گزارش اختصاصی تحلیل ایران از تحولات فرانسه

مهرداد صادقی
    •••••  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۴:۰۸ کد مطلب : 646/a   

ـ فرانسه از روز دوشنبه ( 27 بهمن ماه ) رسما پروژه صادرات هواپیمای شکاری معرف خود موسوم به "رافال" را کلید زد

نخستین فروش خارجی جنگنده شکاری رافال که یک هواپیمای جنگی بسیار پیشرفته فرانسوی است از روز دوشنبه آغاز شد. کشور مصر نخستین مشتری این نوع  جنگنده ـ شکاری های فرانسوی است که فروش آنها علیرغم آنکه از نظر اقتصادی خبر خوبی برای این کشور محسوب می شود اما در عین حال میتواند موجبات نگرانی و اعتراض مدافعین حقوق بشر را نیز فراهم کند.

برای کلید خوردن این پروژه صادرات تسلیحاتی وزیر دفاع فرانسه دوشنبه (بیست و هفتم بهمن ماه) به قاهره رفت تا رسما در مراسمی قرار داد فروش را به امضای عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور و طرف مصری خود برساند.  قراردادی که مبلغ آن 5.2 میلیارد یورو اعلام شده است. به موجب این قرار داد فرانسه متعهد خواهد شد بیست و چهار فرورند هواپیمای جنگنده ـ شکاری رافال را به همراه یک ناوچه جنگی و نیز تعدادی موشک در اختیار مصر قرار دهد.

 ـ طرح مجدد قانون ممنوعیت پوشش اسلامی در دانشگاه های فرانسه و تلاش برای به اجرا گذاشتن آن

اریک سیوتی نماینده دست راستی پارلمان فرانسه پیش نویس لایحه ای را تنظیم کرده که در آن برممنوعیت پوشش اسلامی به خصوص داشتن پوشش سر برای دختران دانشجو در دانشگاه های فرانسه تاکید شده است. این پیشنهاد که در واقع برخواسته از درخواست مصرانه رهبران حزب اتحاد برای جنبش خلق ( یو ام په ) جهت اجرای قانون منع استفاده از نشانه های مذهبی در اماکن عمومی پس از حوادث ماه ژانویه گذشته است در حال حاضر با مخالفت های برخی چهره های مطرح این جناح سیاسی از جمله فرانسوا فیون نخست وزیر سابق فرانسه و والری پکرس وزیر آموزش عالی پیشین در کابینه فیون روبرو شده است.

در این پیش نویس لایحه بر اجرای دقیق, گسترش دامنه و فراگیری قانون مصوب سال 2004 مبتی بر ممنوعیت استفاده از نشانه های ظاهری که بیانگر اعتقادات و تعلقات مذهبی باشد تاکید شده است. این قانون پیش از این برای اجرا در در مدارس ابتدایی, کالج ها و دبیرستان های دولتی به تصویب رسیده بود اما با لایحه ای که پیشنهاد آن در پارلمان تنظیم شده است  قرار است دامنه و وسعت اجرای آن به دانشگاه ها نیز تسری پیدا کند. به اعتقاد طراحان این لایحه افزایش خواسته ها و مطالبات مذهبی در دانشگاه ها باعت شده در این اماکن آموزشی آنگونه که آنها مدعی شده اند شرایط "غیر قابل تحمل" به نظر آید.

با این وجود طرح این لایحه که پیشنهاد دهندگان وعده موفقیت آنرا داده اند از سوی "هانری گنو" یکی از مشاوران نیکلا سارکوزی رئیس جمهور سابق این کشور و از چهره های مطرح حزب "یو ام په" در شرایط فعلی نامناسب تلقی شده است . هانری گنو به تازگی از سوی نیکلا سارکوزی ماموریت یافته تا جایگاه اسلام در جمهوری فرانسه را مورد بررسی و تحقیق دقیق قرار دهد.

