شورای ناتو-روسیه پس از دو سال تعلیق احیا می‌شود

    •••••  شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۳ کد مطلب : 64383/a   

ناتو و روسیه برای نخستین بار از سال 2014 که تمامی همکاری‌های خود را به حالت تعلیق درآوردند، با یکدیگر نشستی برگزار خواهند کرد و قرار است در این نشست که ظرف دو هفته آتی برگزار می‌شود، اوکراین، افغانستان و روابط نظامی از جمله موضوعات مطرح شده باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، ناتو روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دنبال رایزنی‌ها با روسیه، موافقت کردیم تا نشست شورای ناتو-روسیه را در سطح نمایندگان برگزار کنیم. این نشست ظرف دو هفته آتی در مقر ناتو در بروکسل برگزار خواهد شد.

 

در این بیانیه آمده است: نشست ناتو با روسیه درباره بحران در داخل و اطراف اوکراین و لزوم اجرای کامل توافقنامه‌های مینسک خواهد بود. ما درباره فعالیت‌های نظامی با تمرکز ویژه بر شفافیت و کاهش خطرات به گفت‌وگو می‌پردازیم. ما همچنین به وضعیت امنیتی در افغانستان، از جمله تهدیدهای تروریستی منطقه‌ای خواهیم پرداخت.

 

در سال 2014 هنگامی که ویکتور یانوکوویچ به عنوان رئیس جمهور اوکراین در جریان ناآرامی های این کشور سرنگون شد، ناتو تصمیم گرفت تا تمامی ارتباطاتش با روسیه را قطع کند. آخرین نشست شورای ناتو روسیه در ژوئن 2014 برگزار شد.

 

در ادامه بیانیه ناتو آمده است: این نشست ادامه مذاکرات سیاسی ماست. در عین حال تا زمانی که روسیه مجددا به قوانین بین‌المللی احترام نگذارد، هیچ بازگشتی به همکاری‌های معمول وجود نخواهد داشت.

 

روز پنج شنبه یعنی یک روز پیش از انتشار این بیانیه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به خبرنگاران در واشنگتن گفت: ائتلاف نظامی ناتو به دنبال مذاکره با مسکو است. شورای ناتو-روسیه هرگز به حالت تعلیق درنیامده است. کل موضوع این است که همکاری‌های عملی به حالت تعلیق درآمده و مذاکره سیاسی همچنان پابرجاست.

 

وی مدعی شد: ناتو به دنبال رویارویی با روسیه نیست ما از یک جنگ سرد جدید اجتناب خواهیم کرد و بر روی مذاکره با روسیه حساب می‌کنیم.

 

این در حالی است که استولتنبرگ روز چهارشنبه به دنبال نشستی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روسیه را به عنوان چالش اصلی ناتو معرفی کرد.

 منبع:ایسنا