، حاکمیت مردم در چهارچوب مقررات اسلامی است.
*امام به رأی مردم شرعیت داد و بر  او فتوا صادر کرد و رهبر معظم انقلاب نیز رأی را حق‌الناس مردم اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران یک نظام انتخاباتی با مبانی شرعی و فقهی است. همه ما به این نظام احترام گذاشته‌ایم و خواهیم گذاشت.
* مردم ما در طول دهه‌ها  و حتی قرن‌ها برای استقلال مبارزه کرده‌اند. از زمان فتوای تنباکو گرفته تا مبارزه برای خلع ید بیگانگان در مسأله نفت و تا فتوای امام رحمت‌الله در سال ۴۳ برای مبارزه با کاپیتولاسیون؛ همه جا استقلال آرمان بزرگ ملت ما بود و توانستیم به استقلال دست یابیم. ما استقلال را آسان به دست نیاورده‌ایم تا آسان از دست بدهیم.
* استقلال به معنای آن است که ما روی پای خود ایستاده‌ایم . اراده مردم حاکم است. نخواهیم گذاشت هیچ قدرت و ابرقدرتی بخواهد در اراده ملی ملت بزرگ ایران تأثیر بگذارد.
* ما  در میدان جنگ از استقلال دفاع کردیم ؛ در پای میز مذاکره هم از استقلالمان دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد.

* آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند پشت جبهه همه مردم پشتیبان رزمندگان عزیز ما در جبهه‌های نبرد بودند ؛ هیچ خیانتی  بالا‌تر از خیانت پشت جبهه نیست.
* امروز هم آن‌ها که در میدان دیپلماسی مشغول مبارزه هستند، همه ملت بزرگ ما و راهبر بزرگ این انقلاب از این جبهه پشتیبانی می‌کنند . امروز تنها دشمنان این ملت با میز مذاکره مخالفند، یعنی صهونیست‌ها. آن‌ها همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند، اما دنیای امروز به خیانت صهیونیست‌ها پی برده، به خصوص بعد از جنایت‌هایی که در غزه مرتکب شدند و همواره جانیان صحنه در منطقه ما بودند.
* اسلام و اسلامیت هم در کنار آزادی است. وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود ادامه می‌دهد.
 * تنوع افکار و سلایق و تحلیل‌ها  بلامانع است ، ولی در منافع ملی و مصالح ملی همه ما یک صدا هستیم. امروز هم مثل ۳۶ سال پیش باز هم فریاد می‌زنیم: «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی».
* ملت یکپارچه قیام کرد و  این انقلاب را به پیروزی رساند. امروز همه باید یکپارچه و به خوبی از منافع مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع کنیم.
* انقلاب برای تغییر رسم‌ها بود ؛ انقلاب برای زدودن  رسوماتی بود که عدالت و آزادی و ارزش‌های دینی را نادیده می‌گرفت. امروز هم خواسته مردم ما، نسل جوان ما،‌‌ همان خواسته ۳۶ سال ملت بزرگ ایران است.
* مردم ما در سال گذشته با آرای خود طبق  رهنمودهای مقام معظم رهبری پای صندوق آرا آمدند و دولت تدبیر و امید را با آرای خود انتخاب کردند؛ این دولت متعهد به رأی مردم و وفادار به وعده‌های خود تا پایان خواهد بود. مسیر و راه خود را ادامه می‌دهد و یکی بعد از دیگری وعده‌های خود را عملیاتی خواهد کرد. در همه زمینه‌ها، در زمینه اقتصادی، فرهنگی، رفاه اجتماعی، پیام قوت تدبیر و امید با حمایت و همکاری مردم از طرف این دولت به گوش جهانیان رسیده است.
*  پارسال که در همین جایگاه با شما ملت بزرگ ایران سخن می‌گفتم، وعده دادم که دولت تا سال آینده رکود را پشت سر خواهد گذاشت و امروز با افتخار به ملت ایران اعلام می‌کنم، ما در شش ماهه اول امسال، دارای رشد ۴ درصدی بودیم تا همه جهانیان بدانند ملت ایران قدرتمند و باکفایت در مسیر پیشرفت، راه خود را ادامه خواهد داد.
