۱۲ فروردین ثبت میراث ملی شده است؟

    •••••  پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۵ کد مطلب : 62472/a   

«زمان – رویداد برای وقوع اتفاقات 12 فروردین، سرود جمهوری اسلامی یا هر آن چه که می‌توان روز جمهوری اسلامی را در فهرست آثار ملی جاودانه کرد.»

 

به گزارش تحلیل ایران، 12فروردین 1358 یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز با رای اکثریت قاطع مردم، نظام سیاسی کشور پس از 2500 سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی و حکومت مردمی تغییر یافت.

 

در این روز ملت ایران با رای 98/2 درصدی خود ساختار سیاسی، اجتماعی ایران را تغییر داد و جمهوری اسلامی مستقر شد و این روز جمهوری اسلامی نام گرفت.

 

اما آیا می‌توان این روز را به عنوان یکی از سرنوشت سازترین روزهای انقلاب در کشور در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رساند، روزی که یکی از مهمترین زمان – رویدادهای تاریخ انقلاب اسلامی است.

 

فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی در پاسخ به این پرسش به خبرنگار ایسنا گفت: روز 12 فروردین را به تنهایی نمی‌توان در فهرست آثار ملی ثبت کرد، اما اگر بتوان روزی را با عنوان گرامیداشت ورود امام (ره ) در فهرست آثار ملی ثبت کرد، امکان آن وجود دارد چون چند نسل هم از آن گذشته است.

 

او در ادامه از پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به سازمان میراث فرهنگی خبر داد و توضیح داد: این سازمان به ما پیشنهاد کرده است که «ترمینال 2 فرودگاه بین المللی مهرآباد» را به دلیل اتفاقات مهمی که در آن رخ داده , همچنین به دلیل اینکه دارای شان ملی است، ثبت کنیم.

 

نظری تاکید کرد: هنوز پرونده‌ای با عنوان روز «12 فروردین، روز جمهوری اسلامی» به دست ما نرسیده است، باید پرونده بیاید، ابعادش بررسی شود و در شرایطی که تبدیل به یک مراسم، آئین و رفتار شده باشد، این موضوع حتما قابل ثبت است.

 

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی همچنین تاکید کرد: امکان ثبت «سرود جمهوری اسلامی ایران» به عنوان یک سرودی که تداوم داشته و قابل ثبت است، در فهرست آثار ملی وجود دارد.

 منبع:ایسنا