بوکوحرام چه بر سر دختران ربوده شده می‌آورد؟

    •••••  یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۱:۲۶ کد مطلب : 629/a   

ده ماه از زمانی که بوکوحرامی‌ها شهر چیبوک را به چنگ آوردند و مردمش را قتل عام کردند و 270 دختر کم‌سن و سالش را از مدرسه‌ای ربودند می‌گذرد و فقط 51 نفرشان از چنگ بوکوحرامی‌ها فرار کرده‌اند و خبرهای بدی از هم‌سن و سال‌های گمشده‌شان آورده‌اند.

به گزارش جام‌جم آنلاین، چند ماه بعد از ماجرای ربوده شدن دخترها، مقامات دولتی در نیجریه تلاش کردند با بوکوحرام که آتش بس را تا حدی پذیرفته بود برای معاوضه دخترها وارد شور شوند اما همان زمان ابوبکر شکائو، سرکرده بوکوحرام با خونسردی گفت که ماجرای دختران دانش‌آموز دیگر قدیمی شده است و او همه‌شان را به عقد همرزمانش درآورده است اما این همه ماجرا نیست.

چند روز پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد بوکوحرامی‌ها انگیزه‌های مختلفی برای دزدیدن دخترها داشته‌اند. در این گزارش دختران گریخته از چنگ تروریست‌ها، ‌حالا شاهدان عینی هستند که روزهای پس از اسارت‌شان را برای رسانه‌ها توصیف می‌کنند و احتمالا با گفته‌های آنها می‌شود تا حدی حدس زد سرنوشت بقیه دخترهای ربوده شده چه بوده است.

آبیگیال جان، 15 ساله یکی از همان هاست که چهارماه پیش توانسته فرار کند. او می‌گوید: « به من گفتند باید یک زندگی تازه را شروع کنم و یاد بگیرم بجنگم. آنها گفتند که باید دوست شان داشته باشم و عقاید متعصبانه مذهبی‌شان را بپذیرم.»

دورکاس آیدن 20 ساله هم گرچه از گروگان‌های بوکوحرام است، اما از چیبوک نیست. او زمان حمله تروریست‌ها، تحصیلش در دبیرستان تمام شده بود و داشت خرت و پرت‌هایش را جمع می‌کرد که به روستایش برگردد.

بوکوحرامی‌ها او را به خانه‌ای در شهر گولاک نیجریه منتقل کرده‌اند و دو هفته بعد 50 دختر دیگر ربوده شده همخانه‌اش شده‌اند. آیدن به چشم دیده است که هر بار جنگجوهای بوکوحرام خشمگین شده‌اند، وحشیانه فریاد می‌کشیدند و شلیک هوایی می‌کردند تا دخترها را بترسانند.

یک روز تروریست‌ها به اتاق او و دخترهای دیگر هجوم آورده‌اند و فیلمی ویدئویی از دخترهای ربوده شده چیبوک برایشان پخش کرده‌اند. بوکوحرامی‌ها به آیدن و بقیه اسرا گفته‌اند دخترهای چیبوک را طوری رام کرده‌اند که قرار است در مبارزات بوکوحرام، زن‌ها را قتل‌عام کنند، چون مردان بوکوحرامی خوش ندارند با زن‌ها بجنگند.

کمی بعد یکی از جنگجوهای بوکوحرام به آیدن گفته است باید با او ازدواج کند. آیدن بلافاصله پاسخ داده است «من با تو ازدواج نخواهم کرد» و جنگجو با قنداق اسلحه‌اش او را بشدت زده است.

آیدن می‌گوید «آنها به ما هشدار دادند که هر دختری بخواهد از چنگ بوکوحرام فرار کند پاهایش را می‌شکنند.» و با این همه او و شش دختر دیگر فرار کرده اند. او در حالی که از محدوده محاصره شده به دست تروریست‌ها فرار می‌کرده است، فهمیده که حدود ده خانه دیگر نیز از دختران ربوده شده پر شده است.

گروگان دیگری که آسوشیتدپرس با او گفت‌وگو کرده دختری کم‌روست که التماس کرده است نامش در گزارش ذکر نشود. بیشتر از چند هفته از فرار او نمی‌گذرد و هنوز تحت تاثیر شوک ناشی از شکنجه‌هاست و همچنان خیال می‌کند جنگجوهای بوکوحرام دنبالش می‌گردند.

او و بقیه دخترهای ربوده شده تاکید می‌کنند که به آنها تجاوز نشده است و با این حال دائم از اعمال خشونت‌های وحشیانه ترسانده می‌شده‌اند.

بوکوحرامی‌ها، یکی از تروریست‌ها به نام تل عرب را برای ازدواج با این دختر 16 ساله در نظر گرفته‌اند و وقتی او التماس کرده که هنوز کم سن و سال است، تل پوزخند زده که «مگر فکر می‌کنی از آن دخترهای چیبوکی که دزدیدیم بهتری؟» تل به این دختر گفته است «دخترهایی که دزدیدیم حالا آن‌قدر تحت فرمان ما هستند که حاضرند گلوی پدر و مادرشان را هم ببرند.»

ده ماه بی‌خبری از دخترهای ربوده شده چیبوکی، چیزی از چشم انتظاری والدین‌شان کم نکرده است هر چند 13 نفر از والدین، در طول این مدت به‌دست همان تروریست‌ها که دختران‌شان را دزدیده بودند، کشته شده‌اند و با این حال به نظر می‌رسد دیگر دولت نیجریه، برای پس گرفتن دختران گم شده، تلاشی نمی‌کند و کشورهای دیگر دنیا هم آنها را از یاد برده‌اند.

http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/1831686934754642471