* ما سال ۹۱ و ۹۲ را با رشد منفی پشت سر گذاشتیم  ، ولی سال ۹۳ انشاءالله به حول و قوه الهی با رشد مثبت به پایان خواهد رسید. صنعت ما در شش ماهه اول، رشد ۶.۵، معدن رشد ۱۰.۵ و بازرگانی رشد ۵.۴ درصد  داشته است.
* ما کاری کردیم تا رونق  اقتصادی در کشور آغاز شود. اولین مسیر سهولت کسب و کار و زدودن موانع برای رونق بود.
* می‌دانید در یک سال گذشته ایران  رتبه ۲۲ جهانی را پیموده و از لحاظ کسب و کار ۲۲ رتبه صعود کرده است.
* امروز برای سهولت  در صادرات و واردات در سال ۹۳ ترخیص کالا در گمرکات برای صادرات کالا از ۷ روز به یک روز تقلیل پیدا کرده و برای واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی از ۲۶ روز به ۳ روز تقلیل یافت.
* در دولت تدبیر و امید ۷ هزار طرح نیمه ‌تمام تکمیل شده و امروز مشغول فعالیت هستند و این نشانگر آن است که ملت ما در  مسیر رونق و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.
* مقصود من صادرات غیرنفتی است. پارسال در ده ماه اول ۳۴.۳ میلیارد، اما امسال در ده ماهه ۴۲.۶ میلیارد صادرات کالای ما بوده است.
* تولید نفت ما  در یک سال گذشته از ۲.۷ میلیون در روز به ۲.۹ میلیون در روز  ارتقا یافته است.
روحانی افزود: تولید گاز همان‌طور که مستحضرید، ۵ فاز در پارس‌جنوبی به ثمر نشسته و امروز نسبت به پارسال روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز را بیش از پارسال تولید می‌کنیم و انشاءالله تا سال آینده هم ۱۰۰ میلیون متر مکعب دیگر اضافه خواهد شد.
* در زمینه کشاورزی به رغم خشکسالی و مشکلاتی که  داشتیم به حول و قوه الهی در زمینه گندم ۲ میلیون تن افزایش تولید داشتیم و در سالی که گذشت، ۶.۸ میلیون تن گندم خریداری شد.
* ما ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و ایلام را برای احیای آن‌ها  تلاش خود را آغاز کردیم. کشت گلخانه‌ای را برای تأمین آب کمتر افزایش دادیم.
* دولت توانسته با حمایت مردم جوانان ما و کارآفرینان ما قدم‌های بسیار مهمی برای رشد کشور بردارد و فرهنگ که بحمدالله امروز شاهد یک  رشد بسیار بالا در تمام دانشگاه‌ها مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی هستیم و بحمدالله دانشگاه‌های ما امروز آرام‌تر نسبت به گذشته و باکیفیت‌تر کار خود را ادامه می‌دهند.
* این دولت بعد از چند سال قانون حمایت از شرکت‌ها، شرکت های دانش بنیان را اجرا و عملیاتی خواهد کرد و در این مدتی که این قانون را اجرا کرده، شرکت های دانش بنیان به ۱۳۰۰ شرکت افزایش یافته است؛ یعنی در یک سال و چند ماه رشد ما در شرکت‌های دانش بنیان ۲۲ برابر بوده است.
* می‌دانید که  از لحاظ صعود رتبه علمی کشور ما امسال نسبت به پارسال ۲ رتبه صعود یافته و به رتبه ۱۴ جهانی رسیده است.
* در زمینه تکنولوژی نانو رتبه ۷ جهان را کسب کردیم؛ یعنی یک رتبه و یک پله نسبت به پارسال صعود کردیم و در بیوتکنولوژی نیز  امسال به رتبه ۴ رسیده و ۲ پله صعود کردیم.
* ما امروز در سالگرد انقلاب می‌توانیم  بگوییم جوانان عزیز ما از پسر و دختر در مراکز تحقیقاتی بیش از هر زمان دیگر به فعالیت علمی خود ادامه می‌دهند و دولت پشتیبان آن‌ها بوده و خواهد بود.
