رهبر انقلاب کدام نقطه را هدف گرفت؟

محمد قادری
    •••••  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۲:۵۲ کد مطلب : 610/a   

مذاكرات هسته اي كشورمان با اعضاي 5+1 در ايستگاه مونيخ به نقطه حساس خود رسيده و بيم ها و اميدها درباره توافق يا عدم توافق به اوج رسيده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که سرپرستی تیم مذاکره کننده ایرانی را به عهده دارد در نشست های فنی و مصاحبه های رسانه ای خود به صراحت از عدم اعتماد به آمریکایی ها سخن رانده و هرگونه حصول توافقی را منوط به تصمیم و اراده سیاسی غرب و التزام به لغو یک جای همه تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران دانسته است.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب که طی بیش از یکسال گذشته همواره حمایت لازم را از فرزندان انقلاب در خط مقدم دیپلماسی هسته ای داشته و با رهنمودهای به جا مسیر کلی مذاکرات را با هدف تامین تام و تمام منافع ملی و عزت و استقلال ملت ایران تبیین نموده اند روز گذشته نیز در بیاناتی که به مناسبت سالروز بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی(ره) ایراد فرمودند ضمن حمایت مجدد از مذاکره کنندگان ایرانی موضع قطعی خود را نسبت به روند مذاکرات بیان کردند.

این سخنان مهم به طور خلاصه در جملات زیر دسته بندی می شوند:

موضع رهبری درباره مذاکره : «ما با پیشرفت این کاری که مسئولین دولتی ما شروع کرده‌اند و تلاش هم دارند می کنند موافقیم؛ به یک توافق خوب هم اگر برسد موافقیم. بنده هم موافقم. البته توافق هسته‌ای باید یک مرحله‌ای و غیرقابل تفسیر باشد.»

هدف هیئت مذاکره کننده: «مسئولین و هیئت مذاکره‌ کننده‌‌ ما و دولت ما همه‌ تلاششان را دارند می کنند که حربه‌ تحریم را از دست دشمن خارج کنند. البته اگر این اتفاق هم نیفتاد همگان بدانند که ظرفیت های بسیاری در داخل برای رفع این مشکل وجود دارد.»

 معنای مذاکره: «مذاکره معنایش این است که دو طرف سعی کنند به نقطه‌ مشترک برسند؛ خب این معنایش این است که یک‌طرف نخواهد همه‌ آنچه را مورد علاقه او و مورد توقّع اوست تحقّق پیدا کند.»

عملکرد طرفین مذاکره: «طرف ایرانی، برخی از کارهایی که می توانست او را به توافق نزدیک کند انجام داده است... منطقی هم عمل کرده است، طبق منطق مذاکره عمل کرده است؛ طرف مقابل زیاده‌خواهی می کند، پررویی می کند، باج‌خواهی می کند.»

وظیفه مسئولین: «مسئولین باید ایستادگی به خرج بدهند.»

ــ مختصات توافق هسته‌ای خوب

بر این اساس می توان مختصات یک توافق هسته ای خوب را در نگاه تیزبین رهبری اینگونه جمع بندی کرد:

الف) توافقی که در آن عزّت ملت ایران و احترامش محفوظ بماند و منافعش حفظ بشود.

ب) تکریم و حرمت ملّت ایران و مسئله اساسیِ مهمّی که عبارت است از پیشرفت ملّت ایران، محفوظ بشود و بماند.

ج) اگر توافق می کنند، جزئیات و کلّیات و همه را در یک ‌جلسه‌ واحد تمام بکنند و امضا کنند. اینکه کّلیات را جداگانه توافق کنند و بعد بر اساس آن کلّیات بروند سراغ جزئیات، نه، این منطقی نیست.

د) همه‌ آنچه هم قرارداد بسته می شود بین مسئولین ما و بین طرف مقابل، باید روشن، واضح و غیر قابل تفسیر و تأویل باشد.

ه) توافق باید به این صورت انجام شود که به معنای واقعی کلمه تحریم از دست دشمن خارج شده و تحریم ها یک جا برداشته شوند.

با توجه به آنچه گفته شد از یک سو و تلاش مجدانه طرف غربی با پشتیبانی امپراتوری رسانه ای خود مبنی بر القاء دو دستگی در داخل کشور و مقصر جلوه دادن ایران در صورت عدم توافق از سوی دیگر، می توان از سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب اینگونه برداشت کرد که:

یک ـ جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته با قطعیت اعلام می کند که طرفدار مذاکره است چون منطق روشنی دارد و این طرف مقابل و به ویژه آمریکاست که به دلیل زیاده خواهی تاکنون مانع حصول توافق شده است.

دو ـ جمهوری اسلامی ایران همانند یک بازیگر عاقل و هوشمند در عرصه روابط بین الملل تنها یک توافق خوب را می پسندد و توافقی که عزت و منافعش را تامین نکند نمی پذیرد.

سه ـ برای رسیدن به یک توافق خوب آن هم بعد از بیش از یکسال مذاکره، نیازی به به توافق دو مرحله ای نیست و هر گونه توافقی باید با در نظر گرفتن تمام جوانب کلی و جزیی و به صورت یکجا منعقد گردد به ویژه آنکه آمریکا سابقه خوبی در این گونه موارد ندارد و به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

چهار ـ فارغ از برخی اختلاف سلیقه های روشی، کلیت تیم مذاکره کننده ایرانی از همه جهت مورد اعتماد ملت و رهبری هستند لذا با توجه به این نکته و همچنین دیده بانی دقیق شخص رهبری، اگر توافقی حاصل نشود مسئولیت این عدم توافق متوجه آمریکاست و در مقابل امضای هر توافقی به این منزله است که توافق «خوب» بوده و بنابراین همه نیروهای داخلی باید از آن حمایت کنند.