 ـ وزیر کشور فرانسه هر گونه اقدام  بر ضد مسلمانان در این کشور پس از حملات خشونت بار ماه گذشته در پاریس را محکوم کرد

برنار کازونوف وزیر کشور فرانسه روز شنبه گذشته در جریان یک سفر کاری به مراکش اقدامات انجام گرفته بر ضد مسلمانان در پی حوادث ماه ژانویه در پاریس را غیر قابل پذیرش خواند و تاکید کرد که پاریس تدارم چنین اقداماتی را تحمل نخواهد کرد. وی درادامه سخنان خود گفت : " آنهایی که مسلمانان را به دلیل اعتقادات و تعلقات مذهبی اشان مورد حمله قرار می دهند در واقع ارزش های جمهوری فرانسه را مورد هدف قرار داده اند. این گونه اقدامات از جانب دولت محکوم و غیر قابل تحمل است."

لازم به گفتن است که مسلمانان با جمعیتی معادل سه و نیم میلیون نفر و با داشتن دو تا سه هزار مسجد ومکان مخصوص برای انجام مراسم مذهبی دومین جامعه مذهبی در فرانسه به شمار می روند. بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله مراکش پس از حوادت خونبار ماه ژانویه در پاریس نسبت به افزایش موج اسلام هراسی در فرانسه هشدار داده بودند.    

 ـ وزارت دادگستری و شخص وزیر ناکارمدترین زیر مجموعه دولت فرانسه از دید مردم این کشور

کریستین توبیرا وزیر دادگستری فرانسه که اینروزها سوژه نقد های تند جناح راست مخالف دولت قرار دارد, از سوی مردم فرانسه نیز مورد انتقاد های جدی واقع شده است. نتایج یک نظر سنجی در این مورد نشان می دهد که وزارت دادگستری و شخص کریستین توبیرا از جمله نقاط ضعف اصلی دولت فعلی به شمار می روند. به گونه ای که هفتاد و سه در صد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند وزارت دادگستری در زمینه مبارزه با جرم و جنایت, مقابله با اقدامات تروریستی و نیز پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز بسیار ضعیف و سهل انگارانه عمل کرده است.

هواداران جناح راست مخالف دولت وزیر دادگستری فرانسه را با شدیدترین لحن ممکن مورد انتقاد قرار می دهند. و این مسئله تنها به جناح راست ختم نمی شود بلکه جناح چپ نیز که عمدتا از نظر گرایش و خط فکری با دولت در یک راستا قرار دارند وزارت دادگستری از نقد های تند و تیز بی نصیب نمیگذارد. حدود پنجاه و سه درصد از حامیان جناح راست و پنچاه و چهار درصد از طرفداران جناح چپ در این نظر سنجی معتقد اند وزیر دادگستری بسیار بیشتر از حد مورد انتظار در وظایفش سهل انگارانه عمل کرده است.

- تلاش های یک حزب اسلامی برای ورود به عرصه سیاسی در فرانسه و برانگیخته شدن نگرانی ها در میان طبقه سیاسی این کشور

بسیاری از نیروهای سیاسی در کشور فرانسه ازهم اکنون نگرانی خود را از برنامه های یک حزب اسلامی جهت مشارکت در عرصه سیاسی این کشور اعلام کرده اند. حزب اتحاد دمکرات های مسلمان فرانسه موسوم به "یو - د - ام - اف" که سال 2012 اعلام وجود کرده طبق راهبرد تعریف شده برای انجام فعالیت های سیاسی خود ابراز امیدواری کرده بتواند نامزدهایی را برای هشت حوزه انتخابی در انتخابات بخشداری و شوراهای استانی ماه مارس معرفی کند. 

حزب یاد شده در مطلبی بر روی پایگاه اینترنتی خود اعلام کرده مفتخر است به عنوان تجسمی از پویایی و روح احیاگر پا به عرصه سیاسی کشوری همچون فرانسه می گذارد که به نظر می رسد هرگونه امید به آینده را از دست داده و دیگر از کارایی بیشتر در سیاست سنتی خود نا امید شده است. از دیگر امیدهای مسئولین این حزب این است که روزی بتوانند با جمع آوری پانصد امضاء پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یگذارند. امری که درشرایط کنونی و با توجه به اوجگیری تدریجی راست گرایان افراطی در ساختار سیاسی فرانسه محال به نظر می رسد.

حزب اتحاد دمکرات های مسلمان فرانسه در متنی که برای معرفی خود ارائه داده بر روی مشکلات بی شمار جامعه فرانسه از جمله مشکلات اقتصادی , بحران ارزش ها و از دست رفتن اعتماد به نفس انگشت گذاشته و فرانسه را کشوری معرفی کرده که در وضعیت اضطراری به سر می برد.