* دولت امروز برای امنیت غذایی ۱۴ میلیون از اعضای خانواده‌های کم‌درآمد را تحت پوشش قرار داده و از آغاز سال سبد کالایی را در میان  این ۱۴ میلیون نفر توزیع کرده است.
* در زمینه پوشش بیمه درمانی که در انتخابات این دولت وعده داده بود، این پوشش را به سراسر جمعیت کشور گسترش داده است و امسال بیش از ۸ میلیون نفر افرادی که فاقد بیمه بودند  تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند.
* پرداختی مردم امروز در بیمارستان های دولتی از ۳۷ درصدی که  سال گذشته پرداخت می‌کردند به ۶ درصد رسیده است. همچنین انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف در بیمارستان‌ها به وفور در اختیار بیماران قرار داده شده و تجهیزات پزشکی خارجی ۴۲ درصد قیمتش در بازار کاهش یافته است.
* دولت امسال مصمم شد که ۱۹۴۵ خانه بهداشت روستایی  را در سراسر کشور تأسیس کند که ۱۱۰۰ باب آن تاکنون افتتاح شده و بقیه آن در بهار سال آینده افتتاح خواهد شد.
* نسبت به جامعه ایثارگری کشور ما که تمام قد در برابر آن‌ها خضوع می‌کنیم و به همه خانواده‌های عزیز ایثارگر احترام می‌گذاریم ، این دولت برای اولین بار قانون جامع ایثارگری را اجرایی کرده  و تمام بدهی‌های معوقه آن‌ها تا سال ۹۰ را پرداخت کرد.
* امروز مشکل بزرگ ما محیط زیست است ؛ هم  در شهرهای بزرگ و کلان ؛ آن‌ها که در مشقت هوای آلوده یا ریزگرد‌ها هستند. دولت از سال گذشته تا کنون قدمه ای بسیار مهمی برداشته است و با توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد در کلانشهر‌ها مقداری از رشد آلودگی را کاهش داده است. امسال سهم سوخت مایع در نیروگاه‌ها از ۴۶ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته و این در کم کردن آلودگی شهرهای بزرگ بسیار مؤثر بوده است.
* باید با ریزگرد‌ها بخصوص در استان های غربی مقابله کنیم  ؛ اما این کار بسیار بزرگ و عظیم و غیرکوتاه مدت است؛ ریزگرد‌ها عمدتا از کشورهای همسایه ما با بادهای موسمی و معمولی آغاز و به شهرهای ما سرازیر می‌شود.
* دولت هر تلاشی توانسته انجام داده؛  اما باید بتوانیم با کمک کشورهای همسایه برنامه بلند مدت برای مهار ریزگرد‌ها انجام دهیم.  
* در زمینه افتتاح و بهره برداری   از سدهای  جدید می‌دانید که ۷ سد جدید را در این دولت افتتاح و ۵۳ هزار و ۵۷۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی جدید را اجرایی کردیم.
رئیس جمهور کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود که به موضوع سیاست‌خارجی دولت یازدهم و مذاکرات هسته‌ای اختصاص داشت، با تأکید بر اینکه «دولت در زمینه سیاست خارجی به‌‌ همان شعار خود متعهد است و آن تعامل سازنده با جهان، با حفظ منافع، اصول و همه آرمان های انقلابی است»، افزود: دولت توانست بن بست را در مذاکرات هسته‌ای بشکند و مذاکرات را با رویکرد جدید ادامه دهد.
* آنچه ما دنبال آن در مذاکرات هستیم  ، رسیدن به تفاهم مشترک برد برد است؛ به این معنا که ایران شفافیتش را برای فعالیت صلح آمیز هسته‌ای در چهارچوب مقررات بین المللی انجام می‌دهد و طرف مقابل باید به تحریم‌های غلط و ضدانسانی و غیرقانونی خود پایان دهد. این به نفع دو طرف است.
وی با بیان اینکه «آنجا که تحریم پایان می‌یابد هم به نفع ایران است هم به نفع طرف مقابل» تأکید کرد: آن‌ها هم نیازمندند. اینکه آن‌ها می‌گویند ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده است، دروغ می‌گویند. ایران به خاطر فشار تحریم پای میز مذاکره نیامده، بلکه به دلیل منطق پای میز مذاکره آمده است. ایران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان پای میز آمده است.
