چرا دونالد ترامپ مضحکه عام‌وخاص است؟

    •••••  چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۹ کد مطلب : 63752/a   فردی چون دونالد ترامپ که با توجه به مواضع گهگاه مضحک خود حمایتهایی را در آمریکا به دست آورده و در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به نسبت دیگر هم‌حزبی‌های خود، عملکرد بهتری داشته است نیز نسبت به موضوعات مهم در سیاست خارجی اشراف و شناخت لازم را ندارد و در صورتی که در انتخابات پیروز شود معلوم نیست نابخردی‌هایش چه سرنوشتی را برای جهان رقم خواهد زد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ناآگاهی دونالد ترامپ نامزد پیشروی جمهوریخواهان در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از موضوعات سیاست خارجی، دستمایه استهزای کارشناسان و نخبگان سیاسی آمریکا شده و پاسخهای مضحک وی به پرسشهایی درباره مباحث مهم در امنیت بین الملل در مناظره‌ها و گفتگوهای بلندی که اخیرا با گردانندگان روزنامه‌هایی چون واشنگتن‌پست و نیویورک تایمز داشته، تردیدهایی درباره صلاحیتها و تجارب این نامزد تندروی جمهوریخواه برای عهده‌داری منصب ریاست جمهوری آمریکا شده است.


اما صرفنظر از شکایات و اعتراضاتی که درباره ‌کم‌اطلاعی یا بی‌اطلاعی ترامپ در قبال مسائلی چون موضوعات هسته‌ای، کارکردهای ناتو و طرحهای عجیب‌و‌غریبی که وی درباره مهاجرین و پناهندگان ارائه می دهد، مواضع ترامپ دقیقا در انطباق میزان شناخت و آگاهی اکثر آمریکایی‌ها قرار دارد و به عبارتی متوسط مردم آمریکا هم آگاهی بیشتری فراتر از ترامپ در قبال سیاست خارجی ندارند.


به عنوان مثال با بررسی درخواستهای ترامپ در قبال ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک آمریکا یا زیرنظر گرفتن آنها در پایگاه‌داده‌ها، 36 درصد جمهوریخواهان از ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا حمایت کرده حال آنکه 59 درصد جمهوریخواهان از زیرنظر گرفتن آنها در پایگاه‌داده‌ها حمایت می کنند. بر اساس نظرسنجی‌های اخیر 44 درصد مردم از ممنوعیت ورود مسلمانان و 60 درصد از زیرنظر گرفتن آنها در پایگاه‌داده‌ها استقبال می‌کنند.

این در حالی است که بررسی‌ها نشان داده حتی با وجود 15 سال جنگ در عراق و افغانستان، مردم آمریکا برداشت روشنی از عباراتی چون «اسلام»، «مسلمان» و «خاورمیانه» ندارند. تنها 24 درصد آمریکایی‌ها در نظرسنجی‌های که از سوی مرکز «Pew» در سال 2011 صورت گرفت، نتوانستند بدرستی بین هلال و ستاره به عنوان نماد اسلام از بین چهارنماد که دونماد آن صلیب مسیحی و ستاره داوود بودند تمایز ایجاد کنند.


حتی اندک آمریکایی‌ها از جمله در برخی مقاطع بسیاری از مقامات مبارزه با تروریسم و رهبران سیاسی، تفاوت بین مذاهب شیعه و سنی در اسلام را درک می کنند. تنها 20 درصد آمریکایی‌ها در سال 2008 درباره میزان جمعیت سنی‌ها در جهان اطلاع داشتند.


در عین حال تنها 29 درصد در نظرسنجی سال 2014 از یک فهرست چهارگانه ایران را به عنوان کشوری که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند، شناسایی کنند و آمریکایی‌ها پس از سالها جنگ در خاورمیانه و رویارویی با القاعده و داعش، به طور عجیبی نسبت به جغرافیای منطقه بی‌اطلاع هستند. مرکز نظرسنجی Pew در سال 2013 دریافت که تنها 50 درصد آمریکایی‌ها توانستند جایگاه سوریه در نقشه خاورمیانه را آن هم هنگامی که با رنگ مشخص شده بود، تشخیص دهند.