ـ چالش های اقتصادی پیش روی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فرانسه پس از روند خصوص سازی : دانشگاه های فرانسه که در اثر تنگناهای اقتصادی ناشی از محدود شدن حمایت های مالی دولت  تحت فشار قرار دارند برای ادامه فعالیت خود به منابع جدید درآمدی نیاز دارند.

دانشگاه های فرانسه که چند سالی است به موجب قانون مصوب دهم اوت 2007 وارد فاز خودگردانی و استقلال ( به نوعی از سیطره مدیریت و حمایت مالی صرف دولتی خارج شدن) شده اند اینک با بحران های بزرگ مالی مواجه گشته و به دنبال منابع درآمدی و مالی جدید می گردند. تحول روز افزون و فزاینده در شماردانشجویانی که سالانه در دانشگاه ها مشغول به تحصیل می شوند , تامین فضا و امکانات مناسب آموزشی و هزینه های سنگین ناشی از پرداخت حقوق به پرسنل آموزشی و دیگر کارکنان این موسسات سبب شده تا دانشگاه ها بیش از هر وقت دیگر برای تامین بودجه سالانه خود دچار مشکل شوند.

منابع درآمدی دانشگاه های فرانسه سال به سال در حال تحلیل رفتن است در حالی که هزینه های آنها هر سال نسبت به سال پیش از آن با افزایش چشمگیری رو به رو است. از سوی دیگر میزان اعتبارات محدودی که برای دانشگاه ها در سال 2015 در نظر گرفته شده هنوزمصوب و اعلام نشده است. این وضعیت سبب شده تا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فرانسه که قبلا چتر حمایتی دولت را کاملا بالای سر خود حس می کردند و به نوعی تماما وابسته به مدیریت دولتی بودند اکنون برای رفع مشکلات بودجه ای حتی امید چندانی به کسب اعتبارات اندک دولتی خود نداشته و ناچارا برای یافتن منابع مالی جدید دست به ابتکارات تازه و خلاقیت بزنند.  

ـ مسولان حزب جبهه ملی فرانسه در واکنشی شدید به مواضع توییتری یکی از نمایندگان تازه مسلمان شده خود راجع به مجازات سنگسار خواستار برکناری و اخراج قطعی وی شدند. 

مکسانس بوتی نماینده منتخب حزب راستگرای افراطی جبهه ملی در یکی از شوراهای شهر استان سن سان دونی که به تازگی به دین اسلام گرویده اخیرا درکامنتی بر روی یک ویدیوی منتشر شده در توییتر نسبت به مجازات سنگسار در زمان پیامبراسلام موضعی را مطرح کرده بود که به اعنقاد مسولین این حزبِ تند رو و افراطی چنین موضعی میتواند  توجیه کننده  مجازات سنگسار به حساب آید. جبهه ملی, حزب دست راستی افراطی در فرانسه است که به خاطر مواضع عجیب و تندرویانه خود همواره به نژاد پرستی, مهاجر ستیزی, و اسلام هراسی معروف است.

بوتی در کامنت خود داستان روایت شده در مورد مجازات سنگسار زنی در صدر اسلام را از این رو که این مجازات خواسته خود این زن از پیامبر بوده جالب توجه قلمداد کرده است . بلافاصله پس از انتشار این توییتر مسولان منطقه ای حزب جبهه ملی ضمن محکوم کردن آن و گزارش این اقدام به ژان ماری لوپن خواستار اخراج قطعی و قطع همکاری این نماینده منتخب حزب خود از تشکیلات جبهه ملی شدند که ظاهرا این درخواست با موافقت سران حزب نیزروبرو شده است.  لازم به گفتن است که عضویت مکسانس بوتی در جبهه ملی پیش از این به واسطه گرویدن او به دین اسلام ابتدا به حال تعلیق درآمده و سپس از سوی دفتر اجرایی این حزب به بهانه انجام وظایف محوله دوباره برقرار شده بود.

 -نخست وزیر سابق سوسیالیست فرانسه معتقد است نخست وزیر فعلی این کشور تحت نفوذ یهودیان است

 رولان دوما نخست وزیر اسبق سوسیالیست فرانسه به تازگی در یک گفتگوی رادیو تلویزیونی با شبکه ب اف ام تی وی  از احتمال اینکه مانوئل والس نخست وزیر فعلی این کشور تحت نفوذ لابی یهودیان باشد سخن گفته است.