* اگر آن طور که ادعا می‌کنید، تحریم باعث شده ملت ایران تسلیم شود، چرا به تحریم ادامه نداده و پای میز مذاکره آمده‌اید؟ دروغگویی را کنار بگذارید و بیایید با ملت‌های خودتان با صداقت حرف بزنید. بیایید بگویید در برابر ملت بزرگ ایران راهی جز تعامل برای دنیا نمانده است. بیایید با صدای رسا به دنیا بگویید در منطقه خاورمیانه اگر بخواهد صلح و ثبات مستقر شده و تروریزم ریشه کن شود، راهی جز حضور جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.
* شما که دیدید در عراق و سوریه و لبنان و یمن آن قدرتی که توانست  در برابر گروهک های تروریستی به ملت عراق و سوریه و لبنان و یمن کمک کند ، جمهوری اسلامی ایران بود.
* این مذاکرات به نفع جهان است ، به شرط آنکه راه عزتمندانه‌ای که ایران پیش پای  شما گذاشته، به خوبی و به درستی از آن استفاده کنید. فکر نکنید که ملت ایران از فشار می‌ترسد. فکر نکنید که ملت ایران از تحریم می‌هراسد. جمهوری اسلامی ایران دنبال ایجاد رشد و توسعه و ثبات جهانی است و همانطور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند، ما دنبال توافقی هستیم که در بردارنده عزت و پیشرفت ملت بزرگ ایران باشد.

* شما می‌دانید ۱۱ میلیارد دلار از دارایی‌های ملت ایران را که به  ناحق بلوکه شده آزاد کرده‌ایم. شما می‌دانید دور زدن تحریم را در یک سال گذشته تسهیل کردیم. می‌دانید که جلوی ادامه تحریم نفتی که امریکا ظالمانه دنبال آن بود گرفته‌ایم. در زمینه امور مالی و بانکی قدم هایی گشایش ایجاد و صادرات پتروشیمی قطعات هواپیمایی حمل و نقل دریایی و خودروسازی و بیمه را از تحریم خارج کردیم. واردات کالاهای اساسی و دارویی و تجارت طلا و... را از شرایط سخت گذشته خارج کردیم.
* همانطور که دولت از ابتدا اعلام کرده هم  سانتریفیوژ‌ها خواهد چرخید و هم اقتصاد کشور.
* ایران به جهانیان روشن کرده که منطق ما در برابر دیگران و بیگانه  و غرب‌‌ همان منطق نامه امام به گورباچف و نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب است. ما با منطق با مردم دنیا سخن می‌گوییم و با همین منطق راهمان را که پیشرفت و تعالی کشور است، ادامه می‌دهیم.
همان طور که دیدید در زمینه منطقه و ثبات منطقه قدم های بسیار مؤثری برداشتیم.
* ایران با قدرت به حمایت از مردم فلسطین و غزه در برابر تجاوز ناجوانمردانه اسرائیل ایستادگی کرد.
* ایران راه خود را ادامه خواهد داد. البته هر کاری ما کردیم از انقلابش، از پیروزی در جنگ تحمیلی‌اش و تا امروز در برابر توطئه‌ها، فقط با اتکا و اتکال به خداوند بزرگ و حمایت مردم ما بوده است.
توجه ما به خداست و سرمایه اصلی ما حق است؛ خاندان اهل بیت هستند. توجهات حضرت ولی عصر است و ما می‌دانیم با کمک حق راهمان را تا پیروزی نهایی ادامه می‌دهیم.
امروز هم که روز پیروزی ملت و ۲۲ بهمن است باز هم دست استمداد ما به سمت حق است.
از خدا می‌خواهیم ملت ما را در مسیر سربلندی کشور همواره پیروز و موفق بگرداند و بتواند باران رحمتش را همواره بر ملت ما نازل کرده و دریغ نکند. رحمت و عطوفت محمدی را بر قلب‌های ما نازل کند.
خداوند به آبروی شهیدان عزت و شرف و استقلال و آزادی مردم ما را نگهبان باشد.

ا.ا