اسد: غرب قابل اعتماد نیست

    •••••  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۸:۴۷ کد مطلب : 63073/a   

رئیس جمهور سوریه با اشاره به اینکه راه حل بحران سوریه تکیه بر خواست مردم این کشور است، گفت: اوضاع در سوریه ثابت کرد که غرب قابل اعتماد نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «‌ مهم ترین درسی که ما ( از بحران در سوریه ) گرفته‌ایم این است که غرب غیر قابل اعتماد است. کشورهای غربی قابل اعتماد نیستند. آنها سیاستی خارج از اصول مربوط به حقوق بین الملل و سازمان ملل متحد را دنبال می کنند. تکیه بر غرب برای حل هر مسئله ای غیر ممکن است. بنابراین هر سیاستمداری باید بتواند کشورهایی دوست را انتخاب کند که در زمان بحران ها در کنار او بایستند.»

 

بشار اسد تصریح کرد: « من نمی خواهم هیچ کشور دیگری آنچه را که سوریه با آن روبرو بوده است ، تجربه کند. همچنین باید از هرگونه تعصب گرایی دوری شود.»

 

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: « ما آسیب هایی انسانی را متحمل شده ایم. با این حال ما در جهانی زندگی می کنیم که درحال حاضر هیچگونه حقوق بین الملل یا اخلاقیات در سیاست در آن وجود ندارد. در هر جایی از کره زمین ، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. اما آنچه من براساس تجربه خودمان در سوریه می خواهم بگویم این است که پیش از هر چیزی باید از هرگونه تعصب گرایی ، چه مذهبی و چه سیاسی ، دوری کرد؛ زیرا این کار برای جامعه مخرب است. در ساختن جوامع نیز باید از تعصب گرایی دوری کرد. این وظیفه هر دولت ، همه جوامع و همه شهروندان است.»

 

بشار اسد گفت: در شرایط حساس کنونی ، هر کشوری باید به مردم خود تکیه کند و در هرگونه اقدام برای حل بحران باید آداب و سنن مردم در نظر گرفته شود.

 

وی افزود: موضوع دیگر اینکه اگر چنین بحرانی یا هر بحران دیگری در هر کشوری رخ دهد ، نخستین چیزی که هر سیاستمدار باید بداند این است که مردم مدافعان آن کشور هستند. و در هرگونه برنامه ریزی برای حل بحران ، آداب و سنن مردم و تاریخ آنها باید مد نظر قرار گیرد.

دوستانی ممکن است مانند آنچه امروز وجود دارد ( از روسیه و ایران ) ، از خارج به کمک شما بیایند. اما اگر اراده داخلی و روابط خوب بین مردم و حکومت وجود نداشته باشد ، یافتن راه حل غیر ممکن است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم