بهانۀ عربستان برای عدم برگزاری انتخابات

    •••••  یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۲ کد مطلب : 61449/a   

 

 

 

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل گفته است این کشور بر خلاف سوریه نیازی به برگزاری انتخابات ندارد چرا که مردم از حکومت رضایت دارند.
به گزارش "تحليل ايران" به نقل از عبدالله المعلمی در گفتگو با شبکه الجزیره در پاسخ به این سوال که چرا عربستان سعودی خواستار برگزاری انتخابات در سوریه است در حالی که ریاض تنها اجازه برگزاری چند انتخابات محدود محلی را می‌دهد، گفت «مردم عربستان از حکومت رضایت دارند و بنابراین نیازی به انتخابات نیست»، اما درباره سوریه این طور نیست.


وی گفت: «انتخابات علاج مناسبی برای همه چیز نیست. صرفا به این دلیل که در سوریه انتخابات برگزار می شود به این معنا نیست که عربستان نیز ملزم به انجام چنین کاری است.»


المعلمی افزود اگر یک نظرسنجی در عربستان برگزار شود «میزان حمایت بالای مردم از حکومت را خواهد دید.»


پرس تی وی نوشت: در ماه دسامبر (آذر) عربستان سعودی برای نخستین بار به زنان اجازه داد تا در انتخابات شوراهای شهر شرکت کنند. در این انتخابات نمایندگانی برای «مجلس شورای مشورتی» انتخاب می‌شوند که تنها می‌توانند قوانین را پیشنهاد دهند و قادر به تصویب قوانین نیستند. احزاب سیاسی نیز در عربستان اجازه فعالیت ندارند.


اخیراً سازمان عفو بین الملل از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا عربستان را برای سواستفاده از قوانین جهت سرکوب مخالفان بازخواست کند.


این نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای گفت عربستان قانون ناروایی را تحت عنوان «مبارزه با تروریسم» تصویب کرده که تظاهرات مسالمت‌آمیز را هم ردیف تروریسم قلمداد کرده و بر این اساس منتقدان صلح‌جو و فعالان حقوق بشر را با برگزاری محاکمات ناعادلانه، به تحمل احکام حبس‌ طولانی مدت محکوم کرده است.