دوما که به مناسبت انتشار کتابش " سیاست نادرست" میهمان این برنامه رادیو تلویزیونی بود در واکنش به سخنان اخیر مانوئل والس راجع به لزوم مبارزه جامعه مسلمانان فرانسه با آنچه وی اسلام فاشیستی خوانده است این سخنان را اغراق آمیز و تحریک کننده قلمداد کرد. به اعتقاد دوما مسولین بایست قبل از سخن گفتن اندکی بیاندیشند. دوما در ادامه, طرح عنوان فاشیسم را در این میان بدون معنی قلمداد کرده و معتقد است اظهارات اخیر والس که در واکنش به تیراندازی های چند روز گذشته درکپنهاگ دانمارک و نیز حمله به یک قبرستان یهودیان در منطقه آلزاس فرانسه صورت گرفته میتوانست معقول و منطقی تر باشد حال آنکه وی از این فرصت برای طرح شعار و یافتن مخاطب برای سخنان خود استفاده کرده است.

دوما سپس با نتیجه گیری کلی از اظهارات خود با اشاره به ویژگی های شخصیتی مانوئل والس و نیز ارتباط های شخصی وی با جامعه یهودیان به خصوص تاثیر آشکاری که همسر یهودی وی بر افکارش دارد او را فردی تحت نفوذ یهودیان معرفی کرد.

 ـ پیش افتادن تدریجی سارکوزی از رقیب هم حزبی خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017

بر اساس نظر سنجی انجام شده در فرانسه توسط موسسه ایفوپ آتلانتیکو که نتایج آن شنبه گذشته منتشر شد به نظر می آید اقبال اولیه که در جمع راست گرایان نسبت به ورود الن ژوپه به کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 وجود داشت در حال کم رنگ شدن است. این نظر سنجی نشان می دهد نیکلا سارکوزی که به همراه الن ژوپه در تلاش و مبارزه برای احراز نمایندگی حزب یو. ام. په. (اتحاد برای جنبش خلق ) به سر می برد طی سه ماه گذشته در میان هواداران این حزب از رقیب خود جلو افتاده است. این در حالی است که بازگشت سارکوزی به عرصه سیاست همچنان از سوی تحلیلگران یک اقدام از پیش شکست خورده قلمداد می شود.

بر اساس نظر سنجی یاد شده شانس موفقیت الن ژوپه برای پیروزی در انتخابات ریاست آتی در میان مردم فرانسه نیز نسبت به سارکوزی کمتر تشخیص داده شده است. به طوری که از میان شرکت کنندگان در این نظر سنجی 43 درصد عنوان کرده اند که سارکوزی از ظرفیت های لازم برای انتخاب شدن به سمت ریاست جمهوری برخوردار است در حالی که تنها 28 درصد از مردم فرانسه این شانس را برای الن ژوپه قائل هستند. بیست و نه درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی نیز معتقدند هیچیک از این دو شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند.

 ـ تلاش نخست وزیر فرانسه برای گشایش دیالوگی در سطح ملی با هدف ترغیب به مبارزه با نفوذ اخوان المسلمین و سلفی ها در فرانسه

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه بار دیگر از عزم خود برای مقابله با اندیشه ها و جریان های افراط گرایانه اسلامی خبر داده است. یکماه پس از نطق معروفش در پارلمان فرانسه که طی آن تاکید کرده بود فرانسه در جنگ با تروریسم و نیز بر ضد جهادگرایی و اسلام رادیکال به سر میبرد, مانوئل والس  روز پنجشنبه در مقابل نمایندگان مجلس سنا از طراحی و راه اندازی یک سری گفتگوها در خصوص سازماندهی دین اسلام در فرانسه خبر داد.