در عین حال بررسی‌ها نشان می دهد که میزان اطلاعات ترامپ درباره کمکهای آمریکا به متحدان و کمکهای خارجی، فراتر از دامنه اطلاعات عموم مردم آمریکا نیست. یکی از استدلالهای محوری ترامپ این بوده که آمریکا کمکهای بیش از حدی را به متحدانش صورت می دهد که بدین معنی است که کره جنوبی، ژاپن و ناتو نیز در این میان قرار می گیرند. چنین موضعگیری‌ای از جنبه سیاسی هوشمندانه به نظر می رسد. اکثریت آمریکایی‌ها اصولا از کاهش کمکهای نظامی و اقتصای به دیگر کشورها حمایت کرده و صرف آن در داخل به جای خارج را ترجیح می دهند. مسئله این است که اکثر آمریکایی‌ها واقعا هیچ عقیده‌ای ندارند که آمریکا چه میزانی صرف کمکهای خارجی خود می کند. بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی سال 2010 از سوی دانشگاه مریلند اینگونه گفتند که براین باورند که آمریکا دستکم یک چهارم کل بودجه فدرال خود را صرف کمکهای خارجی می‌کند.این در حالی است که رقم واقعی بسختی یک درصد می شود.


ترامپ در دیداری که اخیرا با هیات تحریریه نیویورک‌تایمز داشته اینگونه استدلال کرد که آمریکا با پرداخت «150 میلیارد دلار» به آمریکا دست به کار احمقانه‌ای زده است و بدتر آنکه ایران از زمان برداشته شدن تحریمها چیزی از آمریکا خریداری نکرده است.


ترامپ بوضوح بی اطلاع است که اساسا آمریکا هیچ پولی را به ایران پرداخت نکرده و صرفا دستور آزادسازی دارایی‌های آن که تحت تحریمها ضبط شده بود را داده است و جالب آنکه هیات تحریریه نیویورک‌تایمز بعد از این جلسه نسبت به این امر شکایت داشتند که ترامپ به طور دردآوری از این امر بی اطلاع بوده که ایران قادر به خرید کالاهای ساخت آمریکا به دلیل تحریمهایی که از سوی دولت در این رابطه صورت گرفته است، نیست.


جالب آنکه بی‌اطلاعی ترامپ درباره ایران و موضوعات هسته‌ای با دامنه اطلاعات عامه مردم آمریکا نیز بشدت منطبق بوده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس در نظرسنجی آوریل 2015 خود در زمانی که توافقات اولیه با تهران صورت گرفته بود، به این نتیجه رسید که 55 درصد مردم اذعان کردند که اخبار توافق با ایران را از نزدیک دنبال نمی کنند؛ در جولای 2015، 21 درصد در نظرسنجی Pew اعتراف کردند که اصلا چیزی درباره این توافق نشنیده‌اند. امر تعجب‌برانگیز دیگر که نظرسنجی‌های متعدد نشان داد، فاش کرد که آمریکایی‌ها (حتی بسیاری از اعضای کنگره) هیچ ایده‌ای درباره تعداد سلاحهای هسته‌ای که آمریکا در اختیار دارد، ندارند بماند که درباره تعداد سلاحهای هسته‌ای دیگر کشورها هم اطلاعی نداشتند.


بی اطلاعی مردم آمریکا از موضوعات سیاست خارجی امر تازه‌ای نیست و دولتمردان با علم به این ضعف بارها توانسته‌اند لشکرکشی‌ها و جنگ‌افروزی‌های خود در اقصی نقاط جهان را توجیه کرده و مالیات مردم را صرف مطامع جناحی و حزبی خود نمایند. جالب آنکه فردی چون دونالد ترامپ که با توجه به مواضع گهگاه مضحک خود حمایتهایی را در آمریکا به دست آورده و در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به نسبت دیگر هم‌حزبی‌های خود، عملکرد بهتری داشته است نیز نسبت به موضوعات مهم در سیاست خارجی اشراف و شناخت لازم را ندارد و در صورتی که در انتخابات پیروز شود(اگر پیروز شود)، معلوم نیست نابخردی‌هایش چه سرنوشتی را برای جهان رقم خواهد زد.


منبع: فارس