نصب کلاهک هسته ای برموشک های میان برد کره شمالی

    •••••  چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۷:۱۸ کد مطلب : 63647/a   

کره جنوبی برای نخستین بار و در اظهار نظری بی سابقه اعلام کرد که کره شمالی به دانش و قابلیت های نصب کلاهک هسته ای بر روی موشک های میان برد دست یافته است.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، این در شرایطی است که تا پیش از این آمریکا و کره جنوبی بارها توان کره شمالی در این زمینه را زیر سئوال برده و از تایید آن خودداری می کردند.«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نزدیک به یک ماه قبل اعلام کرد کشورش به فن آوری کوچک سازی تسلیحات هسته ای دست یافته و سپس از توان نصب آن بر روی موشک های بالستیک خبر داده بود، خبری که انتشار آن هیچ واکنشی از جانب دو کشور یاد شده در آن زمان به همراه نداشت.

 

ایرنا نوشت: کره شمالی دارای انواع و اقسام موشک های با برد کوتاه و بلند است که مدل های میان برد آن «رودونگ» نامیده می شود و احتمالا مقصود کره جنوبی همین موشک هاست.گزارش حاکی است که کره شمالی می تواند یک کلاهک یک تنی را بر روی موشک های «رودونگ» نصب کرده و تا فاصله 2 هزار کیلومتری پرتاب کند.

 

به این ترتیب کره شمالی با موشک های مسلح به کلاهک هسته ای قادر است تمام سرزمین کره جنوبی، بیشتر نواحی ژاپن، بخش هایی از روسیه و چین را هدف قرار دهد.خبرگزاری یونهاپ امروز چهارشنبه از قول برخی منابع کره ای و البته بدون ذکر نام آنها، خبر نصب کلاهک هسته ای بر روی موشک های میان برد را اعلام کرد و یادآور شد: اصولا پرتاب موشک فرایندی است که به تصمیم سیاسی کره شمالی بستگی دارد.«جف دیویس» یکی از سخنگویان پنتاگون آمریکا نیز اخیرا گفت: ما می دانیم کره شمالی قادر به چنین کاری است اما آنها در عمل آن را ثابت نکرده اند و برای همین برخی موضوعات برای ما مبهم است.

 

دو کره چندین دهه است که پس از پایان جنگ 1953 در منطقه رویارویی دارند و به همین خاطر هنوز موفق به ابطال پیمان متارکه جنگ و برقراری رژیم دائمی صلح نشده اند.وزارت دفاع کره جنوبی کماکان مدعی است که به رغم برخی اظهارنظرها از سوی منابع مختلف، توان کره شمالی برای کوچک سازی تسلیحات هسته ای چندان بالا نیست.موشک های «رودونگ» کره شمالی نوع توسعه یافته «اسکاد» روسی است که پیش بینی می شود کره شمالی 200 فروند از آ ن در اختیار داشته باشد.

 

کره شمالی ماه گذشته میلادی یکی از این موشک ها را با برد 800 کیلومتر در اعتراض به رزمایش آمریکا و کره جنوبی به آبهای شرقی پرتاب کرد و یک بار نیز در سال 2014 دست به این کار زده بود.
آمریکا می گوید که به رغم تهدیدهای کره شمالی مبنی بر حمله به خاک این کشور، پیونگ یانگ تا ساخت و آزمایش موشک قاره پیما چند سال فاصله دارد.