دايك مرزي در ۵۰ نقطه درون تالاب هامون برداشته مي شود

    •••••  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۶ کد مطلب : 64069/a   

 

 

 

 

مديركل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت: دايك مرزي درون تالاب هامون در 50 نقطه و با فاصله 25 كيلومتر برداشته مي شود.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان، سعيد محمودي در نشستي كه با حضور معاون امنيتي - انتظامي وزارت كشور، دبير كارگروه ويژه مرزي شوراي امنيت كشور و معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شد، اظهار داشت: برداشته شدن دايك مرزي در 50 نقطه مورد نظر تا فاصله 25 كيلومتر بيانگر نگاه مثبت وزارت كشور و مسئولان دولت در خصوص اهميت مسائل زيست محيطي به ويژه احياي تالاب هامون و همچنين برقراري نظم و امنيت پايدار است.


وي بيان كرد: با برداشته شدن دايك مرزي موجود در بستر تالاب هامون موانعي كه ممكن است مانع ورود آب به تالاب هامون شود، حذف خواهند شد.


وي ادامه داد: حذف دايك مرزي، تهيه برنامه جامع مديريت يكپارچه تالاب هامون، ثبت تالاب در سازمان جهاني يونسكو به عنوان ذخيره گاه زيست كره، مطالعات علمي و ميداني، لايروبي مسيرهاي منتهي تالاب و دهها برنامه و اقدام ديگر در كنار مديريت درست منابع آبي موجود در چاه نيمه ها راه را براي احياي تالاب هامون هموار ساخته است.


تالاب هامون از سه درياچه كوچك به نام هاي هامون پوزك (مياني)، هامون صابوري (شمالي) و هامون هيرمند تشكيل شده است كه در زمان وفور آب به هم متصل مي شوند و درياچه هامون را تشكيل مي دهند. 


ایرنا نوشت: منطقه حفاظت شده هامون به دليل قرار گرفتن در مركز مناطق كويري و نيمه كويري كشورهاي ايران و افغانستان، تنها مامن زيست پرندگان مهاجر شرق كشور است و تاكنون بيش از 183 گونه پرنده در درياچه هامون مشاهده شده است. 


بيش از100 گونه جانوري از جمله گراز، گربه وحشي و روباه نيز در حواشي اين درياچه زيست مي كردند كه قطع جريان آب هيرمند به مرز ايران، كمبود نزولات آسماني، خشكيدن هامون و در نهايت بروز خشكسالي و استمرار آن در 18 سال گذشته باعث شد مهاجرت پرندگان و حيات جانوران در اين منطقه به مخاطره بيافتد. 


هامون بزرگترين درياچه آب شيرين با مساحتي حدود پنج هزار و 700 كيلومترمربع در سراسر فلات ايران محسوب مي شود كه در ناحيه كويري و بياباني شرق كشور، در شمال سيستان و بلوچستان واقع شده است. تقسيم بندي پرندگان در قالب 51 ‎خانواده نشان دهنده تنوع كم نظير انواع پرندگان در اين منطقه است بنابراين از بعد ملي و بين المللي اين تالاب از اهميت قابل توجهي برخوردار و از سوي سازمان بين المللي حيات پرندگان به عنوان زيستگاه با اهميت پرندگان معرفي شده است.