 این گفتگو قراراست در قالب نشست ها و ملاقات هایی صورت گیرد که ریاست آنرا برنار کازونوف وزیر کشور و نیز با حفظ سمت وزیر مذاهب در فرانسه بر عهده خواهد داشت. شورای مسلمانان فرانسه موسوم به "سه اف سه ام" نمایندگانی در این نشست ها خواهد داشت اما به نظر نمی آید آنها بتوانند از موضع قدرت پا به این گفتگوها بگذارند. کارکرد و عملکرد این شورا که دوازده سال از زمان تاسیس اش می گذرد همچنان با تردید های بسیاری از سوی ریاست جمهوری فرانسه روبرو است. به طوری که فرانسوا اولاند هفته گذشته اعلام کرده بود که این تشکیلات نشان داده تاکنون از ظرفیت و توان کافی برای رهنمون کردن پیروان فکری و عقیدتی خود به رعایت برخی قواعد و اصول حاکم در خاک فرانسه برخورداد نبوده است.

 ـ حق فراموشی موضوع قانونی جدید که به زودی در فرانسه به اجرا درخواهد آمد

دولت فرانسه قصد دارد با وضع قانونی موسوم به " حق فراموشی " به افراد مبتلا به بیماری سرطان که از این بیماری مهلک جان سالم به در برده و به طور کلی درمان شده اند کمک کند تا پس از این دیگر مورد سوء استفاده و رفتارهای تبعیض آمیز برخی موسسات مالی , بانک ها و شرکت های بیمه قرار نگیرند.

این قانون یکی از برنامه های فرانسوا اولاند است که بیش از یکسال پیش وعده آنرا داده بود و اکنون در حال مراحل قانونی شدن است. او در جریان ارائه برنامه پنج ساله خود برای کنترل و مهار بیماری سرطان در فوریه 2014 تضمین داده بود که " حق فراموشی بانکی " را در اسرع وقت برای افرادی که پیش از این از بیماری سرطان رنج می بردند به اجرا در خواهد آورد.

حق فراموشی در واقع خواست و مطالبه ای از جانب افراد است که بر اساس آن وقتی با تشخیص پزشکان از بیماری سرطان رهایی یافته حق خواهند داشت از جامعه به خصوص بانک ها و شرکت های بیمه انتظار داشته باشند به آنها به چشم یک فرد سالم و شفا یافته نگاه کنند. به عبارت دیگر بر اساس قانون یاد شده این حقِ هر فرد شفا یافته از بیماری سرطان است که در زمان انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه یا بانک ها دیگر به بیماری آنها در قرار داد اشاره ای نشود. زیرا بسیار مشاهده شده که افراد شفا یافته از بیماری سرطان هنگام انعقاد چنین قراردادهایی در معرض رفتارهای تبعیض آمیز و سوء استفاده های مالی قرار میگیرند. معمولا بیمه کنندگان و بانک ها برای اعطای وام و خدمات بیمه ای افرادی را که حتی سالها از درمان قطعی بیماری سرطانشان گذشته مشمول پرداخت تعرفه های غیر معمول (گاها ده برابر بیشتر از تعرفه ها و نرخ های استاندارد)  میکنند.

 ـ یکصد هزار یورو درآمد متوسط پزشکان فرانسوی در طول یک سال

درآمد سالانه پزشکان آزاد که در فرانسه مشغول به کار هستند البته با تولرانس های مختلف بنا به نوع تخصص آنها بیش از یکصد هزار یورو تخمین زده شده است. بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده درآمد متوسط یکصد و ده هزار پزشک لیبرال ( آزاد) که در سال 2011 از سوی موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه سرشماری شده بودند یکصد و شش هزار یکصد و چهل یورو ارزیابی شده است. پزشگان عمومی با درآمد سالانه هشتاد و دو هزار یورو و متخصصین رادیولوژی با درآمد سالانه یکصد و نود هزار یورو به ترتیب کمترین و بیتشرین دستمزد سالانه را دارا می باشند.

 این در حالی است که بر اساس گزارش تازه منتشر شده موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه,  پزشکان لیبرال جوان بر خلاف پزشکان قدیمی و با تجربه در حال حاضر ترجیح میدهند بخش عمده ای از فعالیت خود را به صورت استخدامی در مراکز خدمات پزشکی بگذرانند یا به تعبیری حقوق بگیر باشند و برای ساعات اضافه خود به صورت آزاد کار کنند. گزارش سال 2015 موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه در خصوص وضعیت مشاغل و درآمدی حرفه های مستقل یاد آور می شود طی چند سال گذشته فعالیت حقوق بگیرانه یا کارمندی در بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی در میان پزشکان لیبرال جوان بسیار متداول شده است.