آمریکا پشت پرده اوراق پاناماست

    •••••  پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۳ کد مطلب : 63926/a   

 

 

 

روزنامه پاکستانی نوشت که «اسناد پاناما» توطئه آمریکا علیه جهان سوم است، منافع واشنگتن در این اسناد حفظ شده و بنیانگذار این کنسرسیوم نیز کارمند سابق «سیا» است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از «امت نیوز»، رسانه‌های هندی با اشاره به انتشار اسناد مخفی از سوی شرکت مالی پاناما اعلام کرد که این کنسرسیوم تنها سیاستمداران روسیه، چین و جهان سوم را به ایجاد ثروت مخفی در خارج از این کشورها متهم کرده است و حتی یکی از سیاستمداران آمریکا در این اسناد ذکر نشده است.


رسانه‌های هندی می‌افزایند: پاناما لیکس توطئه آمریکا علیه جهان سوم است زیرا کنسرسیومی که اسناد مخفی از ثروت سیاستمداران معروف جهان را منتشر کرده است از سوی آمریکا کمک مالی می‌شود و «جرگن موساک» بنیانگذار این کنسرسیوم نیز کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی این کشور بوده است.


خبرگزاری تسنیم نوشت: موساک خدمات خود را برای سیا در کوبا و سایر کشورها انجام داده است.

 

روزنامه پاکستانی نوشت: در حالی که کنسرسویم پاناما از سوی آمریکا کمک مالی می‌شود بنابراین، هیچ یک از سیاستمداران و شرکتهای این کشور در اسناد پاناما وجود ندارند.


همچنین رسانه‌های چینی نیز در این خصوص اعلام کردند که اتهام علیه فساد مالی مقامات پکن توطئه‌ غربی‌هاست.


«کریگ موری» سفیر سابق انگلیس در ازبکستان در این مورد گفت: تعجب آور است که شرکت‌ها و ثروتمندان بزرگ غرب که شرکت موساک فونسیکا را مورد استفاده قرار می‌دهند، هیچ نامی از آنها در این اسناد برده نشده است.


وی گفت: شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان غربی مشتریان مرکزی موساک فونسیکا هستند.


به گفته روزنامه پاکستانی، پاناما لیکس در اسناد خود منافع آمریکا را حفظ کرده است و هیچ ذکری در مورد سیاستمداران و مقامات نهادهای امنیتی این کشور به میان نیاورده است. در حالی که «ادوارد اسنودن» در اسناد خود نهادهای امنیتی آمریکا را با چالش مواجه کرد.


شرکت مالی «موساک فونسیکا» در پاناما روزهای گذشته با انتشار اسناد محرمانه از سیاستمداران معروف جهان، دارایی‌های نخست‌وزیر پاکستان در خارج از این کشور را نیز آشکار کرد.